Akik (Agat)

17

Akik taşı, doğal taşlar ya da yarı değerli taşlar denildiğinde ilk aklımıza gelen taşlardan… Bilinen en iyi topraklama taşlarından. Kendinizi yorgun ve tükenmiş hissediyorsanız, ruhen ve bedenen dengelenmeye ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz… Taşınız bu konuda size yardımcı olacaktır.

Akik Taşı Nedir? Akik ve Agat Aynı Taş Mıdır?

Akik doğada çok farklı renklerde bulunan, oldukça fazla çeşitliliğe sahip bir taştır. Kuvars mineralinin kalsedon ile birleşmesi sonucu oluşmuş bir taştır. Bu sebeple ona Kalsedon Kuvarsı da diyebiliriz… Akik taşı zaman içerisinde birçok farklı isim ile anılmıştır. Agat yada İngilizce Agate bunlardan biridir. ‘Yemen Taşı’ ve ‘Ölümsüz Taş’ isimleriyle de anılmıştır.

Kırmızı, gri, beyaz, mavi, kahverengi, yeşil en bilinen renkleridir. Her renkte bulunması sebebi ile maalesef çok fazla boyalı yada ısıl işlem ile rengi canlandırılmış akik taşı piyasada satışa sunulmaktadır. Önemli olan satın alırken bilinçli olmak. Mutlaka satıcıya herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını sorun ve güvenilir kaynaklardan alışveriş yapın.Akik Taşının Tarihi ve Kullanımı

akik-agat

Akik taşı, ilk çağlardan bu yana, süs eşyası, mücevher ve dekoratif olarak olumsuz enerjilere karşı koruyucu etmen olarak kullanılır. Bolluk ve bereket getirdiğine inanılmıştır. Kullanımı çok çeşitli bir taştır. Peygamber Efendimizin de severek kullandığı ve sürekli yanında bulundurduğu bir taş olduğu söylenir.

Akik taşının geçmişi milyarlarca yıl öncesine dayanıyor. M.Ö 20bin’li yıllarda keşfedildiği düşünülüyor. Son 6 bin yıldır ise birçok medeniyet tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

Antik Mezopotamya’da, Akik taşı güç anlamına geliyordu. Ticari işlemlerde resmi belgeler için kullanılan silindir mühürler akik taşına oyulmuştur. Bu mühürlerin çoğu akik olması sayesinde zarar görmeden günümüze kadar ulaşmış ve tarihçilere o dönem hakkında bilgiler vermiştir. (Mezopotamya Sümer, Babil, Asur, Akad ve Elam gibi en eski ve büyük medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bölgedir.)

Antik Çin döneminde, Akik taşının zihni arındırdığına ve onu taşıyan kişinin Çi‘sine enerji verdiğine inanılıyordu.

Orta çağda ise Akik, iyi hasadı teşvik etmek için öküz boynuzlarına bağlanırdı. Bazı efsanelerde, Akik’in gök gürültüsü ve şimşek fırtınalarını sakinleştirdiğinden bahsedilir.

Akik Taşı Özellikleri

Akik serttir ve renkli kısımları ışığı geçiren saydam yada yarı saydam bir yapıya sahiptir. (Saydam kısımları genelde kuvars mineralinin yoğunlaştığı kısımlardır. Kristalize olurlar.) İsmini Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden almıştır. Ancak dünya üzerinde yaygın bir şekilde bulunan birçok türü vardır. Bunlardan biride Ankara Çubuklu Agat taşıdır.

Akik, mükemmel bir simetri içinde katmanlaşmış mineral tortularından oluşan bantları ile muhteşem bir kaliteye sahiptir. Yeraltı sularında bulunan silika tortuları ile magmatik kayaçların bir kombinasyonu olarak oluşur.

Akik genel olarak güçlü bir iyileştiricidir. Bir çeşit terapi aracı olarak kullanılabilir. Taşın bünyesinde bulunan çeşitli mineraller, farklı hususlarda şifa kaynağı olabilmektedir. Bedene  temas etmesi ve güneş enerjisi başta olmak üzere doğadaki enerjinin taştan geçerek bedene ulaşabilmesi tercih edilir. Akik Boğa Burcunu sembolize eder. Ayrıca rengine göre ilgili çakranın taşı olarak ve meditasyonlarda kullanılabilir.

Akik Taşı Bakımı ve Temizliği

Akik taşının bakımı belirli aralıklarla yapılmalıdır. Sertlik derecesinin 6,5 – 7 arasında olması sebebi ile birçok yöntemle temizleyebilirsiniz. Akan su altında birkaç dakika tutarak, toprağa gömerek, güneş ışığında yada tütsüleyerek enerjisini temizleyebilirsiniz.

Taşınızın günlük temizliği için ise nemli bir bez kullanarak silmeniz yeterli olacaktır. Kimyasal içeren hiçbir temizleyici madde yada deterjan kullanmamalısınız.Akik Taşı Faydaları

 • Taşıyan kişiyi tehlikeden koruduğuna ve uyumsuzluklarına son verdiğine inanılır.
 • Uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara iyi geldiği gibi metabolizmanın düzgün çalışmasına da faydası vardır.
 • Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcı olur.
 • Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.
 • Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.
 • Vücuttaki fazla veya olumsuz enerjiyi boşaltır ve böylece stresi yok eder.
 • Kişiyi sosyalleştirir, çevre ve insanlarla uyum sağlamasına yardımcı olur.
 • Korkuların yenilmesinde, cesaretin artırılmasında yardımcı olur.
 • Akıl ve mantık gücünü geliştirir.
 • Bedeni güçlendirir, lenflerin sirkülasyonunu rahatlatır.
 • Tansiyonu dengeler. Özellikle düşük tansiyonu normal seviyesine getirir.
 • Nazara karşı koruma sağlar. Zira ilk bakış için dikkat çekici özellik taşır.
 • Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. Bu sebeple insanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsanız akik size iyi gelecektir.
 • Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.
 • Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İş adamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cep, yüzük v.b) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.
 • Sevinç ve huzuru temsil eder. Bolluk ve bereket taşıdır.

Künye

Sertlik

 6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2,57 – 2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Mn. ve Silikat

Renk

Çoklu renklerde; Mavi AkikKırmızı Akik, Yeşil Akik, Yosunlu Akik, Oniks (siyah), Ateş akik (Kahverengi), Ağaç akik, Çubuklu Akik

Çıkarıldığı Yerler

Türkiye-Ankara, Çin, İtalya, Madagaskar, Meksika, Mısır, Almanya, Hindistan, Brezilya ve Uruguay.

Çakralar

Kök, Alt karın, Kalp
Önceki İçerikLimon Kuvars (Sarı Kuvars)
Sonraki İçerikAbalone Kabuk
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

17 YORUMLAR

 1. Akik ile bilgiler çok güzel
  yengeç Burcu erkek arkadaşım tesbih olarak almak istiyorum 🙏 bu burç için uygunmudur akik taşı
  İnşaallah iyi gelir

 2. Rüyamda pembe kuvars ve akik takabilirsin dendi bana.. şoktayım.. bazi sıkıntılardan geçiyorum.. burdan taşları okudum ve birebir ihtiyacım taşlar.. Ankaradayım ve nerenin güvenilir oldugunu hic bilmiyorum..

  • Merhaba, Akik taşı akrep burcu taşları arasında değil ancak dilediğiniz akik taşını kullanabilirsiniz. Burcunuzun taşı olmasada taşları kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × two =