Kristal Kuvars

13

Kristal Kuvars Nedir?

Asıl adı Kuvars Kristali olan Kristal Kuvars taşı, dünya üzerinde çok geniş bir alana yayılmıştır. Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Altıgen prizmalar şeklinde bulunan kristallerdir. uzun sivri kristalleri bulunur. Saydam, yarı opak, sütümsü, damarlı yada opak olabildikleri gibi birçok boyutta bulunabilmektedir. Çoğunlukla içinde donmuş bir su damlası vardır ve kırıldığında tekrar suya dönüşür. Kuvars Grubu ailesine ait renksiz türüdür.

Kuvars Taşı, eşsiz helezonik spiralli kristal formu sebebi ile gezegendeki en şifacı ve enerji verici taşlardan biri olarak kabul edilir. Bu taş enerjisi tutar, toplar, boşaltır, düzenler, pozitife çevirir. Kuvars taşını elinizde tutmak biyomanyetik alanınızı ikiye katlar.

Kristal Kuvars Özellikleri

İlk çağlardan buyana sihir ve tedavi alanlarında kullanılan kuvars kristali oksijen ve silikonun bileşenlerinden oluşmaktadır. Günümüzde de tedavi nitelikli taşların başında gelmektedir. Aslında kristal kuvars terimi, tek bir çeşit taşı değil çok geniş bir taş ailesini tanımlar. Bu ailenin üyelerinin bir kısmı kendi bağımsızlıklarını ilan ederek kendi isimleriyle anılır hale gelmiştir. Ametist, Sitrin, Kan Taşı, Krizopraz gibi taşlarda bu ailedendir.

Endüstriyel alanda, elektronik iletici ve ayrıştırıcı olarak kullanılmakta aynı zamanda saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılmaktadır. Metafiziksel anlamda kuvvetin ve gizli gücün sembolüdür. Doğanın enerjisini içinden geçirip iletir. Kainatın sonsuz gücünü temsil ettiğine ve taşıyanın bu gücü kavrayabileceğine inanılmıştır. Eski çağlarda yağmur yağması için edilen dualarla birlikte kuvars kristalleri kullanılmıştır.Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar, aktive eder aynı zamanda  biriktirir. Düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır.

Kristal Kuvars Faydaları

 • Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
 • Güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağlar.
 • Özellikle Cep telefonu, telsiz gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplar.
 • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
 • Tene temas ettirerek kıyafet altında taşındığı taktirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjisinden korur. Pozitif insanlar içindeyseniz taşınızı görünür şekilde takın. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
 • Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
 • Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sağlıklı tutar, hastalanırsa iyileştirir.
 • Göz için sağlıklıdır..Kristal Kuvars Bakımı ve Temizliği

Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi size aktarmaya başlayabilir. Bunu baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz. Bu durumda kristalinizi tekrar kullanmadan önce bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekmektedir.

Pembe kuvars gibi kristal kuvarsınızı da bir ametistin yanında bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birini temizlerken diğerini kullanmanız faydanıza olacaktır. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmasına izin vermeyiniz..

Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 ve silikat

Renk

Renksiz, beyaz

Çıkarıldığı Yerler

Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Yaygın olarak bulunur.

Çakralar

Karın, kalp, alın, taç

kristal-kuvars

Önceki İçerikRodonit (Rhodonite)
Sonraki İçerikTerahertz Taşı
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

13 YORUMLAR

 1. Aslan burcunun taşı kuvars kristali demişsiniz ama burclar kısmında koç yengec balık kova vs. yazıyor
  Aslan yazmıyor nedense. AYRICA ASLAN BURCU ICIN AMETIST taşı önemlimidir aciklama yaparmisiniz lütfen.

  • Merhaba,

   Haklısınız bu kısıma Aslan burcunu eklemeyi unutmuşuz. 🙁 Gerekli düzeltmeyi yaptık. Uyarınız ve dikkatiniz için teşekkür ederiz.
   Kristal Kuvars Aslan burcu taşlarındandır. Ancak ametist Aslan burcu taşlarından değildir.

   İlginiz için teşekkür ederiz, iyi akşamlar

  • İkiside Kuvars grubu taşlarıdır. Ancak Necef içerisinde baloncuk benzeri kabarcıklar bulunur. Kristal kuvars ve Necef taşının en belirgin farkı budur.

 2. Merhaba, emeğiniz için teşekkürler, düşünce formlarını aktive ettiğini söylemişsiniz, bu bilgiyi nerden aldınız ? Atlantis’te Kristallerle yeni yaşam formları bile yarattıklarını biliyorum ve sanırım ne yazık ki güç için kullanırlatken savaş vs. Kıta bu şekilde batmış. Bizde kötüye kullanmayalım diye bu derece kullanılma bilgilerini vermiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1 × 3 =