Amazonit

0

Amazonit, ismini Amazon nehrinden alır, şekli ve yapısı ile onu hatırlatır. Amazonit, zengin ve su rengi tonları nedeniyle adını Amazon nehrinden alsa da, aslında Amazon yakınlarında bulunmaz.  Amazonit, Brezilya’nın Minas Gerais kentindedir. Yine de, bu taşın Amazon bölgesinin yerel sakinleriyle uzun süredir devam eden bir bağlantısı vardır. Kadın savaşçılarla bağlantılı olan Amazonite taşının, MÖ 10. yüzyıldan kalma Amazon kabile kadın savaşçılarının kalkanlarını süslediği söylenir.

Parlak yeşil ila mavimsi-yeşil taş, eski Mısırlılar arasında da favoriymiş. Kral Tutankhamun’un mezarında bulunan altın ölüm maskesi, Amazonit kakmalarla süslenmiştir. “Umut Taşı” olarak anılan Amazonit taşı, kullanan kişilere umut ve inanç getirmesi nedeniyle uzun zamandır saygı görüyor.

Amazonit Nedir?

amazonit

Feldspat mineralinin mavimsi yeşil renkli cevher formudur. Feldspat yapısındaki kurşun ve suyun sihirli kombinasyonu sayesinde oluşan amazonite kristali göz alıcı turkuaz-yeşil rengi ile sakinleştirir, yatıştırır, huzur verir.

Kariyerinizde yada özel hayatınızda zorluk yaşıyor ve cesaretiniz kırılıyorsa; hayal kırıklığına uğramaktan korkuyorsanız Umut ve İyimserlik taşı Amazonit size yardımcı olabilir.

Amazonit Taşı Özellikleri

Doğada saydam ve yarı saydam halde bulunur. Isıya karşı oldukça dayanıksız olan amazonit taşının Mohs sertlik skalasına göre sertliği ise 6’dır. Amazonite taşı yarı değerli taşlar arasında yer alır ancak faydaları göz önünde bulundurulduğunda oldukça değerli bir taştır. Günümüzde süs eşyası yapımında, oymacılıkta ve mücevher yapımında kullanılır.

Amazonite taşı dış etkilere karşı duyarlı bir taştır. Çok fazla dokunulduğunda rengi solar ve daha önce de belirttiğimiz gibi sıcaktan hiç hoşlanmaz, hemen etkilenir. Görüntüsü itibari ile yeşim taşı’na benzemektedir. Amazonite taşı Kova ve Başak burçlarını temsil eder. Çakralarda ise boğaz çakrasında etkilidir.

“Umut” taşı olarak bilinen Amazonit kristali, mükemmel bir tezahür aracıdır. Suyun akışkan enerjisini kucaklayan bu taş, yaşam yolculuğunuz boyunca ortaya çıkan aksiliklerin, engellerin ve zorlukların üstesinden gelmeniz için size rehberlik eder. Korkuları, şüpheleri ve endişeleri ortadan kaldırarak ve düşük titreşimli enerjiyi pozitiflik, iyimserlik ve umutla değiştirerek çalışır. Bu şekilde, kristaliniz, kendinizi sıkışmış veya vazgeçmeye yakın hissettiğinizde bakış açınızı değiştirmenize ve senaryoyu çevirmenize yardımcı olacak bir araç görevi görür.

Amazonit Taşı Faydaları

 • Öncelikle kalp, sinir sistemi ve kaslar olmak üzere bedeni güçlendirir.
 • Aşırı ve ani duygusal çıkışları engeller ve dizginler.
 • Negatif enerjiyi etkisiz hale getirir.
 • Sinir sisteminde rahatlama sağlar.
 • Değişimlerin kabullenilmesinde yardımcı olur.
 • Diş çürümelerine ve kalsiyum yetersizliklerine iyi gelir.
 • İletişim becerisini arttırır.
 • Çakraları düzenler ve sükunete kavuşturur.
 • Doğumu kolaylaştırıcı etkisi vardır.
 • Kavrama gücünü arttırır.
 • Stresi azaltır.
amazonit-tasi-faydalari

Amazonit taşı rengi ve görünüşü itibari ile nehri andırır, estetik duruşu ile insana huzur ve mutluluk verir. Psikolojik ve fiziksel olarak birçok faydası vardır. Az önce yukarıda bahsettiklerimiz bunların başlıcalarıdır. Özellikle hamilelik döneminde kullanılması, doğum ağrı ve sancılarının azaltıldığı yönünde bilgiler vardır. Duygusal olarak ta kişiye dinginlik ve huzur verir. Duygusal kırgınlık ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Aşırı sinire iyi gelir, sinir sistemini dengeler. Akıl gücünü olumlu yönde etkileyerek anlamayı kolaylaştırır. Bu yönüyle öğrencilere de tavsiye edilmektedir. Faydalarına bakıldığında değerli taşlar arasında olmasına şaşmamak gerekir. Her ürün gibi maalesef amazonite taşının da piyasada çok fazla sahtesi var. Bu sebeple alırken mümkün olduğunca güvenilir yerlerden almalı yada konusunda uzman birine danışmalısınız.

Amazonite taşı dünyanın bir çok yerinde çıkarılır. Çıkarıldığı başlıca ülkeler; ABD, Madagaskar, Rusya, Hindistan ve Brezilya’dır.

Amazonit taşı nasıl temizlenir?

Amazonite taşının etkisini arttırmak için temizlenip, arınması gerekir. Akan su altında 5 dk yıkanabilir. Ayrıca tütsü ile de arındırılabilir. Amazonit taşından yapılmış takıları ise nemli bir bezle 5 dk kadar silip hemen kurulayarak temizliğini yapabilirsiniz. Matlaşmaması için ısıdan uzak tutmalısınız.

Künye

Sertlik6 – 6,5
Özgül Ağırlık2,56 – 2,57
Kimyasal Formül ve GrubuK Al Si O + Cu, Na, Pb ve Silikat
RenkYeşil, yeşilimsi, mavi, opak, yarısaydam
Çıkarıldığı YerlerBrezilya, ABD, Rusya, Madagaskar ve Hindistan
ÇakralarBoğaz
amazonite
Önceki İçerikMookaite Jasper
Sonraki İçerikLavanta Bitkisi Faydaları ve Kullanım Alanları
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × five =