Klorit Kuvars (Chlorite Quartz)

0

Klorit Kuvars, geçmişten günümüze kristal şifacılar arasında popüler olan bir şifa kristalidir. Diğer kristallere göre nispeten yeni keşfedilmiştir. Tarihi antik çağlara uzanmasa da 19. yüzyıl eserlerinde görülmüştür. Görece yeni olmasına rağmen hem şifacılar hemde koleksiyonerlerin ilgisini çekmiştir.  Adından da anlaşılabileceği gibi Klorit ve Kuvars birleşiminden oluşur. 

Klorit aslında tek bir mineralden ziyade bir grup yeşil mineraldir. Klorit kuvars birçok özelliği bünyesinde barındırır. Bu yazıda Klorit Kuvars (Chlorite Quartz) taşının detaylarından bahsedeceğim.

Klorit Kuvars (Chlorite Quartz) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Klorit Kuvars (Chlorite Quartz), doğada bulunan bir kuvars türüdür ve adını içerdiği mineral olan kloritten alır. Klorit, yeşil renkli, tabakalı bir mineraldir ve klorit içeren kuvars kristalleri, bu yeşil mineralin ince plakaları veya parçacıkları ile doğal olarak birleşir. Bu nedenle, yeşil, gri veya gri-yeşil renklere sahip olabilir. Metafizik etkilerinin yanı sıra birbirinden farklı milyonlarca desen mineral koleksiyoncuları ve meraklıları için ilginç bir çeşitlilik sunar.

Ametist, Sitrin, Pembe Kuvars gibi kuvars ailesinin üyesi olan Klorit kuvars, kuvars kristalinin tipik fiziksel özelliklerini gösterir. Yani kuvars gibi sert, saydam veya yarı saydam, kristal yapıya sahip ve genellikle piramit şeklinde uçları vardır. Klorit içeriği, bu kuvars türünü diğer kuvars varyasyonlarından ayıran ve ilgi çekmesini sağlayan en belirgin özelliktir.

Bu kristal, gelişmiş kristal şifacılar arasında popüler olan bir şifa kristalidir. Klorit aslında tek bir mineralden ziyade bir grup yeşil mineraldir. Çoğu durumda kesin mineral Klinoklordur. Genellikle şeffaf Kuvars kristalinin içinde küçük yeşil noktalar veya yeşil bir sis halinde bulunur. Ancak bazen Kuvars’ın dış kısmında da koyu yeşil bir kaplama olarak büyüyebilir. Klorit, kolayca oyulabilen ve nazikçe işlenmesi gereken yumuşak bir mineraldir. (Klorit’in sertliği 2-2,5 civarındadır.) 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Klorit mineralleri çok yumuşaktır ve tırnakla çizilebilir. Endüstriyel olarak çok az kullanımı vardır, ancak klorit mineralleri tarih öncesi çağlardan beri oymacılıkta kullanılmaktadır. Bunlar çeşitli magmatik ve metamorfik madenlerden elde edilen ikincil mineral yan ürünlerdir. Klorit Kuvars söz konusu olduğunda, maden tipik olarak güzel Kuvars kristal kümeleri üretir. Klorit, kuvars taşı içerisine girdiğinde ise sertlik derecesinde artık Kuvars kristalinin sertliği baz alınır.

Çıkarılan başlıca yerler: Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Almanya, Büyük Britanya, İtalya, Madagaskar, Portekiz ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur.

K. kuvars kristalleri de diğer kristaller gibi, enerji çalışmaları veya geleneksel tıp uygulamalarında kullanılmış ve halen kullanılmaktadır. Bu taşın enerji dengelemesi yaptığına, iyileştirme veya olumlu ruhsal etkileri olduğuna inanılıyor. Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da geçmişten gelen tecrübelerle faydaları görülmüş, bu sonuçlara ulaşılmıştır. Klorit, ayrı bir mineral değil, bir gruptur. Bir çoğu yeşil renkte olan ve birbiriyle yakından ilişkili 15 fillosilikat mineralinin bir araya gelmesiyle oluşur. 

Klorit’in en yaygın iki çeşidi vardır.

  1. Klinoklor (Clinochlore) magnezyum açısından zengindir.
  2. Şamozit (Chamosite) demir açısından zengindir.

>>Yeşil Klinoklor taş dünyasında daha çok Seraphinite olarak bilinir . 

Bu taşın enerjisi enerjisi, ailesi olan diğer minerallerle birlikte iyi çalışır. Apophyllite, Cavansite,  Chrysocolla,  Fuchsite,  Lepidolit,  Muskovit,  Petalite,  Prehnit  ve  Serpentine ile kombinasyon halinde deneyebilirsiniz.

>>Mindat.org Görseli: Klorit Kuvars, Clara Madeni, Almanya

Klorit Kuvars Faydaları

Güçlü bir enerji temizleyicidir. Auramız, çakralarımız ve tüm meridyenlerimizdeki enerjiyi arındırmak, kendimizi canlı ve sağlıklı hissetmemiz için kullanılabilir. Enerji blokajlarını kesmek ve ruhsal acıya veya durgunluğa neden olan psişik tümörleri ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

  • Zihinsel netlik verir.
  • Enerji dengelemede iyidir.
  • Olumlu ruhsal etkiler.
  • Enerjik olarak güçlü bir temizleyici ve arındırıcıdır.
  • Olumsuz duyguları, özellikle öfke, sinir ve kaygıyı serbest bırakmamıza yardımcı olur.

K. Kuvars iyileşmenizi destekleyecek çok güçlü bir arındırıcıdır. O bir yenilenme kristali olarak kabul ediliyor. Tüm negatif enerjileri toprağa aktaracak ve auranızı temizleyecektir. Bu kristal çakralarınızı düzenleyecektir.

Dünyevi şeyleri salmanıza, iç dengeye ve genel refaha ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Klorit aynı zamanda meditasyon yapmak için de iyi bir kristaldir çünkü dünyanın enerjileriyle bilinçli bir bağlantı kurar. Enerjileri aynı zamanda dünyanın kendisi için de oldukça şifalıdır.

Temizliği ve Bakımı

Bu kristalin bakımı kuvars taşının bakımı ile aynıdır. Klorit parçaları genellikle kuvarsın içerisinde yer aldığı ve kuvars taşının sertliği 7 olduğu için su ile arındırabilir, birkaç saat kuru toprak üzerine bırakabilirsiniz. Bu işlemler taşınızın enerjisini boşaltmasına ve yenilemesine yardımcı olacaktır. Tüm bunlarla birlikte tütsülemek, dolunay zamanı ay ışığında bekletmek, selenit kasede bekletmek gibi yöntemlerle de taşınızı arındırabilirsiniz. Klorit parçaları taşınızın dışını sarmış ise su ve topraktan kaçınarak sadece tütsü yaparak veya selenit kasede bekleterek taşınızı arındırın. Klorit sertliği yukarıda bahsettiğimiz gibi 2-2,5 civarındadır ve su ile temasında fiziksel veya kimyasal bozulmalar meydana gelebilir.

Künye

Sertlik7
Özgül Ağırlık 
Kimyasal Formül ve GrubuSilikat
RenkŞeffaf Kuvars içine alınmış Yeşil Klorit, yeşil, gri veya gri-yeşil renklerde
Çıkarıldığı YerlerBrezilya, Bulgaristan, Kanada, Almanya, Büyük Britanya, İtalya, Madagaskar, Portekiz ve Amerika Birleşik Devletleri
ÇakralarKalp ve Üçüncü göz
Önceki İçerikRune Sembolleri ve Anlamları
Sonraki İçerikSelenit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five × one =