Obsidyen Nedir?

obsidyenObsidyen, diğer adlarıyla “obsidiyen” ya da “volkan camı” olarak bilinen doğal yollarla volkanik kökenli yerlerde oluşan bir doğal taştır. Yanar dağ ve benzeri volkanik alanlardan çıkarılır. Yanar dağ’daki lavın hızla soğuması ve kristalleşmeye yetecek vakit bulamadan donmasıyla meydana gelir. Kristal yapıda olmadığı için kenar bölgeleri çok ince ve keskin olabilir.Bu sebeple eski çağlarda ok ucu olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise tıpta kullanılan neşter adlı kesici aletin ucunda kullanılmaktadır. Ayrıca birçok faydası olması sebebiyle takı olarak, süs eşyası olarak ta kullanılmaktadır.

Obsidyen Taşının Özellikleri ve Çıkarıldığı Yerler

Obsidyen taşının büyük oranı  ülkemizde bulunmaktadır. En fazla çıkarıldığı ve bulunduğu bölge Hasan Dağı bölgesidir. Ayrıca Nemrut Dağı, Rize – İkizdere, Sarıkamış, Kars, Iğdır, Ağrı Dağı, Pasinler ve çevresinde de obsidyen çıkarılmaktadır. Dünya genelinde çıkarıldığı ülkeler ise Meksika, İskoçya, Amerika, İtalya, Yunanistan, Ermenistan’dır.

Obsidyenler özellikle siyah olmakla beraber Yeşil Obsidyen (Nemrut Dağı-Tatvan), Kırmızı Obsidyen (İkizdere-Rize) gibi değişik renklere sahiptir. İkizderede çıkarılan obsidyenlerde altın parçaları, Hasan dağı’ndan çıkarılanlarda ise demir mineraline rastlanmıştır. Siyah & koyu yeşil üzerinde kar tanesi varmış gibi görünen Obsidyenler Snowflake (kar tanesi) olarak adlandırılır.

Obsidyen taşı vücuttaki elektriği alarak rahatlama sağlar. Çok şifalı bir taştır ve karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Obsidyen taşı, siyah, kahverengi, yeşil ve parlak dış püskürük olan bir taştır. Camsı bir görünüme sahiptir. Akrep burcunun sembol taşıdır. Obsidyen taşının en çok bilinen rengi üzerinde beyaz lekeler olan kar taneli obsidyendir. Bu taş aynı zamanda saflık taşı olarak da bilinir.Obsidyen Taşı Temizliği ve Bakımı

obsidyen-volkan-cami Obsidyen taşınızı deniz tuzu yada deniz suyunda bekleterek yada toprağa gömerek  arındırabilirsiniz. Tedavi amaçla kullanıyorsanız taşınıza başkalarının dokunmaması önemlidir. Obsidyen taşının kalp hizasının altında kullanılmasının daha uygun olduğu belirtilmektedir.

Obsidyen Taşı Faydaları

Vücuttaki negatif enerjiyi almasıyla bilinen obsidyen taşı ayakların altına koyulduğunda etkisini gösterecektir. Taşın bu şekilde kullanımında keskin yerlerinin yuvarlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde kesici bir taştır. Obsidyen aynı zamanda ağrı kesici özelliğe de sahiptir. 

  • Kızgınlık ve öfke duygularını yok eder.
  • Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. İçinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları farketmenizi sağlar.
  • Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer.
  • Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır.
  • Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.
  • Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır. Vücuttaki negatif enerji emer.
  • Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila yirmi dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuyakalınmamalıdır.
  • Obsidyen taşı spa-masaj taşı olarak ta kullanılmaktadır.

Künye

Sertlik

5,0 – 5,5

Özgül Ağırlık

 2,6

Kimyasal Formül ve Grubu

SO2+H2O+Fe2O3 ve Mineral

Renk

Siyah camsı, yarı saydam, saydam

Çıkarıldığı Yerler

Meksika, İskoçya, Amerika, İtalya, Yunanistan, Ermenistan, Türkiye

Çakralar

Kök, Güneş sinirağı, Kalp

 

Önceki İçerikZultanit Taşı (Zultanite)
Sonraki İçerikKuka Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

6 YORUMLAR

  1. Benim yaşadığım bölgede obsidyen taşnın kahve rengi üzerinde beyaz ve siyah renkleri baya var ve küçüklüğümüzden beri toplayıp oynardık onlarla ve pek kimse kıymet vermiyor resmen ortalığa saçılmış gibi çevremizde var bölge olarak ağrı diyadin bölgesinde yaşıyorum . İlk isim bir torba dolusu obsidyen taşı toplayıp ayaklarımın altına sereceğim şifa niyetine😊

  2. Merhaba çocuklarıma obsidiyen taşından bileklik taktım. Ama şimdi yazınızı okuyunca doğru birşey mi yaptım emin olamadım. 14 ve 16 yaşındalar. Kök çakralarının kuvvetlenmesi için taktırdım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here