Kuka Nedir?

0

Kuka, son dönemde oldukça talep gören bir ürün. Son yıllarda oldukça popüler olan tesbihlerin çok fazla çeşidi mevcut. En bilinenleri ve arananları kehribar tesbih, sedef tesbih, inci tesbih, oltu taşı tesbih gibi yarı değerli taşlardan yapılan tesbihler. Birde doğal taş olmayan malzemelerden yapılan ağaç tesbihler ve kuka tesbihler var.

Kuka tesbih nedir ve faydaları nelerdir?

Kuka aslında bir ağaçtır. Tropikal bölgelerde yetişmektedir ve oldukça nadir görülen bir ağaç türüdür. Bir diğer adı Palmiye cevizi olan ağacın meyveleri Hindistan cevizine benzer. Bu meyvelerin kabukları ise kuka olarak adlandırılır ve kullanılır. Bu ağacın yetiştiriciliği yıllar öncesine dayanır ve çoğunlukla Hindistan ve Endonezya’da yetiştirilir. Genel yapısı itibari ile sert bir ağaçtır. Uzun boylu bir ağaçtır. Meyveleri ve yaprakları da kendisi kadar serttir. İklim şartları sebebi ile ülkemizde son yıllara kadar yetişmemiş olsa da günümüzde Akdeniz ve Ege iklimlerinde görüldüğü söylenmektedir.

Kullanımı eski dönemlere dayanır ve günümüze yaklaştıkça kullanım alanları artmış ve çeşitlenmiştir. Sert yapısından dolayı birçok alanda hammadde olarak kullanılan kuka, özellikle ilaç sektöründe çok kullanılır ve aynı zamanda takı ve süs eşyası olarak ta kullanılmaya başlanmıştır.

Bu kabukların bir diğer özelliği ise kullanıldıkça renk değiştirmesidir. Kullanıldıkça rengi koyulaşan tesbih yada süs eşyalarının değeri de artmaktadır. Koyu renkli olanlar daha değerlidir.

**BuTesbihlerin kararması için devamlı kullanılması yeterlidir. Ek bir işleme gerek yoktur.

Kuka Ağacı Faydaları

 • Kuka ağacı mikropları öldürme ve dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Bu sebeple ilaç sektöründe fazlaca tercih edilmektedir. Takı ve tesbih olarak kullanımında da bu özelliği ön plana çıkmaktadır.
 • Bu ağacın tohumları, özellikle Türkiye’de geleneksel olarak tesbih yapımında kullanılır ve bazı kişiler tarafından farklı faydaları olduğuna inanılır. Ancak, bilimsel olarak bu faydaların desteklenmesi veya kanıtlanması konusunda sınırlı bilgi bulunmaktadır.
 • Stres Azaltıcı: Bazıları bu tohumlar ile yapılan tesbihin, elde tutulan ve döndürülen bir obje olarak kullanılmasıyla stresi azaltıcı etkisi olduğuna inanır. Bu, ritüel ya da meditatif bir yaklaşım olarak düşünülebilir.
 • Odaklanmaya Yardımcı Olma: Kullanımının, odaklanmayı artırıcı etkisi olduğu düşünülür. Kuka tohumlarını çevirme veya dokunma, bazı kişiler için zihinsel odaklanmayı artırabilir.
 • Sakinleştirici Etki: Tesbih yapımında kullanılan malzemenin doğallığından dolayı, bazıları bu aktivitenin sakinleştirici bir etkisi olduğuna inanır.
 • Ruhsal ve Manevi Açıdan Faydalı: Bazı kültürlerde, tesbihler meditasyon ya da dua sırasında kullanılır ve manevi bir deneyim sağladığına inanılır.
 • Ancak, bu tesbihin bu faydaları bilimsel araştırmalarla doğrulanmamıştır. Bu etkiler kişiden kişiye değişebilir ve daha çok bireysel tercihlere, inançlara veya geleneklere dayanabilir. Tesbihin faydaları konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu yüzden, kişisel deneyimler ve inançlar dışında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Kuka Tesbih Nedir?

Genel anlamda bahsetmek gerekirse piyasada bulunan Tesbihler, ağacının meyvesinden yapılmaktadır. Kuka meyvesi ağaçlardan toplanır, içerisindeki su kurutulur, işlenerek ve parlatılarak tesbih boncukları haline getirilir. Bu tohumdan yapılan tesbihlerin tercih edilmesindeki en büyük etkenler;

 • sert olması
 • antiseptik etkisi olması
 • bakım istememesi
 • kullanıldıkça renginin değişmesi ve değerlenmesi

Kuka Ağacı Tarihçesi

Kuka ağacının kültürümüzdeki tarihçesi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Özellikle kuka tesbihler Osmanlı döneminde oldukça yaygın kullanılmıştır. Dezenfekte etme özelliği ile sağlık açısından, değeri ile ise kültürel açıdan kıymet verilmiştir. Osmanlı döneminde ağacı sadece tesbih olarak değil aynı zamanda tedavi amaçlı da kullanılmıştır.

Tesbihler genellikle 33 veya 99 adet boncukla oluşturulur, her boncuk bir zikir veya dua tekrarı için kullanılır. Tesbih yapımında farklı malzemeler kullanılabilir, ancak kuka tesbihlerin yapımında kuka meyvesinin tohumları tercih edilir.

Bu tesbihler, geleneksel el işçiliği ile üretilir ve farklı tasarımlarda bulunabilirler. Günümüzde birçok hediyelik eşya dükkânı veya çevrim içi platformda bu tesbihleri bulmak mümkündür. Bu tespihler, estetik değerleri ve manevi anlamları nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Önceki İçerikAtakamit Taşı (Atacamite Mineral)
Sonraki İçerikTopaz
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seventeen − 10 =