Kırmızı Jasper

0

Kırmızı Jasper (Red Jasper), yaşam enerjisini yenileyen, ilham veren, ruha güç katan rengiyle büyüleyen, Jasper taşının kırmızı renkli türü, Kuvars ve Kalsedon ailesine ait enerjisi güzel, şifası bol taşlarından biridir.

Kırmızı Jasper nedir?

Antik dönemlerden ve hatta daha eski zamanlardan beri varlığı bilinen, kullanılan,  bu jasper taşı türü özellikle Kam (Şaman) ve Hikmet (Şifacı)’ların bilhassa kullandığı, kıyafetlerinde ve üzerlerinde bulundurduğu bir taş türüdür. Dünyanın birçok yerinde görülebilir,  en fazla ve bilinen yerler arasında Brezilya, Fransa, Almanya, Rusya ve ABD bulunmaktadır.

Kırmızı Jasper Taşının Özellikleri

O büyüleyen rengini içerisindeki demir elementinden alır; fakat içerisinde bulunan parçaların farklı olması ona bambaşka renkler ve şekiller verebilmektedir. Sadece renk ya da şekil değil aynı zamanda, element farklılıkları şifasına da etki eder. İşlenmesine, şekil verilmesine olanak sağlayan yapısı nedeniyle birçok halk tarafından tercih edilmiştir; yıllar boyu.

Romalılar özellikle mimaride çok kullanırlardı; ayrıca kıyafetlerinde ve süs eşyalarında da tercih ederlerdi. Yukarıda bahsettiğimiz kam ve hikmetler Kırmızı jasper taşının görüntüsünü kan ve toprak ile bağdaştırmışlar, bu nedenle de ayrıca bir ilgi göstererek kullanmışlardır.

Enerjisinin yoğun gücü ile iki önemli çakrayla bağlantısı vardır. Bunlar kök ve sakral çakralardır. Birincil çakra olan yaşamı temsil eden kök çakrayı harekete geçirir. Günümüzde de daha çok takı olarak tercih edilmektedir. Tenle temas etmesi gerektiğinden, bu şekilde kullanılması önerilir. Bununla birlikte evde yaşam alanlarında da bulundurulması önerilir. Bulunduğu alanın enerjisini yenilemesi bunun en önemli sebebidir.

Kırmızı Jasper Taşının Faydaları

 • Enerji yenilenmesini sağlaması, ilham vermesi, harekete geçme dürtülerini tetiklemesi ve hayat sevinci vermesi nedeniyle kök çakranın vazgeçilmez mineral desteğidir; denilebilir.
 •  Aynı zamanda ruha olan dinginleştiren, huzur veren, dengeleyen etkisi ile iyileştiricidir.
 • Kırmızı jasper taşı (Red Jasper)  yaşamı ve yaşamsal döngüyü temsil eder.
 • Enerjisi ruhu ve bedeni harekete geçirir.
 • Hayata tutunmayı,  ideallerin peşinden gitmek için aranan iç gücü temsil eder.
 • Yaşama sevincini arttırır.
 • Toprak ile olan güçlü bağı sebebiyle, vücutta ve ruhta çok kuvvetli bir topraklanma, arınma ve tazelenme sağlar. Bundaki en büyük etken, içerisinde bulunan demir mineralinin yoğunluğudur.
 • Kan deveranını hızlandırır.
 • İnsanı yaşadığı kaostan arındırır.
 • Hayata bağlanmaya yardım ederek, yaşanacak olan dönüşüme ön ayak olur.
 • Olumlu bir enerji yayarak, hayatınızda yaşanacak değişimlere hazırlar ve güçlendirir.

Red Jasper Taşının Bakımı ve Temizliği

Birkaç dakika kadar duru suda bulundurarak temizlendiği gibi, toprak ana elementi olduğu için bir süre toprağa gömülerek de enerjisini yenileyebilirsiniz. Topraklama süreci birkaç saat olmalıdır. Bir de tütsüleme yöntemi vardır. Bu yöntemde ada çayı, lavanta bitkisi yada negatif enerji temizliği yapan bir tütsü seçilir ve yakılır. Dumanı tüttürerek taşın üzerinde ve  etrafında gezdirilir. Böylelikle enerji yenilenmiş olur. Dolunay zamanı ay ışığını görecek şekilde taşınızı yerleştirmenizde taşınızın enerjisini şarj etmenizi sağlar. Nitekim dolunayın taşlar üzerinde enerji yenileme etkisi büyüktür.

Künye

Sertlik

6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2.58- 2.91

Kimyasal Formül ve Grubu

SİO2 Silikat, Kalsedon, Kuvars Grubu

Renk

Kerpiç (Tuğla) Kırmızısı

Çıkarıldığı Yerler

Hindistan, Rusya, Endonezya, Madagaskar, Avustralya, Brezilya, ABD

Çakralar

Kök çakra
Önceki İçerikMavi Akik ve Mavi Dantel Akik
Sonraki İçerikDoğal Taşların Bakımı, Temizliği, Arındırılması
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fourteen + 11 =