amazonit

Amazonit Nedir?

İsmini Amazon nehrinden alan Amazonit, şekli ve yapısı ile de Amazon nehrini hatırlatır. Doğada saydam ve yarı saydam halde bulunur. Isıya karşı oldukça dayanıksız olan amazonit taşının Mohs sertlik skalasına göre sertliği ise 6’dır. Amazonit taşı yarı değerli taşlar arasında yer alır ancak faydaları göz önünde bulundurulduğunda oldukça değerli bir taştır. Günümüzde süs eşyası yapımında, oymacılıkta ve mücevher yapımında kullanılır.

Amazonit Taşı Özellikleri

Amazonit taşı dış etkilere karşı duyarlı bir taştır. Çok fazla dokunulduğunda rengi solar ve daha önce de belirttiğimiz gibi sıcaktan hiç hoşlanmaz, hemen etkilenir. Görüntüsü itibari ile yeşim taşı’na benzemektedir. Amazonit taşı Kova ve Başak burçlarını temsil eder. Çakralarda ise boğaz çakrasında etkilidir.

Amazonit Taşı Faydaları

 • Öncelikle kalp, sinir sistemi ve kaslar olmak üzere bedeni güçlendirir.
 • Aşırı ve ani duygusal çıkışları engeller ve dizginler.
 • Negatif enerjiyi etkisiz hale getirir.
 • Sinir sisteminde rahatlama sağlar.
 • Değişimlerin kabullenilmesinde yardımcı olur.
 • Diş çürümelerine ve kalsiyum yetersizliklerine iyi gelir.
 • İletişim becerisini arttırır.
 • Çakraları düzenler ve sükunete kavuşturur.
 • Doğumu kolaylaştırıcı etkisi vardır.
 • Kavrama gücünü arttırır.
 • Stresi azaltır.

Amazonit taşı rengi ve görünüşü itibari ile nehri andırır, estetik duruşu ile insana huzur ve mutluluk verir. Psikolojik ve fiziksel olarak birçok faydası vardır. Az önce yukarıda bahsettiklerimiz bunların başlıcalarıdır. Özellikle hamilelik döneminde kullanılması, doğum ağrı ve sancılarının azaltıldığı yönünde bilgiler vardır. Duygusal olarak ta kişiye dinginlik ve huzur verir. Duygusal kırgınlık ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.Aşırı sinire iyi gelir, sinir sistemini dengeler. Akıl gücünü olumlu yönde etkileyerek anlamayı kolaylaştırır. Bu yönüyle öğrencilere de tavsiye edilmektedir. Faydalarına bakıldığında değerli taşlar arasında olmasına şaşmamak gerekir. Her ürün gibi maalesef amazonit taşınında piyasada çok fazla sahtesi var. Bu sebeple alırken mümkün olduğunca güvenilir yerlerden almalı yada konusunda uzman birine danışmalısınız.

Amazonit taşı dünyanın bir çok yerinde çıkarılır. Amazonit taşının çıkarıldığı başlıca ülkeler ; ABD, Madagaskar, Rusya, Hindistan ve Brezilya’dır.

Amazonit taşı nasıl temizlenir?

Amazonit taşının etkisini arttırmak için temizlenip,arınması gerekir. Akan su altında 5 dk yıkanabilir. Ayrıca güneş altında 1 gün bekletilerek te arındırılabilir. Amazonit taşından yapılmış takıları ise sirkeli suyla ıslanmış bir bezle 5 dk kadar silip hemen kurulayarak temizliğini yapabilirsiniz.

amazonite

Künye

Sertlik 6 – 6,5
Özgül Ağırlık 2,56 – 2,57
Kimyasal Formül ve Grubu K Al Si O + Cu, Na, Pb ve Silikat
Renk Yeşil, yeşilimsi, mavi, opak, yarısaydam
Çıkarıldığı Yerler Brezilya, ABD, Rusya, Madagaskar ve Hindistan
Çakralar Boğaz

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here