Mavi Akik ve Mavi Dantel Akik

7

mavi-akik Mavi Akik Nedir?

Mavi Renkli olanı, akik taşı türleri arasında en fazla ilgi gören ve tercih edilen bir yarı değerli taştır. Mavinin tonlarından gri tonlarına değişen bir renk skalasına sahiptir. Akik taşının bu mavi türü yarı saydam ya da opaktır. Bununla birlikte genellikle üzerinde gri çizgiler bulunur.

Mavi akik taşının piyasada çok fazla boyama işlemi uygulanmış türleri bulunmaktadır. Satın alırken güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmalısınız ve alırken mutlaka renginin orijinal olup olmadığını sorun.

Bu değerli taşın faydalarından yararlanmak için takı olarak üzerinizde kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanımı halinde taşın tene temas etmesi önemlidir. Yüzük, kolye, bileklik kullanımına uygundur. Genellikle tesbih yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca doğal bir parça  taşı evinizde ya da iş yerinizde dekoratif olarak ta kullanabilirsiniz. Tamburlu halde bu taşı alırsanız cebinizde, çantanızda heran  yanınızda bulundurabilirsiniz.

Mavi Dantel Akik (Blue Lace Agate)

mavi-dantel-akik-tasi
Fotoğraf: Pixabay.com

Yine akik taşının daha açık mavi tonlarında ve üzerinde genellikle beyaz-gri çizgili dalgaları olan türüdür. Bildiğimiz gibi Akik taşı Kuvars ve Kalsedon ailesinin birleşimi ile türemiş bir taş grubudur. Bu sebeple bu taş bantlı kalsedon olarakta bilinir. Genellikle ağırlıklı olarak açık mavi katmanlarda bantlanır, daha parlak maviler, beyazlar ve hatta kahverengi ipliklerle şeritlenir.

Topluluk önünde konuşma ve yüzleşme korkusu genellikle birbirini takip eden sorunlardır. Bu sorun genellikle boğaz çakrası ile de bağlantılıdır. Boğaz çakranızdaki bir tıkanıklık sizi bir şekilde geride tutuyorsa, Mavi Dantel Akik taşının rahatlatıcı enerjisini kullanabilirsiniz. Sahne korkusuna sahipseniz ya da başkalarının önünde konuşma yapmakta güçlük çekiyor, çekiniyorsanız bu taş tam size göre…

Mavi dantel akikiğin oluşturduğu iç huzur, anlayışlı ve net diyaloğu teşvik edecektir. İngilizce ismi ile Blue Lace Agate olarak anılan bu taş, cennetsel enerjisi ile iyi titreşimler ve pozitiflik getirir.

Aynı zamanda aşırı aktif bir zihni yatıştırmak ve sinirleri yatıştırmak için kullanılabilecek en iyi taşlardan biridir. Yoğun, telaşlı hayatlarımızın stresine karşı en iyi ilaç olan, çok ihtiyaç duyulan günlük pozitif hisler için kullanılması önerilen enerjisi güzel taşlardandır.

Doğal neşeli halimize geri dönmemize yardımcı olan Mavi Dantel Akik (Blue Lace Agate) taşı aynı zamanda gökyüzünün renklerini yansıtan kalp çakrası ile de bağlantılıdır. Buda enerji kanallarımızı koşulsuz sevgiye açarak iyileşmemize yardımcı olur.

Temizliği ve Bakımı

Akik taşının bir alt türü olan bu değerli taş, enerji bakımından etkilidir ancak diğer taşlar gibi belirli aralıklarla hem enerji olarak hemde fiziksel olarak temizliği yapılmalıdır. Sertlik derecesi bakımından orta sertlikte olan taşınızı duru suda bekleterek yada 1 gece toprağa gömerek temizleyebileceğiniz gibi tütsü ile yada selenit ile de enerji temizliğini sağlayabilirsiniz.

Taşınızın fiziksel temizliğinde herhangi bir deterjan yada kimyasal madde kullanmamalısınız. Bu işlem taşınıza zarar verecektir. Sadece “su” bile taşınızı temizlemek için yeterlidir. Kullanmadığınız zamanlarda taşınızı ayrı bir kese içerisinde saklamanız taşınızın çizilmesini önleyecektir.

Mavi Akik ve Mavi Dantel Akik Faydaları

 • Nazara karşı etkili olduğu düşünülen akik taşının mavi türü, özgüven duygusunu da güçlendirir.
 • Heyecanın yatıştırılmasında faydalıdır.
 • Akik taşının mavi türü aynı zamanda vücutta ağrı hissedilen bölgelere kullanıldığında ağrıyı geçirir ya da hafifletir.
 • Damarları kuvvetlendirerek cilt hastalıklarına karşı faydası olan bir taştır.
 • Hamilelik dönemlerinde kullanılması ile bebek ve anne sağlığı için faydalı olduğu bilinir.
 • Diş ve Kemik yapısını güçlendirir.
 • Özellikle mavi renge sahip olan akik taşı boğaz çakraları için kullanılmaktadır.
 • Akik taşının mavi türü, pozitif düşünmeyi, hayata olumlu bakmayı geliştirir.
 • İyimserlik, özgüven, cesaret, güç taşıdır.
 • Kişiyi sosyalleştirir.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Hitabet gücünü kuvvetlendirir.
 • Hayal gücünü arttırır,
 • Uykusuzluğa iyi gelir.

Künye:

Sertlik 6,5 – 7
Özgül Ağırlık 2,57 – 2,65
Kimyasal Formül ve Grubu SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Mn ve Silikat
Renk Mavi, Yeşil, Beyaz, Opak
Çıkarıldığı Yerler Çoğunlukla Hindistan, Çin, ABD
Çakralar Boğaz Çakrası ve Kalp Çakrası

 

Önceki İçerikDeniz Suyu (Tuzlu Su) ile Doğal Taş Temizliği
Sonraki İçerikKırmızı Jasper
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

7 + seven =