Druzy Kristali Nedir?

0

Druzy Nedir?

Druzy terimi kristalimsi üst yapı anlamına gelmektedir. Druzy kristalleri başka taşların üzerinde oluşurlar. En fazla Agat (Akik) ve Ametist taşı üzerinde görülürler ancak birçok taş üzerinde druzy kristallerine rastlanmıştır. Granat, Pirit, Krizokol, Hematit, Azurit, Turkuaz bunların başlıcalarıdır.

Druzy Kristali Özellikleri

Druzy taşlar renk, ağırlık, kristal yapısının düzgünlüğü, ışığı geçirgenliği gibi kriterler ile kaliteleri belirlenir. Saydam, yarı saydam yada opak olabilirler.

Druzy kristalleri ince yapılıdır, diğer taşlara göre daha kırılgandırlar. Takı yapımında kullanılırlar ancak ince işçilik gerektirir.

Druzy kristalleri temizlenirken de çok dikkatli olunmalıdır. Kimyasal temizlik ürünlerinden mutlaka uzak tutulmalıdır. Druzy taşınızı hafif nemli bez ile temizleyebilirsiniz.Yüksek parlaklık ve göz alıcı canlı renklere sahip olan druzy kristalleri genellikle beyaz, mor, mavi, sarı, kırmızı, turuncu gibi renklerde oluşum gösterirler.

Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak bulunabilen Druzy Kristalleri (druzy crystal) en fazla Brezilya, Meksika, Afrika, Güney Amerika, Avrupa ve ABD’de çıkarılır.

Druzy Kristali Faydaları

  • Druzy Kristallerinin metafizik enerjileri yüksektir,
  • Hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırır,
  • Duygusal sorunlara karşı olumlu etkileri vardır,
  • Vücudun doğal iyileşme özelliklerini arındırır ve güçlendirir.
  • Stresi azaltır, rahatlatır,
  • Depresyona karşı etkilidir,
  • Fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyileştirici özelliği vardır, şifacıdır,
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Önceki İçerikZararlı Doğal Taşlar
Sonraki İçerikSepteryan (Ejderha Yumurtası)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four − 1 =