Septeryan (Ejderha Yumurtası)

0

Septeryan Taşı Nedir?

Septeryan Taşı diğer bilinen isimleri ile Ejderha Yumurtası ya da Dinazor Yumurtası. İngilizce “septarian” ya da “dragon stone” olarakta isimlendirilen septeryan taşı volkanik patlamalar sebebiyle kabuklu deniz canlılarının milyonlarca yıl (70-100 milyon yıl önce olduğu tahmin ediliyor) önce ölerek fosilleşmesi ve sıkışması ile oluşmuştur. Daha doğrusu böyle oluştuğu tahmin ediliyor. Tortul kayaçların boş kalan kısımlarına kalsiyum karbonat minerallerinin dolarak sertleşmesi ile küre yada yumurta şeklinde oluşur. Ejderha yumurtası tabiri de bu görünümünden gelir. Küre ya da yumurta şeklinde olabildikleri gibi düzensiz şekillerde de olabiliyorlar ve genelde üzerlerinde çatlak ve kırıklar vardır.

Septeryan (Ejderha Yumurtası) Özellikleri

Değerli taşlar arasında kabul gören bu doğal taş Septeryan taşı bileşiminde çoğunlukla kalsit, bentonit kil, aragonit, pirit, siderit gibi taşlar bulunur. Ayrıca kalsiyum, karbon, oksijen, demir, alüminyum, demir, kükürt ve daha birçok mineralde bünyesinde bulunur. Ama en önemlileri Bentonit Kil ve Kalsit’tir.

Camsı bir görünümde olabildiği gibi fosilleşen bir taş olduğu için reçinemsi bir görünümü de olabilir. Dışı yumurta gibi olsa da içi kırıldığında çoğunlukla kristal yapıdadır. Dünya üzerinden bulunan başlıca ülkeler; Madagaskar,Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada, ABD, İspanya, İskoçya, Meksika ve İzlanda’dır.

Septeryan taşı sertliği taştan taşa değişkenlik gösterir. Genellikle evlerde, iş yerlerinde ya da diğer ortamlarda süs eşyası olarak kullanılan koleksiyonluk bir taştır. Bununla birlikte yinede birçok faydası vardır. Parça halde takı olarakta kullanılabilir. Boyutları, ağırlıkları ve sertlikleri değişkendir. Tüm burçlarla uyumlu bir taş olan septeryan, kök, boğaz, alın çakraları başta olmak üzere tüm çakralarla da uyumludur.

İçerisinde birçok minerali bulundurmasından dolayı enerjisi oldukça yüksek bir taştır. Bolca pozitif enerji yayar. Şans ve bolluk taşıdır. Zihin açıcı bir taş olması ile birlikte dikkat dağınıklığı içinde faydalıdır. Odaklanmayı sağlar. Kalp içinde faydaları vardır. Bu sebeple kalp çakrası içinde etkilidir.Septeryan Taşı Faydaları

 • Genel anlamda sağlık ve şifa taşıdır,
 • Strese karşı etkilidir, Stresin sebep olduğu rahatsızlıklara iyi gelir,
 • Topraklama taşıdır, vücuttaki fazla elektriği toplar ve toprağa iletir, aynı zamanda toprak enerjisini bedene iletir,
 • Kalsiyum içeriği sebebi ile dişlerin sağlıklı kalmasını sağlar,
 • Kemik yapısını güçlendirir, Kemik erimesi gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir, hastalık öncesi korurken, hastalığın olması haline iyileşmeye yardımcı olur.
 • Omurgayı sağlıklı tutar,
 • Kas sistemini kuvvetlendirir,
 • Negatif enerjiyi emer ve pozitif enerji yayar.
 • Kabus, karabasan gibi kötü rüyaların görülmesine engel olur. Bunun için yastık altına koymalısınız.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
 • Depresyona karşı olumlu etkisi vardır,
 • Sinir sistemini kuvvetlendirir. Öfke kontrolü sağlar ve stresi de azaltır.
 • Odaklanmayı kuvvetlendirir.

Künye

Sertlik

Değişken

Özgül Ağırlık

Kimyasal Formül ve Grubu

CaCO3+FeS2+FeCO3+SiO2+(Na)(Al3MgSi8O20(OH)4nH2O ve Karbonat

Renk

Farklı Renklerde

Çıkarıldığı Yerler

Madagaskar, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada, ABD, İspanya, İskoçya, Meksika ve İzlanda

Çakralar

Kök, boğaz, alın başta olmak üzere tüm çakralar

 

Önceki İçerikDruzy Kristali Nedir?
Sonraki İçerikMavi Kuvars
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × 2 =