Riyolit (Rhyolite)

0

Riyolit Nedir? Nasıl Oluşur?

Yanardağlarda meydana gelen volkanik patlamalar sonucu oluşan silika bakımından oldukça zengin bir kayaçtır. Diğer volkanik kayaçlardan farkı yeraltında basınç ile değil, patlama sonrası yeryüzünde hızla soğuma ile oluşur. Granitle aynı kimyasal yapıya sahiptir. Magmanın altında yoğun basınç ve çeşitli gazlarla birlikte oluşan patlamayla püsküren lavların soğuması ile oluşan Riyolit, sancılı bir var olma sürecinden geçer. Bu öyle bir süreçtir ki, bir yaşamı sonlandırırken ortaya yepyeni bir yaşam formu ortaya çıkar. Çok eski çağlarda bu volkanik patlamalar sıklıkla yaşanırken, günümüzde sayısı çok azdır. Bu tarz volkanik patlamalara günümüzde billur (kristal) patlaması denir. 

Geçtiğimiz yüzyıl ile birlikte Alaska’da 1912 yılında bir patlama yaşanırken, 1953-1957 arasında Papua Yeni Gine’de patlamalar yaşanmıştır. En son patlama Şili’de 2008 yılında olmuştur.  Küçük çaplı olan kristal patlamalarına Riyolit patlaması da denilmektedir. İçerisinde çok farklı bileşenlerin, elementlerin olduğu, karmaşık bir kayaç olarak oluştuğunu söylersek yalan söylemeyiz. Örnek vermek gerekirse Kuvars, Biyotite, Sanidine, Hornblende gibi taşlara Riyolit ile birlikte rastlanmıştır. Bahsettiğimiz bu mineraller kendi içlerinde de oldukça zengin bileşenleri bünyesinde topladıkları için Riyolit’in farklı zenginliklerle oluşmasını sağlamışlardır. 

Riyolit bünyesinde çoklukla feldspar, mika ve kuvars bulundurur. Bu malzemelere ek olarak demir ve magnezyum olabileceği gibi, kalsiyum ve alüminyum gibi bileşiklerde bulunabilir. bulunabilir. 

Riyolit taşının beyazdan griye renkli olanları sodyum ağırlıklı feldspar olarak bilinir. Bünyesinde Sodyum dışında Alüminyum, Silisyum, Oksijen, Kalsiyum ve eser miktarda başka mineraller bulunabilir.Somon renkli Riyolit taşları (daha detaylı tarif etmek gerekirse pembemsi, kırmızımsı, kahverengimsi karışık renklerde) Potasyum ağırlıklı Ortoklas Feldspardır. İçerisinde Potasyum yanı sıra Alüminyum, Silisyum, Oksijen ve az miktarda Kalsiyum, Rubidyum, Baryum, Demir, Sodyum mineralleri bulunabilmektedir..

Riyolit Taşının Özellikleri

Rengi, opak bir yapıya sahip olarak bejden griye, yer yer yeşil, bazı minerallerin fazlalığına bağlı olarak kahverengi ve kırmızı da olabilmektedir. İsmi gezgin ve geologist Ferdinand von Richthofen tarafından 1860 resmi olarak işlenmiştir. 

İsmini eski grekçede akıntı veya çay (dere) anlamına gelen rhuax ile taş anlamına gelen lithos’un birleşiminden alır. “Akan taş” olarak nitelerken yanlış bir  anlam çıkmamış olur. Çünkü magmanın akışkan kısmı, lavlardan meydana gelmektedir. Varlığı o kadar eski bir dönemi kapsar ki çok çeşitli isimlerle farklı medeniyetlerde kullanılır ve isimlendirilir. Bundan yaklaşık 11,500 yıl önce şimdinin Amerika’sında yaşayan dönemin insanlarınca çeşitli aletlerin yapımında kullanılmış ayrıca silah yapımında da kullanmışlardır.

Riyolit bugün takı olarak kullanılmasının yanında meditasyon taşı, ev eşyası, yapı malzemesi olarakta kullanılmaktadır.

Riyolit Taşının Faydaları

Riyolit karmik bilgelik taşı olarak da bilinir. Ruhu, bedeni, ve zihni bütünleştiren varlığımızın bir bütün olarak daha güçlü olduğu enerjisini hissettirir. Geçmişin çözümlenmesi ve bugün de var olmayı dengeleyen bir taştır. Sıklıkla meditasyon için tercih sebebidir.

 • Oluşumuna atıfta bulunurcasına yeniden yapılanmayı, güçlenme ve dayanıklılığın artmasına yardımcıdır. Anda kalarak şimdiyi yaşama enerjisi sağlar.
 • İçten gelen enerjiyi yükselterek  neşe ve mutluluğu arttırır.
 • İnsanın kendi özünü keşfetmeye yardımcı olur.
 • İçindeki bileşenlerin farklılığı ve zenginliği derin içsel yolculuklarda meditasyonda kullanılarak duygusal, mental ve fiziksel rahatlamaya yardımcı olur.
 • Özsaygıyı arttıran, değersizlik hissini ortadan kaldırmaya karşı itici bir gücü olan taştır.
 • Sakinlikle, daha objektif olarak sorunlara yaklaşmaya ve çözüme odaklanmaya yardımcı olur.
 • Özellikle duygusal sıkıntılarda, kişinin duygu durumunu dengeleyerek,  yoğun bir hissi  açıdan  dışa vurum sağlar ki; insanın içini boşaltması kadar rahatlatan başka bir şey yoktur…
 • Fiziksel faydaları ise,  vücut direncini arttır.
 • Damarlarda rahatlama sağlayarak özellikle dolaşıma yardımcı olur.
 • Deri hastalıklarında faydalıdır.
 • Kaşıntı (döküntü)  gibi rahatsızlıkları  gidermeye yardım eder.
 • B vitamini emilimini kolaylaştırır.
 • Böbreklere faydalıdır; bilhassa taş düşürmeye yardımcı olduğu söylenir.
 • Kaslara enerjisi, içindeki minerallerle fayda sağlar.
 • Mikrobik rahatsızlıklarda (enfeksiyon) etkilidir.Riyolit Temizliği ve Bakımı

Kırılganlığı çok yüksek olmasa da gözenekli bir yapısı olduğundan bakımına, temizliğine ayrı bir özen gösterilmelidir. Genelde cilalı olarak satılmaktadır. Bu nedenle kuru yumuşak bir bezle nazikçe temizleyin, çok yumuşak bir fırça da kullanabilirsiniz. Gözenekli kısımları temizlerken daha yardımcı olacaktır. Çok fazla tozlanmasını beklemeden sıklıkla temizlenmelidir. Üzerine doğrudan kozmetik (parfüm, deodorant, kolonya vs..) uygulamayın, spor ve duş öncesi çıkarın. Enerji temizliğini tütsüleme ile yapabilirsiniz.

Künye

Sertlik

6 – 6,5

Özgül Ağırlık

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 + K2O ve Silikat

Renk

Yeşil, bej, gri, kırmızı, kahverengi, somon rengi, pembe gibi çeşitli renklerde

Çıkarıldığı Yerler

Yeni Zelanda, Almanya, Alaska, Hindistan, Çin, Meksika

Çakralar

Sakral Çakra

 

Riyolit Taşı Görselleri

Önceki İçerikİyolit
Sonraki İçerikMookaite Jasper
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

8 + nine =