Aqua Aura Kuvars

0

Metal kaplı kristaller (Metal-coated crystals)

Metal kaplı kristaller (Metal-coated crystals), yüzeyi yanardöner metalik bir parlaklık vermek için metalle kaplanmış doğal kuvars kristalleridir.  Isıl işlem ile elde edilen kaplamalar arasında altın, indiyum, titanyum, niyobyum ve bakır gibi metal madenler bulunur. Bu taşlar ayrıca renk ve türüne göre aqua aura, angel aura, flame aura, opal aura, titanyum kuvars, rainbow quartz olarakta adlandırılır.

Aqua Aura Kuvars Kristali Nedir?

Aqua aura genellikle mavi renkte olduğu için bu ismi alır. Kuvars kristallerinin metal buharı (tercihen altın yada titanyum) ile kaplanması ile elde edilir. Kuvars kristalleri, vakum odalarında 871 °C’ye kadar ısıtılır. Ardından odaya altın buharı eklenir. (Yada kullanılacak farklı metal) Altın atomları kristal üzerine yapışır ve kristal yanar döner bir hal alır.Örneğin gökkuşağı kuvars, titanyum ve altın kombinasyonu ile işlenir. Alev aurasının parlak rengi, titanyum katmanları tarafından üretilen optik parazit etkiler ile oluşur.

Kısacası Aqua aura doğal bir oluşum değildir. İnsan müdahalesi vardır. Doğal şekilde oluşmuş bir kristalin yine doğal bir şekilde oluşmuş metal ile özel teknikler kullanılarak ısıtılması ve kaplanması ile elde edilir. Bu şekilde işlem gören kristaller değerli taşı takılarda yada mekanlarda dekoratif amaçlı kullanılır.Önceki İçerikKalsedon
Sonraki İçerikDoğal Taşlar Nasıl Oluşur?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

9 + seven =