kalsedonKalsedon Nedir?

Kuvars grubuna ait olan, mumsu parlaklığa sahip, yarı opak ve çoğunlukla mavi-beyaz renklerde bulunan kalsedon taşı ayrıca sarı, kahverengi, gri, sarı, yeşil renklerde de bulunabiliyor. Geçmişi Hititlerden öncesine dayanan Kalsedon, yoğunlukla Anadolu’da çıkarılmaktadır.

Romalılar döneminde İstanbul’un Kadıköy limanından sevkiyatı yapılan Kalsedon, adını limanın o dönemki adından (Chalcedon yani Kalkedon ) alır. Kalsedon’un aynı zamanda Kadıköy taşı olarak ta anılması bu sebeptendir. Roma dönemi sona erdikten sonra uzunca bir süre önemini kaybetmiş olsa da 1970’li yıllarda tekrar yıldızı parlamıştır.

Kalsedon Taşı Özellikleri

Anadolu’nun “mavi altını” değerini gören Kalsedon, Ruhu besler ve inancı güçlendirir. Başarı ve gücün sembolü olarak görülmüştür. Uyku sorunlarına iyi geldiği bilinir ve kullanan kişiyi kötülüklere karşı koruduğuna inanılır.

Günümüzde süs eşyası, oymacılık ve mücevher yapımında kullanılan kalsedon, Anadolu’da Eskişehir’de çıkarılmaktadır. Burada dünyaca ünlü mavi, mor  ve pembe kalsedonlar çıkarılmaktadır. Farklı  renk ve desenlere göre ise farklı isimler alırlar; akik, oniks, jasp ve krizopras gibi. Ayrıca Almanya ve Meksika bölgesinde de çıkarılmaktadır.Kalsedon Taşı Faydaları

Kalsedon taşı, Boğaz, güneş sinirağı ve kök çakraları için kullanılmaktadır.

  • İyimserlik ve iyi dilekleri sembolize eder.
  • Cömertliği, hassaslığı, anlayışı arttırır.
  • Hitabet gücünü artırır.
  • Koruyucu özellikleri dolayısıyla nazara karşı kullanılabilecek bir taştır.
  • Negatif enerjiye engeldir.
  • Değişikliklere adaptasyonu kolaylaştırır.
  • Zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeleyicidir.
  • Öksürüğü azaltır.
  • Zihnin sağlamlığını arttırarak, bunamayı tedavi eder.

kalsedon-tasi

Künye

Sertlik 6,5-7
Özgül Ağırlık 2,57-2,65
Kimyasal Formül ve Grubu Silikatlar, Oksitler ve Kuvars Grubu
Renk Mavi, gri, sarı, yeşil, pembe – yarısaydam yada opak, mumsu görünümde
Çıkarıldığı Yerler Türkiye, Almanya, Meksika
Çakralar Boğaz, Güneş sinir ağı, kök

 

Önceki İçerikStar of Asia (Asya Yıldızı)
Sonraki İçerikPeridot (Zeberced)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here