Mavi Kuvars

0

Mavi kuvars taşı, adından da anlaşılacağı gibi kuvars taşının mavi renkli tipidir. Makrokristal yapıda bir kuvars türüdür. Diğer kuvars grubu taşlar gibi onunda faydaları mevcuttur.

Mavi Kuvars Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mavi kuvars taneleri zaman zaman magmatik kayaçların bir bileşeni olarak bulunur. Değerli taşlar arasında yer alan bu kuvars türü nadir görülen bir tür ve aynı zamanda farklı türleri bulunur. Bu taşlar Dumortierite, Mavi Aventurin ve Mavi Rutil Kuvars olarak adlandırılır. Bu taşların hepsi de özünde mavi kuvars taşıdır. Ancak kendilerine has ayırt edici özellikleri vardır. Örneğin Mavi Rutil Kuvars içerisinde iğnecikler bulunur.

Bildiğiniz gibi kuvars taşının birçok rengi ve türü bulunuyor.

Mavi kuvars taşının bu rengi almasında ise birden fazla sebep olabiliyor.

1- İçerisinde az yada çok eşit miktarda dağılan mavi mineral kalıntıları olabilir.
2- Bazı durumlarda ise taş içerisindeki küçük kapanımlar sebebiyle taş mavi görünebiliyor. Buna Tyndall saçılması yada Tyndall etkisi deniyor. (Örneğin suda asılı kalan un dağınık ışığın etkisi ile mavi gibi görünür.) Bu yapı çok nadir görülür.
3- Dumortierit ve mavi aventurin taşında olduğu gibi gömülü mavi minerallere sahip olabilir.

Farklı türlere sahip olduğu için bu taşın fiyatları yaygın bulunma yada nadirlik türüne göre değişir. Renk griden koyu maviye değişebilir. Doğal mavi renkli kuvars, iz elementler veya renk merkezleriyle değil, her zaman diğer minerallerin katılımıyla renklenir, bu yüzden asla saydam değildir, sadece yarı saydamdır.

Dünya üzerinden birçok yerde rastlanmıştır. Çıkarılan başlıca yerler; Fransa, Brezilya, İspanya, İtalya, Avustralya, Avusturya, Kanada, Kongo Cumhuriyeti, Kolombiya, İskoçya, ABD, Tanzanya.

Mavi Kuvars Faydaları

 • Enerji dengeleyici bir taştır.
 • Negatif enerjileri toplar ve iyileştirir, orijinal durumuna getirir.
 • Korkunun ve kaygının sebep olabileceği tüm olumsuzluklara karşı birebirdir.
 • Stresi azaltır ve yok eder.
 • Kişiye canlılık ve cesaret verir.
 • Sınavlar ve topluluk önünde yapılacak konuşmalar öncesinde kullanılması tavsiye edilir.
 • Dengeleyici etkisi olan bir taş olduğundan bahsetmiştik. Aşırı enerjiyi dengeler, duyguların aşırıya kaçmasına engel olur ve dizginler.
 • Sakin kalmanıza yardımcı olur.
 • Bu doğal taş aynı zamanda iletişimi ve sezgileri de kuvvetlendirir.
 • Kişinin ruhundaki liderlik özelliğini de ön plana çıkarır.
 • Gücü açığa çıkaran bir taştır. Kendinizde ön plana çıkarmak istediğiniz özelliğiniz için yada dileğinizin gerçekleşmesi için kullanabilirsiniz.

Temizliği ve Bakımı

Diğer kuvars taşları gibi sertlik derecesi 7 olduğu için temizlik ve bakımı kolaydır. Toprağa gömerek, duru suda bekleterek, akan suda tutarak, tütsü ile veya selenit taşı kullanarak rahatlıkla enerjisini nötrleyebilir ve taşınızı şarj edebilirsiniz.

Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

Kimyasal Formül ve Grubu

SİO2 ve Silikat

Renk

Gri’den Maviye değişik tonlarda. Yarısaydam yada opak

Çıkarıldığı Yerler

Fransa, Brezilya, İspanya, italya, Avustralya, Avusturya, Kanada, Kongo Cum., Kolombiya, İskoçya, ABD, Tanzanya.

Çakralar

Önceki İçerikSepteryan (Ejderha Yumurtası)
Sonraki İçerikKaşıkçı Elması
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × five =