Feldspat Grubu

0
51

Feldspat Nedir?

Önemli mineral gruplarından olan Feldspat Grubu (Feldispat olarak ta bilinir) yerkabuğunda bulunan minerallerin yarısından fazlasını oluşturur. Sodyum, potasyum, kalsiyum, lityum, baryum ve sezyum  gibi mineraller içeren alüminyum silikatlardandır. En bilinenlerden ortoklaz, albit ve anortit mineralleri olmak üzere feldspat ailesi iki ana gruba ayrılabilir:

  • Alkali Feldspatlar

  • Plajiyoklaz Feldspatlar

Feldspatlar fiziksel yapıları bakımından genellikle Triklinik kristal sistemi yapısına sahiptirler. Kristal yapılı feldspatların bazıları yarı değerli taşlar grubuna dahil edilmişlerdir. Aytaşı, Lazpis Lazuli (Lacivert Taşı), Ortoklaz, Amazonit ve Labradorit Taşı en bilinen feldspat grubu taşlarıdır.

Feldspat mineralinin kullanım alanları oldukça yaygındır. Boya, Seramik ve Cam sanayisinde kullanılan önemli bir endüstriyel hammaddedir. Felsdpatlar genellikle beyaz, bej, gri renkte olurlar.  Açık kiremit rengindeki feldspat türü “Mikroklin” olarak adlandırken, yeşilimsi mavi renkli olanı ise “Amazonit” taşıdır.

Feldspatlar opak yada yarı saydam olabilmektedirler. Bazıları gözalıcı camsı bir parlaklığa sahiptir. Porselen yapımında da kullanılan feldspat en fazla kullanılan mineraldir. Mohs sertlik skalasına göre derecesi 6’dır. Yani tırnakla çizilecek kadar yumuşak değildir ancak eğe yardımıyla rahatlıkla çizebilirsiniz. Özgül ağırlığı ise 2,5-2,6 arasındadır.

Feldspat Çıkarılan Yerler

Dünya üzerindeki Feldspat miktarı diğer minerallere oranla %60’lardadır. Yaygın ve bol bulunan bir mineraldir. Ancak çıkarılması zordur. Türkiye’de çıkarılan Feldspat Minerali ise dünya rezervinin sadece %10 kadarıdır ki aslında buda önemli bir miktardır. Ülkemizdeki en önemli yataklar Ege bölgesinde Kütahya/Simav, Muğla/Milas, Aydın/Çine, Manisa/Demirci’dir. Feldspat üretiminin çoğu ihraç edilse de özellikle Kütahya ve civarında porselen üreticiliği gelişmiştir. Porselen kaolin (bir tür kil), kuvars ve feldspat minerallerinin bir araya getirilmesi ile üretilir. Kaolin hamurunda, kuvars parlaklığında kullanılır.

Feldspat Kullanım Alanları

Dünya geneline bakmak gerekirse %60‘ı seramik, %35‘i cam, %5‘i kaynak elektrotu, kauçuk, plastik ve boya gibi alanlarda hammadde olarak kullanılır. Rezervlerin en büyük kısmı Asya kıtasında bulunmaktadır. Toplam feldspat rezervinin 1.740 milyon ton civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Önceki İçerikEpidot
Sonraki İçerikPırlanta Nedir? Nasıl Yapılır?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here