Adaçayı Tütsüsü Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Adaçayı Nedir?

ada-cayiAdaçayı,ılıman kuşakta yayılım gösteren bir bitki familyası olan Ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Ballıbabagiller ailesinin Salvia cinsini oluşturan aromatik kokulu bir bitkidir Adaçayı…

Biz onu çoğunlukla çay olarak biliyor ve kullanıyor olsakta, Adaçayı bir çok alanda kullanılan ve faydası, şifası bol bir bitkidir.

Ada çayı, genellikle 30 ila 70 cm boylarında, yaprakları beyaz keçeli olduğu için gümüş gibi parlayan mavi yada mor renkli çiçekleri olan bir bitkidir. Bahçe adaçayı, Çayır adaçayı, beyaz adaçayı gibi farklı 5 binden fazla türü vardır. Kimisi gıda olarak mutfaklarımızda, kimisi tıbbi olarak ilaç sektöründe kullanılır.

Adaçayının Faydaları ve Kullanım Alanları

adacayi-bitkisiAdaçayı oldukça faydalı ve şifalı bir bitkidir. Bu sebeple kullanım alanları oldukça geniştir. Adaçayı kurusu demlenerek çay olarak içilir. Ayrıca çeşitli et yemeklerine de aromatik bir tat vermesi sebebi ile eklenir. Antiseptik özelliği bulunan adaçayı yaprakları içildiğinde mide ve sindirim rahatsızlıklarında, soğutularak sürüldüğünde bazı cilt hastalıklarına iyi geliyor. Strese iyi geliyor ve sakinleştiriyor.

Kullanım alanlarından birisi de Adaçayı Tütsüsü…

Adaçayı Tütsüsü Nedir?

Adaçayı yüzyıllardır kullanılan bir bitki. Her dönem şifalı ve faydalı bir bitki olarak görülmüş ve kullanılmıştır. Pek çok hastalıktan korunmak ve tedavi olmak amacıyla baharat, çay, yağ, tütsü olarak hazırlanarak tüketilmiştir.

Adaçayı tütsüsü yakmak, yüzyıllar öncesinden gelen bir gelenektir. Kötü enerjilerden arınmak, nazardan korunmak, ortamdaki enerjiyi yenilemek amacıyla adaçayı tütsüsü yakılmıştır.

Adaçayı Tütsüsü Ne İşe Yarar?

Bilgeliği temsil eden adaçayı, yüksek frekanslı bir bitkidir. Adaçayı tütsüsü manevi olarak kötü ve negatif enerjiyi uzaklaştırırken, fiziksel olarakta bulunulan ortamda adaçayı tütsüsü yakıldığında havadaki bakterileri öldürmektedir. Ayrıca doğal bir sinek ve böcek kovucudur.

Geçmişten günümüze gelen kadim bilgi ve inanışlara göre tütsü kullanılırken olumlu düşüncelere odaklanmak gerekir. Bu manevi bir durumdur. İnanca göre evde yakıldığında hanenin negatif enerjisini yok eder, bereketi arttırır. Kişinin bedenini ve ruhunu negatif enerjiden temizler.

Doğal taşların enerjisinin de tütsü ile temizlenebildiğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Adaçayı tütsüsü bu konuda da etkilidir. Doğal taşlarınızın enerjisini nörtlemek, temizlemek için adaçayı yakarak, tütsü dumanını taşınızın etrafında gezdirerek taşınızın enerjisini güncelleyebilirsiniz…

Kısacası Adaçayı Tütsüsü;

  • Böcekleri kovar,
  • Kötü ve negatif enerjileri uzaklaştırır,
  • Evin bereketini artırır,
  • Havadaki bakterileri öldürür, mikrobu kırar,
  • Sinirleri yatıştırır,
  • Doğal taşların enerjisini temizler,
  • Nazardan korur.

Adaçayı Tütsüsü Nasıl Yapılır?

adacayi-tutsu-yapimiDaha önce tütsü nasıl yapılır? yazımızda da bahsettiğimiz gibi öncelikle bir demet taze adaçayına ihtiyacımız var. Adaçayı tütsüsünü hazırlamak için tutuşmayacak bir ip ile adaçayı demedini sararak kurutun. Bu aşamada sıkı sarmanız önemli. Kuruduğunda hacim olarak küçüleceği için ne kadar sıkı sararsanız kuruduğunda dağılmaz. Sonrasında biyere asarak kurumaya bırakıyoruz.

Tütsüyü kullanırken ise mümkünse toprak bir kapta, yoksa metal yada cam bir tütsülük kullanarak tütsünüzü kullanabilirsiniz.

Tütsünüzü yaktıktan sonra hafifçe üfleyerek alevini söndürün ki sadece duman yayarak yavaş yavaş yansın. Aksi halde tütsü olmayacaktır. Sonrasında tütsü dumanının evinizin yayılmasını istediğiniz köşelerinde gezdirebilirsiniz.

Demet adaçayı bir zorunluluk değil, daha küçük ortamlar için 1 dal yada 1 yaprak kuru adaçayı da yakabilirsiniz.

Yanan tütsüyü asla evde yada bulunduğunuz ortamda yanarken bırakıp gitmeyin, tamamen sönmesini bekleyin!

 

Önceki İçerikObsidyen (Volkan Camı)
Sonraki İçerikÇilek Kuvars
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 − 17 =