Tütsü Nasıl Yapılır? Tütsü ile Doğal Taş Temizliği

6

Tütsü yüzyıllardır birçok alanda, farklı amaçlarla kullanılıyor. Biliyorsunuz ki doğal taşların temizliği için kullanılan yöntemlerden biride tütsülemek. İsterseniz Doğal Taşların Bakımı yazımızı inceleyerek diğer yöntemlere de göz atabilirsiniz… Son dönemde tütsü konusunda çok fazla soru aldım. Bu sebeple tütsü hakkında bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim.

Faydalı olması dileğiyle…

Tütsü Nedir?

tutsu-demetiTütsü, yüzyıllardır kullanılan bir gelenek aslında. Güzel kokular yayması için yakılan bir çiçek, bir ot yada bir ağaç parçası olabilir… Günümüzde daha çok bir mekanın kokusunu değiştirmek için kullanılsa da geçmişte çeşitli ritüeller içinde kullanılmıştır. Evet tütsüler yaydıkları kokuyla mutluluk ve huzur veriyor, bulundukları ortama güzel kokular yayıyor. Ancak tütsülerin başka özellikleri ve faydaları da bulunuyor. Enerji yükseltme, negatif enerjiyi uzaklaştırma, bir ortamın enerjisini temizleme, ruh halini etkileme, mutluluk, huzur, konsantrasyon ve odaklanmayı sağlama, taşların enerjisinin temizlenmesi gibi birçok farklı faydası bulunuyor.

Tütsüler genellikle otlar, çiçekler yada ağaç parçaları ile yapılıyor. Çoğunlukla Adaçayı, Lavanta, Gül gibi aromatik bitkiler ve Palo Santo Ağacı tütsüleri tercih ediliyor. Zevkinize göre bu çeşitli bitkileri karıştırarak ta tütsünüzü yapabilirsiniz.

Tütsü nasıl yapılır?

tutsu hazirlamaDaha önce belirttiğim gibi taze otlar, çiçekler ve seçeceğiniz ağaç parçaları ile tütsü hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız aromatik tütsüler sayesinde bulunduğunuz ortamın havası değişecek, enerjisi yükselecektir. Kokulara karşı da ilginiz varsa eğer farklı denemeler ile kendinize has bir koku bulabilir, kendi özel tütsünüzü yapabilirsiniz…

Peki, tütsü nasıl yapılır?

Tütsü hazırlamak için temin etmesi zor olmayan ancak kullanırken püf noktaları olan birkaç malzemeye ihtiyacınız olacaktır.

– Taze Bitkiler (Çiçekler, Otlar)

Tütsünüz için kullanacağınız bitkileri seçin. Adaçayı, Lavanta, Gül vb. aromatik bitkilerden seçim yapmanız daha iyi olacaktır. Bu bitkileri dalı ile temin etmeniz hazırlarken size kolaylık sağlar.

– Bağlamak için İp

Çok basit bir malzeme gibi görünsede ip önemli bir ayrıntı. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Kullanacağınız ip, tütsüyü yaktığınızda tutuşmayacak bir ip olmalı. (Pamuk ip, Jüt ip, Kenevir ipi olabilir.) Naylon, plastik malzemeli ipler kullanmamaya çalışın.

– Kurutmak için Askı

Tütsümüzü taze bitkilerle hazırlayıp bir süre baş aşağı kurumaya bırakacağız. Bunun için asabileceğiniz bir askıyı önceden hazırlamanızda fayda var.

Bundan sonrası çok kolay. Tütsüde kullanacağınız bitkilerinizi eşit boylara getirip bir demet yapıyoruz ve ip ile etrafını dağılmayacak şekilde sıkıca sarıyoruz. Bitkiler henüz taze olduğu için sıkı bağlamak önemli. Bu sayede kuruduğunda dökülmeyecektir. Bağladıktan sonra asabilmek için ucunda biraz ip bırakmayı unutmayın. 15-20 gün kurumaya bırakacağız. Bu aşamada yaz aylarında bu işlemi yapmanız kurumayı hızlandırabilir. Bitkilerin çok iyi kuruması önemlidir aksi halde tütsü şeklinde yanmayabilir. Nemlenip, küflenebilir.

Hangi Bitkileri Kullanabilirim?

adacayi-tutsuTütsü için kullanılacak ot ve çiçeklerde bir kısıtlama yok aslında. Tamamen keyfinize ve zevkinize kalmış bir durum.  Hatta çeşitli denemeler yapmak çok zevkli oluyor. Ama bazı bitkiler biraz daha uygun oluyor. Mesela Adaçayı ve Palo Santo Ortamdaki negatif enerjiyi alıyor. Öneri yapmak gerekirse çiçeklerden ise seçim yaparken kokuları güzel olanlardan seçebilirsiniz. Karanfil, gül, gardenya, yasemin, frezya, leylak, zambak, sümbül, sardunya, lavanta gibi çiçekleri kullanabilirsiniz. Otlarda ise daha önce bahsettiğimiz adaçayı’nın yanı sıra defne yaprağı, okaliptüs, kekik, biberiye gibi otlar seçebilirsiniz. Tütsünüze Tarçın yada vanilya kabuğu da ekleyebilirsiniz.

Tütsü Yakarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Öncelikle hazırladığınız tütsünüzü serin ve kuru bir yerde saklamayı unutmayın. Nemlenmesi küflenmesine sebep olacaktır.
  • Tütsünüzü yaktıktan sonra hafifçe üfleyerek alevi söndürmelisiniz. Yavaş yavaş, dumanlar yayarak yanması gerekiyor.
  • Tütsüyü yaktıktan sonra koyacağınız kabın (biz ona tütsülük de diyebiliriz ) ısıya dayanıklı, yanmayacak, zarar görmeyecek bir malzemeden olmasına dikkat edin.
  • Hafif hava akımı olan bir köşe seçerseniz evin geneline güzel kokular yayılacaktır.

!! Ne olursa olsun, tütsü yanan bir ürün olduğu için yanarken bırakıp gitmeyin, bir şekilde yangına sebebiyet verebilir.

Tütsü ile Doğal Taş Temizliği Nasıl Yapılır?

Evet en çok sorulan sorulardan birine geldik. Hangi tütsü ile, ne kadar sürede tütsü yapmamız gerekiyor.

Tütsünüzü evde hazırlayabileceğiniz gibi hazır da alabilirsiniz. Ancak yine gerçek bitkiler ile yapılmış tütsüleri tercih etmelisiniz. Piyasadaki çubuk ve koni şeklindeki tütsüler -bence- sadece güzel koku amaçlıdır ve çokta güzel kokuyorlar açıkçası. O tütsüleri ortamdaki kokuyu değiştirmek için kullanabilirsiniz. Ancak enerji temizliği için uygun değiller.

Taşlar için ise benim önerim Adaçayı, Lavanta yada Palo Santo ağacı. Bu bitkilerin rahatlatıcı ve huzur veren enerjilerinin yanı sıra negatif enerjiyi uzaklaştırma özellikleri de var ve taşlarınızın enerjisini nötrlemek istiyorsanız bu bitkilerden kullanabilirsiniz.

İllaki bir tütsü demetinizin olmasına gerek yok. Birkaç küçük taş parçanız varsa 1 dal kuru adaçayı yakmanız bile işinize yarayacaktır. Taşlarınızı tütsü dumanında birkaç dakika tutmanız yeterlidir.

Adaçayı, Palo Santo, Lavanta, Defne yaprağı tütsüleri ile ilgili yazılar gelecek, takipte kalın…

Sevgiyle Kalın 🙂

Önceki İçerikLarvikite (Larvakit)
Sonraki İçerikPrehnit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

6 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Taşlara olan ilgim yaklaşık 1 yıldır diyebilirim . Sayfanızı faydalı buluyorum, emeğinizden ötürü sizi tebrik eder ve paylaşımlarınızdan fayda sağladığım için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seventeen − fourteen =