Çilek Kuvars

0

Çilek Kuvars Nedir?

cilek-kuvars-bileklikÇilek Kuvars (Strawberry quartz) adından da anlaşılacağı üzere kuvars grubu ailesine ait bir taştır. Kuvars grubunun pembe renkli üyesidir ancak pembe kuvars ile karıştırılmamalıdır. Pembe kuvars daha açık pembe renkteyken, çilek kuvars’ın pembe tonu daha farklıdır. Bu sebeple çilek kuvars adı ile anılmaktadır. Çilek Kuvars çok güçlü bir kristaldir, ancak enerjileri çok nazik, sevgi dolu ve destekleyicidir.

Çilek Kuvars Özellikleri

Çilek kuvars doğada yaygın olarak bulunur. Rengini bünyesinde bulunan Goethite (Goetit) ve Demir Oksit’ten alır. Rengi açık pembe, çilek pembesi ve ahududu pembesi arasında değişir. Saydam yada yarı saydam olabilir, içerisinde tanecikler bulunur. Dünya üzerinde en yaygın olarak Meksika ve Afrika’da bulunur.

Çilek Kuvars, evrensel sevgiyi aşılamasının yanı sıra, sevgi, takdir ve cömertlik niyetlerinizi büyütme yeteneğine sahiptir. Özellikle yoğun tempolu iş hayatına sahip olan kişilerde rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile anı ve günü yakalamanıza yardımcı olur. Saf ve kendi kendini ayarlayan, yüksek titreşimli bir kristaldir. Tüm varlığınız ve tüm çevreniz üzerinde çalışacak ve ayrıca diğer taşlardan ve kristallerden yayılan enerjileri güçlendirecektir.

Bu kristal, temel 7 çakra ile rezonansa girer. Bu kristalin topraklama enerjileri bedenin fiziksel sağlığı ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Temel çakra hizasız olduğunda kristal iyileşmede kullanılabilir. Ayrıca Kalp çakrası üzerinde etkilidir. Egzersiz sonrası vücuttaki alanlarda veya hastalandıktan sonra iyileşme döneminde de kullanılabilir.

Günümüzün hızlı tempolu yaşam tarzında, Çilek Kuvars, hayatınızda pek çok şey olmasına rağmen biraz gönül rahatlığı ve rahatlamanın mükemmel bir yoludur. İç huzuru sağlayarak, fiziksel dünyada olan hiçbir şeyin ritminizi bozamayacağı kadar güçlü olmanızı sağlayacaktır.

Çilek Kuvars, hayatınızın bir bölümünü dönüştürecek yeni yeteneklere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Çilek Kuvars Faydaları

 • Çilek Kuvars, kendi özelliklerinin yanı sıra saf kuvars olarakta adlandırılan kristal kuvarsın tüm özelliklerini de taşır.
 • Bünyesindeki enerjiyi dışa doğru yayma özelliğine sahiptir. Enerjisini etrafına yayabilir, kullanan kişinin çevresindeki insanları da etkileyebilir. Bu sebeple ruh eşini yada gerçek aşkı arayan kişiler bu taşın enerjisine güvenir ve kullanırlar.
 • Enerjisi bedeninizi, duygularınızı ve ruhunuzu dengeler.
 • Yeniden başlamak isteyenler için ideal bir taştır.
 • Vücuttaki statik elektriği azaltır.
 • Kişinin içindeki güç ve yeteneği ortaya çıkarır.
 • Beyin fonksiyonlarını harekete geçirir, algıları açar, zihin açıklığı verir.
 • Kişiliğiniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak ve kişiliğinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda size ilham verecektir.
 • Yaşama sevinci ve amacı için size ilham verecektir. Bu kristal, zorluklara, üzüntülere ve hayal kırıklıklarına rağmen her durumda mizahı görmenizi teşvik edecek.
 • Fiziksel bedeniniz ve auranız arasındaki bağı dengeleyecek ve güçlendirecektir.
 • Bu taş sayesinde sorunları ve sorunlu durumları yüzeye çıkar, böylece altta yatan nedenleri bulabilirsiniz.
 • Kullanan kişiye bilgelik ve anlayış aşılayacak, genişletilmiş bir bilinç verecektir.
 • Koruma, besleme ve sevme yeteneği nedeniyle “İç Sevginin Taşı” olarak da bilinir.
 • Siz ve hayatınızdaki insanlar arasında sağlıklı ve sevgi dolu bir bağ kurulmasında yardımcı olur.
 • Hamilelik dönemlerinde annenin sağlığını korur ve anne ile bebeğin bağını güçlendirebilir.
 • Bağışıklık sistemini destekleyebilir.
 • Kalbin ve kan damarlarının iyileşmesine ve çalışmasına yardımcı olabilir.
 • Bu taş vücudunuzu canlandıracak ve motivasyon seviyenizi yüksek tutacaktır.
 • Bu kristal, kalp enerji merkezinizi canlandıracak, sizi gerçekten sevgi dolu bir ortamda sevgi ve mutlulukla dolduracaktır.
 • Meditasyonda size yardımcı olacak mükemmel bir kristaldir.
 • Aile, arkadaşlar yada sevgililer arasında pozitif bağları teşvik eder. Sevgi dolu ve şefkatli doğanızı çekecek ve geliştirecek ve olumsuz nitelikteki her şeyi ortadan kaldıracaktır.
 • Fiziksel enerjinizi artıracak güçlü bir yardımcıdır. Bitkinliğin ve uyuşukluğun üstesinden gelmek için ihtiyacınız olan enerjiyi yayacaktır.

Çilek Kuvars Temizliği ve Bakımı

Kuvars grubundan bir taş olması sebebi ile temizliği için su ve topraktan faydalanabileceğiniz gibi sadece fiziksel temizliğini sağlamayı amaçlıyorsanız nemli bir bez ile silmeniz yeterli olacaktır. Temizleme ve bakım işlemi sırasında herhangi bir deterjan yada kimyasal madde kullanmamalısınız. Bu taşınızın yapısına zarar verecektir.

Enerji açısından temizlemek içinse bir tuz lambasının yada selenit taşı yanına koyabilirsiniz. Ayrıca tütsü de enerji temizliği için kullanılan bir yöntemdir.

Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

Kimyasal Formül ve Grubu

Kuvars Grubu

Renk

Pembe tonları, saydam, yarı saydam

Çıkarıldığı Yerler

Meksika ve Afrika

Çakralar

Kalp Çakra ve Tüm Çakralar

 

Önceki İçerikAdaçayı Tütsüsü Nedir? Ne İşe Yarar?
Sonraki İçerikTurkuaz (Firuze)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6 + three =