Akik

Akik Taşı- Agat Nedir?

Akik doğada çok farklı renklerde bulunan, oldukça fazla çeşitliliğe sahip bir taştır. Kuvars mineralinin kalsedon ile birleşmesi sonucu oluşmuş bir taştır. Bu sebeple ona Kalsedon Kuvarsı da diyebiliriz… Akik, diğer adları ile Agat yada Agate olarak bilinen taşlar, kırmızı, gri, beyaz, mavi, kahverengi ve yeşil karışımı renklerdedir. Her renkte bulunması sebebi ile maalesef çok fazla boyalı yada ısıl işlem ile rengi canlandırılmış akik taşıda piyasada satışa sunulmaktadır. Önemli olan satın alırken bilinç olmak. Mutlaka satıcıya herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını sorun ve güvenilir kaynaklardan alışveriş yapın.

Akik, ‘Yemen Taşı’, ‘Ölümsüz Taş’ isimleriyle anılmaktadır. Akik taşı, ilk çağlardan buyana, süs eşyası, mücevher ve dekoratif olarak olumsuz enerjilere karşı koruyucu etmen olarak kullanılır. Kullanımı çok çeşitli bir taştır, birçok alanda kullanılır. Peygamber Efendimizin de severek kullandığı ve sürekli yanında bulundurduğu bir taş olduğu söylenir.

Akik Taşı Özellikleri

Akik TaşıAkik serttir ve renkli kısımları ışığı geçirgen saydam yada yarı saydam bir yapıya sahiptir. (Saydam kısımları genelde kuvars mineralinin yoğunlaştığı kısımlardır. Kristalize olurlar.) İsmini Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden almıştır. Ancak dünya üzerinde yaygın bir şekilde bulunan birçok türü vardır. Bunlardan biride Ankara Çubuk Agat taşıdır.

Akik genel olarak güçlü bir iyileştiricidir. Bir çeşit terapi aracı olarak kullanılabilir. Taşın bünyesinde bulunan çeşitli mineraller, farklı hususlarda şifa kaynağı olabilmektedir. Ancak bedene temas etmesi ve güneş enerjisi başta olmak üzere doğadaki enerjinin taştan geçerek bedene ulaşabilmesi gerekmektedir. Akik Boğa Burcu ‘nu sembolize eder. Ayrıca rengine göre çakra taşı olarak ve meditasyonlarda kullanılabilir.

Akik Taşı Bakımı ve Temizliği

Akik taşının bakımı belirli aralıklarla yapılmalıdır. Akik taşı temizliği iki şekilde yapılabilir. Bunlardan biri taşınızı akan su altında temizlenmesidir. Ancak bu şekilde yaklaşık 1 saat suda tutmanız gerekir. Buda günümüz şartlarında musluk suyu ile mümkün değildir. Hem büyük israf hemde çok maliyetli bir işlem olur. Ancak yakın çevrenizde bir akarsu yada nehir varsa onun kenarında (suya kapılıp gitmeyecek sağlam bir yerinde) bekletebilirsiniz. Bu işlem enerjisini temizlemek, diğer bir deyişle nötrlemek içindir.

Diğer yöntem ise güneş ışığında bekletmenizdir.Akik taşının gün ışı işe temizlendiğine ve yenilendiğine inanılmaktadır. Bu aşamada yine taşınızı yaklaşık 1-1,5 saat kadar güneş ışığında temizleyerek enerjisini nötrleyebilirsiniz.

Taşınızın günlük temizliği için ise nemli bir bez kullanarak silmeniz yeterli olacaktır. Kimyasal içeren hiçbir temizleyici madde yada deterjan kullanmamalısınız.Akik Taşı Faydaları

• Taşıyan kişiyi tehlikeden koruduğuna ve uyumsuzluklarına son verdiğine inanılır.
• Uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara iyi geldiği gibi metabolizmanın düzgün çalışmasına da faydası vardır.
• Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcı olur.
• Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.
• Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.
• Vücuttaki fazla veya olumsuz enerjiyi boşaltır ve böylece stresi yok eder.
• Kişiyi sosyalleştirir, çevre ve insanlarla uyum sağlamasına yardımcı olur.
• Korkuların yenilmesinde, cesaretin artırılmasında yardımcı olur.
• Akıl ve mantık gücünü geliştirir.
• Bedeni güçlendirir, lenflerin sirkülasyonunu rahatlatır.
• Tansiyonu dengeler. Özellikle düşük tansiyonu normal seviyesine getirir.
• Nazara karşı koruma sağlar. Zira ilk bakış için dikkat çekici özellik taşır.

• Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsanız akik size iyi gelecektir.
• Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.
• Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İş adamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cep, yüzük v.b) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.
• Sevinç ve huzuru temsil eder. Bolluk ve bereket taşıdır.

 Künye

Sertlik

 6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2,57 – 2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Mn. ve Silikat

Renk

Çoklu renklerde; Mavi AkikKırmızı Akik, Yeşil Akik, Yosunlu Akik, Oniks (siyah), Ateş akik (Kahverengi), Ağaç akik

Çıkarıldığı Yerler

Türkiye-Ankara, Çin, İtalya, Madagaskar, Meksika, Mısır, Almanya, Hindistan, Brezilya ve Uruguay.

Çakralar

Kök, Alt karın, Kalp

 

14 YORUMLAR

  1. Akik ile bilgiler çok güzel
    yengeç Burcu erkek arkadaşım tesbih olarak almak istiyorum 🙏 bu burç için uygunmudur akik taşı
    İnşaallah iyi gelir

  2. Rüyamda pembe kuvars ve akik takabilirsin dendi bana.. şoktayım.. bazi sıkıntılardan geçiyorum.. burdan taşları okudum ve birebir ihtiyacım taşlar.. Ankaradayım ve nerenin güvenilir oldugunu hic bilmiyorum..

    • Merhaba, Akik taşı akrep burcu taşları arasında değil ancak dilediğiniz akik taşını kullanabilirsiniz. Burcunuzun taşı olmasada taşları kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here