Çubuklu Akik Taşı (Çubuklu Agat)

0

Çubuklu Akik Taşı (Çubuklu Agat Taşı) Nedir?

Çubuklu Akik Taşı (Çubuklu Agat Taşı), Akik grubu ailesinden, görsel olarak dikkat çeken, şifalı bir tür. Ankara’nın Çubuk ilçesi ve çevre bölgesinden çıkarılan Çubuklu Akik, sanılanın aksine ismini çıkarıldığı bölgeden değil, üzerindeki çubuk desenlerinden alır. Bu desenler içerisindeki minerallar sayesinde doğal yollarla oluşmuştur.

Türkiye’de büyük miktarda rezervi olan Çubuklu Agat yada diğer adıyla Çubuklu Akik, Dünya genelinde uzun yıllardır biliniyor olsa da ülkemizde son dönemde hem üreticiden hem de tüketiciden yoğun ilgi görüyor. Çubuklu Agat, Ankara ilinin Çubuk ilçesinin kuzeyinde bulunan bölge ile Çankırı ilinin Şabanözü ilçesinin arasında kalan bölgede yoğun olarak bulunuyor. Dünyanın farklı yerlerinde akik taşının yaygın olarak bulunmasına rağmen çizgili ve çubuk şeritlerin olduğu çubuklu agat taşı, dünyada sadece Çubuk ilçesinde bulunuyor.Çubuklu Agat taşı bugün takı, süs eşyası ve dekorasyon eşyası olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra birçok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülüyor. Manevi faydalarının yanı sıra ticari olarakta oldukça faydalı olan taş, bölge insanının geçim kaynağı haline gelmiş.

Çubuklu Akik, çıkarıldığı bölgede kalsedon ve kuvars oluşumları ile birlikte görülür. Bu özellik diğer akik taşları içinde geçerlidir aslında. Akik taşı genellikle kalsedon ve kuvars ile birlikte bulunur. Nadir de olsa bantlı akiklerle de birlikte de çubuklu akik görülmektedir. Akik, volkanik faliyetler sonucunda silisli suların dolanımı ile riyolitik kayaçların arasında oluşur. Çubuk yapısı ise sonradan gelişen zeolitlerin göstergesidir.

Çubuklu Akik Taşı Faydaları

  • Strese ve üzüntüye karşı etkilidir,
  • Negatif enerjiyi uzaklaştırır,
  • Nazara karşı etkili olduğu düşünülüyor,
  • Uykusuzluk sorununa karşı faydaları vardır, uykuyu düzene sokar,
  • Depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara karşı iyi gelir.Künye

Sertlik

6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2,57

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Mn. ve Silikat

Renk

Kahverengi, sarı, mavi, yeşil karışık renklerde

Çıkarıldığı Yerler

Ankara Çubuk, Türkiye

Çakralar

 

Önceki İçerikDoğal Taşlar Nasıl Oluşur?
Sonraki İçerikHimalaya Tuzu ve Lambaları
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty − 18 =