Yeşil Akik

0

Yeşil Akik Nedir?

Bilindiği gibi Akik taşı diğer adı ile Agat birçok renge ve alt türe sahip bir taş. Yeşil Akik taşı da Akik taşının bir türüdür. Yosunlu akik ile karıştırılmamalıdır. Yarı saydam yada opak, bazen damarlı, bazen damarsız bir yapıdadır. Bu taşı alırken dikkatli olunmalıdır. Piyasada özellikle akik taşlarının oldukça fazla boyalı ve sahtesi mevcuttur. Bu sebeple güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmalı ve gerçekliğinden emin olmalısınız.

Kullanımı 3000 yıl öncesine kadar uzanır. Tarihte Mısırlılar tarafından çanak, mühür, takı gibi birçok alanda oldukça fazla kullanılmıştır.

Yeşil Akik Özellikleri

Yeşil Akik genel olarak Akik taşının özelliklerini taşımanın yanı sıra kendine has özellikleri de olan bir değerli taştır. Negatif enerjileri yok ederek yada pozitife çevirerek aurayı dengeler. Bu aşamada Ametist taşı ile birlikte kullanılması etkisini arttıracaktır. Şefkati, cömertliği ve keskin adalet duygusunu arttırır. Bu özellikle ise bu taşa has özelliklerdir.

Yeşil akik özellikle zihinsel ve ruhsal faydaları olan bir taştır. Zihni esnekleştirir ve netleştirir, aynı zamanda karar alma mekanizmasını güçlendirir. Olumlu enerjisi ile anlaşmazlıkları çözme yeteneğine sahiptir.

Tüm çakraları dengeleyici özelliği olsa da yeşil rengi ile en fazla kalp çakrası üzerinde etkilidir.

Akik taşı hakkında daha fazla detay için Akik taşı ve Faydaları yazımıza bakabilirsiniz.Yeşil Akik Faydaları

 • Akik genel olarak iyileştirici bir şifa taşıdır.
 • Yeşil akik özellikle Zihinsel ve ruhsal rahatsızlıklarda faydalıdır,
 • Uykusuzluğa iyi gelir
 • Strese karşı iyi gelir,
 • Akıl gücümüzün ve mantık gücümüzün gelişmesini sağlar,
 • Karar verme mekanizmasını güçlendirerek karar verme aşamasında kolaylık sağlar,
 • Damarları koruyucu güçlendirici etkileri tespit edilmiştir.
 • Dişler ve kemikler için faydalıdır,
 • Nazara karşı korur,
 • Hamilelik boyunca anne ve bebek sağlığı için faydalı etkileri vardır,
 • Kan dolaşımını düzenler,
 • Tansiyonu dengeler,
 • Taşıyan kişiyi olumsuzluklardan koruyucu etkisi vardır.

Yeşil Akik Taşı Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi 7 olması sebebi ile temizlenmesi ve arındırılması nispeten diğer taşlara göre daha kolaydır. Fiziksel temizliği için kimyasal kullanmadan yıkayabilir veya nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz. Enerji temizliği için ise akan suda bekletebilir, toprağa gömebilir (veya toprak üzerine koyarak bekletebilir), tütsüleyebilir, selenit kasede bekletebilirsiniz. Renkli bir taş olması sebebi ile uzun süreler güneş ışığı altında bekletilmesi tavsiye edilmez. Bu taşınızın yapısına zarar verebilir. Kullanım ve temizleme işlemleri sırasında taşınız üzerinde kimyasal temizleyici, alkol, kolonya, parfüm gibi ürünler kullanmamalısınız. Bu tür maddeler kimyasal reaksiyonlara sebep olur ve bozulmalara sebebiyet verir.

Künye

Sertlik

 6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2,57 – 2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Mn. ve Silikat

Renk

Yeşil – yarı saydam, opak

Çıkarıldığı Yerler

Hindistan, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri

Çakralar

Kalp
Önceki İçerikKoç Burcu Taşları (21 Mart – 20 Nisan)
Sonraki İçerikKammererit (Kemererit) 
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty + five =