Lapis Lazuli

1

lapis-lazuli

Lapis Lazuli Nedir?

Lapis Lazuli en eski çağlardan buyana takı ve süs eşyası olarak kullanılmıştır. Daha çok Antik Mısır ve Firavunlar döneminde kullanılmış olan Lapis Lazuli genellikle koyu mavi – lacivert renktedir. Bu sebeple lacivert taşı olarak ta adlandırılmıştır. Açıktan koyuya mavi tonlarını alır ancak sadece mavi renkte bulunur. Üzerinde sarı metalik renkte piritler bulunur. Bu piritler sadece başka bir taş yani mineraldir. Altın parçaçıkları değildir. Doğada  saf halde bulunmayan bir taş olmasına karşın Lapis Lazuli çok değerlidir. Birkaç mineralin birleşmesiyle oluşur ve mavi rengini bu minerallerden alır. Ancak kendisi bir mineral değil kayadır.

Lapis genelde kireçtaşlarının metamorfizmasıyla oluşur. Lapis lazulinin ana bileşeni lazurittir. Lazurit oranı yaklaşık olarak %25-40 civarındadır. Lapis üzerinde kalsit (beyaz) ve pirit (sarı) bulunur. Ayrıca augit, diopsit, enstatit, mika, hauynit, hornblend ve nosean gibi mineralleri de içerebilir. Sertliği yaklaşık 5,5-6 arasındadır. Çok sert bir kayaç değildir.

Lapis Lazuli Taşı Özellikleri

Üzerinde sarı pirit ışıltısı olan lapis lazuli taşları diğerlerinden daha değerlidir. Bazı lapislerde beyaz kalsit damarları bulunur. Üzerindeki pirit yada kalsit parçacıklarının büyük damarlar halinde olması pek tercih edilmez. Mavi üzerinde ışıltı halinde olanlar daha fazla değer görür. Genelde koyu mavi – lacivert rengiyle tanıdığımız lapis, hidroklorik asit ile karşılaştığında H2S gazı verir. Bu gazın kokusu çürümüş yumurtaya benzemektedir. Taştaki pirit varlığı çoğu zaman doğal lapis lazuliyi birçok lapis imitasyonundan ayırmak için önemlidir. En değerli Lapis Taşı Afganistan’da çıkarılmaktadır. Ayrıca Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada, Sibirya, Angola, Şili, İsviçre’de de çıkarılmaktadır.

Lapis Lazuli Temizliği ve Bakımı

Taşınızı hangi amaçla kullanırsanız kullanın sürekli üzerinizde taşımayın. Sürekli üzerinizde taşıdığınızda vücudunuz taşın etkisine alışacağından etkisi azalmaktadır.

Sertlik derecesi de 7’nin altında olduğu için su ve toprak ile temizleme yöntemleri önerilmemektedir. Taşınızı temizlemek için su ve sabundan kaçınınız. Zira su lapis taşınızın matlaşmasına neden olacaktır. Taşınızı temizlemek için güneş ışığına bırakmanız yeterli olacaktır.lapis Lapis Lazuli Taşı Faydaları

 • Fiziksel yetenekleri ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.
 • Kemikleri kuvvetlendirir. İskeleti sağlamlaştırır.
 • Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar.
 • Tansiyonu düzenler.
 • Tiroid bezlerini harekete geçirir.
 • Akılcı olmayan düşünceleri netleştirir ve düşüncelerinize yoğunluk kazandırır.
 • Dikkatli kullanılması gereken bir taştır. Yaydığı enerji, hassas kişilerde baş dönmesine neden olabilir.
 • Kararlı ve etkili enerjisiyle, görmezden geldiğiniz olaylara bakmanızı sağlar. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu kuvvetlendirir.
 • Anksiyete ve Kaygıyı azaltır ve kişiye canlılık verir.
 • Küçük çocukları korkularından uzaklaştırır.
 • Psişik saldırılara karşı koruma sağlar.
 • Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Derin düşünceye yardımcı olur.

Künye

Sertlik 5,5 – 6
Özgül Ağırlık  2,4 – 2,6
Kimyasal Formül ve Grubu (Na,Ca)8(AlSiO4)6(S,SO4,Cl)2 ve Mineraller
Renk Koyu Mavi, Lacivert, Mor ve Yeşilimsi
Çıkarıldığı Yerler Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada, Sibirya, Angola, Afganistan, Şili, İsviçre
Çakralar Alın

 

Önceki İçerikVarisit Taşı
Sonraki İçerikPirit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

 1. Taş merakı 57 yaşında başladı. Korundum ve beril grubu taşlar ağırlıklı olmakla beraber Akdeniz kıyılarında bulduğum amberlerde özel ilgimi çekmekte. Bu arada evvelden bulup koyduğum taşın renginin cazibesine rağmen şeffaf olmaması nedeniyle yaptığım araştırmada şaşırtıcı bilgilere ulaştım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four × 3 =