İyolit

0

İyolit İngilizce adı ile iolite, derin menekşe rengi ve güçlü enerjisi ile tercih edilen taşlardan biri…

İyolit (iolite) Nedir?

Kelime anlamı görünümünden dolayı Grekçe (yunanca) menekşe demek olan İos kelimesinden gelir. Resmi olarak İyolit adını alması 1912 yılında olmasına rağmen kullanımı ve sevilmesi çok eski zamanlara dayanır.

İyolit Taşının Özellikleri

İyolit (Iolite) taşının Kristali yansıtma özelliği nedeniyle Viking’li denizciler onu bir çeşit paralizör olarak kullanmışlar; özellikle havanın kapalı olduğu zamanlarda kristal güneş ışınlarının yansımasını tespit ederek yön tayin ederlermiş. Bu durum İyolit’i bir çeşit pusula olarak kullandıklarını göstermektedir. Böylelikle uzun süreler denizde kalabilmişler ve uzak diyarlara keşifler yapabilmişlerdir.

iyolit-tasi-ozellikleriUzun yıllar sadece denizciler değil halk tarafından da tılsım olarak kullanılmıştır. 18.y.y’da ise mücevher olarak işlenmeye ve kullanmaya başlamışlar.

Bilhassa Avrupa’da oldukça popülerdi. O dönem evliliklerde yıl dönümü hediyesi olarak tercih edilirmiş.. 🙂

Denizcilerin pusula olarak kullanmasının yanı sıra ruhani olarak güçlü bir enerjiye sahip olması özellikle o dönemin şamanlarınca görü yeteneklerinin artırılması ve ruhlar alemi ile bağlantı kurmak için sıklıkla tercih edilen bir taştır. Bunun yanı sıra Astral yolculuklarda çok kullanılırdı.

Magnezyum demir  siklosilikat minerali olan kordereit den oluşan İyolit (İolite) taşı pleokroik özelliği vardır. Bu özelliğin anlamı ise ışığın geldiği açı ve ışığa göre renk farklılıkları göstermesidir. Değerli taşlar arasında oldukça değerli olan İyolitlerin oldukça derin bir rengi vardır. Renk skalası derin maviden mora kadar değişkenlik gösterir. İyolit’in özellikle terazi, yay, boğa burçlarının taşı olduğunu söyleyebiliriz.İyolit (İolite) Taşının Faydaları

  • Ruhani anlamda üçüncü gözü harekete geçirerek sezgileri ve öngörü  yeteneklerini güçlendirir.
  • İnsan psikolojisinde bağımlılığa neden olan olayları kavramaya ve çözmeye odaklanmaya yardımcı olur.
  • Zihnimizi olumsuz düşüncelerden arındırmaya ve kendimizi daha rahat ifade etmeye yardımcıdır.
  • Duygusal anlamda ilişki uyumsuzluklarını gidermeye faydalıdır.
  • Ayrıca ilişki ve duygu bağımlılıklarından kurtulmaya yönelmeyi sağlar.
  • Fiziksel ve duygusal anlamda güçlenmeye yardımcı olur.
  • Toksin atmaya olan faydası ile birlikte bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olması ile alkol ve ona bağlı karaciğeri rahatlamaya yardımcı olur.
  • Bakterileri öldürmeye yardımcıdır.
  • Solunuma ve sinüslere olan faydası sebebiyle özellikle migren tipi ağrılara karşı faydalıdır.

İyolit Taşının Temizliği ve Bakımı

İyolit (İolite) sert bir taştır. Ancak ışık yansıtma özelliği sebebiyle bilhassa nazikçe temizlenip muhafaza edilmelidir. Kesinlikle sıcaklık ile ilgili değişimlere maruz kalmamalıdır.

Özellikle kaynatma yapmak, buharla temizlemek veya ultrasonik (sesten hızlı dalgalar kullanarak temizleme yapan bir cihaz) temizlik kesinlikle uygulanmamalıdır.

Yumuşak bir fırça ile ılık suyla dikkatlice temizlenmelidir. Kurutma işlemi de  aynı titizlikte ve yumuşak bez kullanarak yapılmalıdır. Ayrıca takı olarak kullanılıyorsa eğer parfüm vs. gibi kimyasalları kullandıktan bir süre sonra takılmasını öneririz. Böylelikle kimyevi maddelere direkt olarak maruz kalmamış olur.

Muhafazası ise, mümkün olduğunca daha yumuşak taş ve takılardan farklı bir yerde, materyal olarak taşa zarar vermeyecek bir kese yahut kutuda  saklanarak yapılmalıdır. Ortam sıcaklığı kesinlikle dengeli olmalıdır; çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Ani ısı değişimleri İyolit (Iolite) taşına zarar verebilmektedir.Künye

Sertlik

7 – 7,5

Özgül Ağırlık

2,58 – 2,66

Kimyasal Formül ve Grubu

Mg2 Al3 (AlSi5Ö18) Kordereit, Siklosilikat

Renk

Mor, gri, mavi, sarı (yarı saydam yapıda ışığa ve bakış açısına göre renk değiştiriyor)

Çıkarıldığı Yerler

Hindistan, Myanmar, Brezilya, Avusturya, ABD, Madagaskar, Kanada, Sri Lanka, Namibya, Tanzanya

Çakralar

Alın Çakrası (Üçüncü Göz)

 

Daha fazla İyolit Görselleri için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Keyifli Günler.. 🙂

Önceki İçerikAromaterapi ve Değerli Taşlar
Sonraki İçerikRiyolit (Rhyolite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty − fourteen =