Kuka Nedir?

0
53

Son yıllarda oldukça popüler olan tesbihlerin oldukça fazla çeşidi mevcut. En bilinenleri ve arananları kehribar tesbih, sedef tesbih, inci tesbih, oltu taşı tesbih gibi yarı değerli taşlardan yapılan tesbihler. Birde taş olmayan malzemelerden yapılan ağaç tesbihler ve kuka tesbihler var. Peki nedir kuka tesbih ve faydaları nelerdir?

Kuka Nedir?

Kuka aslında bir ağaçtır. Tropikal bölgelerde yetişmektedir ve oldukça nadir görülen bir ağaç türüdür. Kuka yetiştiriciliği yıllar öncesine dayanır ve çoğunlukla Hindistan ve Endonezya’da yetiştirilir. Kuka genel yapısı itibari ile sert bir ağaçtır. Uzun boylu bir ağaçtır. Meyveleri ve yaprakları da kendisi kadar serttir. İklim şartları sebebi ile ülkemizde yetiştirilememektedir.

Kukanın kullanımı eski dönemlere dayanır ve günümüze yaklaştıkça kullanım alanları artmış ve çeşitlenmiştir. Sert yapısından dolayı birçok alanda hammadde olarak kullanılan kuka, özellikle ilaç sektöründe çok kullanılır ve aynı zamanda takı ve süs eşyası olarak ta kullanılmaya başlanmıştır.

Kuka’nın bir diğer özelliği ise kullanıldıkça renk değiştirmesidir. Kullanıldıkça rengi koyulaşan kuka tesbih yada kuka süs eşyalarının değeri de artmaktadır. Koyu renkli kukalar daha değerlidir.

**Kuka Tesbihlerin kararması için devamlı kullanılması yeterlidir. Ek bir işleme gerek yoktur.Kuka Ağacı Faydaları

  • Kuka ağacı mikropları öldürme ve dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Bu sebeple ilaç sektöründe fazlaca tercih edilmektedir. Takı ve kuka tesbih olarak kullanımında da bu özelliği ön plana çıkmaktadır.
  • Rahatlatıcı ve dinlendiricidir
  • Stresi alır

Kuka Ağacı Bakımı

Kuka ağacı bakım istemeyen bir türdür.

Kuka Tesbih Nedir?

Genel anlamda bahsetmek gerekirse piyasada bulunan Kuka Tesbihler, kuka ağacının meyvesinden yapılmaktadır. Kuka meyvesi ağaçlardan toplanır, içerisindeki su kurutulur, işlenerek ve parlatılarak tesbih boncukları haline getirilir. Kuka tesbihlerin tercih edilmesindeki en büyük etkenler;

  • sert olması
  • antiseptik etkisi olması
  • bakım istememesi
  • kullanıldıkça renginin değişmesi ve değerlenmesiKuka Ağacı Tarihçesi

Kuka ağacının kültürümüzdeki tarihçesi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Özellikle kuka tesbihler Osmanlı döneminde oldukça yaygın kullanılmıştır. Dezenfekte etme özelliği ile sağlık açısından, değeri ile ise kültürel açıdan kıymet verilmiştir. Osmanlı döneminde kuka ağacı sadece tesbih olarak değil aynı zamanda tedavi amaçlı da kullanılmıştır.

Önceki İçerikAtakamit Taşı (Atacamite Mineral)
Sonraki İçerikTopaz
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here