Dumanlı Kuvars

3

Dumanlı Kuvars Nedir?

Yeryüzünde yoğun olarak bulunan silisyum dioksit minerallerinin bir türüdür. Genellikle birbirine dik üç eksenli kristal yapıda bulunmaktadır. Kristal kuvarsın kahverengi, gri ve siyah  renkli türüdür. Dumanlı kuvars içerisinde bir miktar duman hapsolmuş izlenimi verdiğinden dolayı bu ismi almıştır. Kristal kuvars ile bir arada kullanıldığında, kişiye amaçlarını ve hayallerini gerçeğe dönüştürmesini sağlayacak olan gerekli pozitif enerjiyi sağlar.

Dumanlı Kuvars Özellikleri

Dumanlı kuvars binlerce yıldır süs, dekoratif ve dini nesnelerde değerli taş olarak kullanılmıştır. Eski zamanlardan beri dumanlı kuvarsın gerginliği giderdiği, korku, panik ve kızgınlığı olumlu duygulara, huzur ve neşeye değiştirdiğine inanılmıştır.

Kuvars grubuna ait olan bu mineralin sertlik derecesi 7’dir. Oluşumu esnasında doğal radyasyona maruz kalır ve bileşimindeki iyonların dengesi bozulur buda renginin koyulaşmasına sebep olur. Dumanlı kuvars uğradığı radyasyon değerine göre şeffaf, yarı şeffaf yada opak halde bulunabilmektedir. Türkiye, ABD, Avustralya, Madagaskar ve Brezilya başta olmak üzere Dünya genelinde çıkarılmaktadır.Dumanlı Kuvars kristali, enerji bedeninizi güçlendirebilir, ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlayabilir.

Dumanlı Kuvars taşının etkisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bu güçlü kristalin  enerjisi size ağır geliyorsa üzerinizde taşımak yerine etrafınızda belli bir süreyle bulundurabilirsiniz. Çok güçlü bir kristal olmasından ve radyasyona maruz kalmasından dolayı, bazı kişilerde fazla ten teması ile enerji alanlarınızda artan titreşimler şeklinde baskı yaratabilir. Baş dönmesi yada mide bulantısı gibi olumsuz etkiler yaratabilir. Bu gibi durumlarda uyuduğunuz odaya yerleştirmemenizde fayda olacaktır.

Ancak belirttiğimiz gibi herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Bazı kişilerin uykularını düzene sokarken, kabus görmelerine engel olur. Doğal da olsa radyasyon içeriğinden dolayı kullanırken dikkatli olunmalıdır… Örneğin suda bekletilip suyu içilmemelidir! Ama Kemoterapi gibi radyasyona maruz kalınan tedavilerden sonra (Radyasyonu topladığı için) kullanılması öneriliyor.

Bünyenize göre kristalinizi takı yada bulunduğunuz ortamlarda parça kütle olarak kullanabilirsiniz.

Dumanlı kuvars, çevreye sahip olmak için harika bir taştır çünkü içeriden güç getirir. Bu taş, kendinizi karşı karşıya bulduğunuz ağrıları giderir ve kendinizi daha fazla koruma altında bırakır.

Zaman zaman avuç içinizde 5-10 dakika süreyle tutmak size kendinizi iyi hissettirir. Negatif duygularınızı, biriktirdiğiniz öfke, kıskançlık gibi agresif ruh hallerini olumlu yönde değiştirebilir. Sonrasında kendinizi daha sakin ve dengeli hissetmeniz olasıdır. Kullanan kişinin olumsuz enerjisini toprağa akıtarak rahatlamasına olanak verir.

Enerji bedende görülen hızlı iyileşme, fizik bedenine her zaman yansır. Her türlü ağrı çeşitlerinde, ağrıyan bölgeye Dumanlı Kuvars kristalini yerleştirebilir ve 5-10 dakika boyunca bekleyebilirsiniz. Hem zihniniz giderek sakinleşir hem de ağrınız geçebilir.Dumanlı Kuvars Kristalinin Temizliği

Dumanlı kuvars, adı üzerinde kuvars grubunun bir üyesidir ve sertlik derecesi 7’dir. Kuvars grubu enerjisi en kuvvetli gruptur ve belirli aralıklarla enerjisini boşaltmalı ve temizlemelisiniz. Sertlik derecesi uygun olduğu için 24 saat toprağa gömerek yada akan su ile 1-2 dk. yıkayarak taşınızı temizleyebilirsiniz.

** Tüm doğal taşlar için önemli ama özellikle kuvars kristallerinde taşınıza başka birinin dokunmamasına özen gösterin.Enerjisi kirlenebilir.

Dumanlı Kuvars Faydaları

 • Genel olarak güçlü bir iyileştiricidir.
 • Özellikle el ve ayak rahatsızlıklarında etkilidir.
 • Kramplara karşı etkilidir.
 • Uykuyu düzenler, kabusları engeller.
 • Sinir sistemine iyi gelir, sinirleri güçlendirir.
 • Güven duygusu oluşturup, yeni deneyimlere açık olunmasını sağlar.
 • İletişim bozukluklarına karşı etkilidir.
 • Kullanan kişiye iyimserlik verir.
 • Kişinin Yaşanılan ana odaklanmasını sağlar.
 • Negatif enerjinin pozitif enerjiye dönüştürülmesinde etkilidir.
 • Sinirsel gerginliğe ve panik atak hastalığına iyi gelir. Kişiye sakinlik verir, stresi alır.
 • Tiroid bezini korur ve iyileştirir.
 • Radyasyona karşı vücudu korur, özellikle kemoterapi sonrası yan etkileri azaltır.

Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

1,5

Kimyasal Formül

SiO²

Renk

Dumanlı gri kahverengi, siyah, soluk kahverengi ve kirli sarı

Çıkarıldığı Yerler

Türkiye, ABD, Avustralya, Madagaskar, İsviçre, Brezilya

Çakralar

Kök, alt karın, güneş sinir ağı.

Önceki İçerikPrasiolite
Sonraki İçerikAzeztulit Taşı
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

3 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Sayfanızı çok beğeniyor ve içeriğine güvenerek okuyorum
  Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oluyor okuduklarım 🙏🏽

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 − four =