Tanzanit

1

Tanzanit Nedir?

Tanzanit nadir bir mücevherdir… Her ne kadar yarı değerli taşlar kategorisinde listeleniyor olsa da o aslında değerli taşlar arasında yer alamalıdır. Nadir olduğu kadar kıymetli bir taştır.

İsmini Tanzanya eyaletinden alan Tanzanit, NewYork mücevher şirketi Tiffany&Co tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Bu isim ticari anlamda yer edinmiş olsa da bilim adamlar bir taşa birden fazla isim verilmesini onaylamadıkları için bu taşı mavi zoisit olarak değerlendiriyorlar. Ancak yine de tanzanitin bugünkü değerini kazanması Tiffany&Co şirketi sayesindedir.

Tanzanit Taşı Özellikleri

En kaliteli Tanzanit safir rengindedir. Ancak Tanzanite maviden mora bir renk skalasına sahiptir. Tanzanite yapay ışıkta mor yakut rengini alır, bununla birlikte 400-500 °C civarında ısı uygulanması ile sarı ve kahverengi renkleri yok olur, mavi rengi daha belirginleşir.

Tanzanit oldukça sıradışı ve değerli bir taştır. Daha öncede belirttiğimiz gibi dünya üzerinde sadece Tanzaya’da çıkarılmaktadır. Bu taşın en belirgin özelliklerinden biri de Mavi rengini çevreleyen pembe ışığıdır ki bu renk sadece parladığında ortaya çıkmaktadır. Özellikle 10 karat ve üzeri taşlardaki pembe ışık oldukça kuvvetlidir.

Milyonlarca yıl önce; tektonik hareketliliğin yaşandığı eski dünyada, muazzam basınç ve ısıyla beraber oluşan volkanik kayaçların arasında oluşmuştur. Tanzanite, Afrika’nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı’yla beraber oluşum sürecini tamamlamıştır. Ancak 600 milyon yaşındaki bu nadide taş 1967′ye kadar keşfedilememiştir. İlk olarak Masai kabilesinden bir çoban Klimanjaro’nun eteklerinde bu mavi krastali bulmuştur.Tanzanite, zoisit grubunun mavi üyesidir. Kalsiyum aliminyum silikat birleşiminden oluşmuştur ve sertlik derecesi Mohs cetvelinde 6.5’tir. Bu da genellikle mücevherde kullanılan tanzanitin çok sert olmadığı ve kullanım esnasında dikkat edilmesi anlamına gelmektedir.

Tanzanit Taşı Faydaları

  • Tanzanit Kalp,Boğaz ve 3.Göz çakrası üzerinde etkilidir.
  • Zihnin ve kalbin enerjisinin etkili bir şekilde artmasına yardımcı olur.
  • Boğaz çakrasına etkisinden dolayı kişinin iletişim kabiliyetini artırır.
  • Yüksek tansiyona iyi gelir.
  • Önsezi yeteneğini artırır.
  • Biyolojik ve ruhsal görme yetisini destekler.
  • Depresyonun olumsuz etkilerini hafifletmede etkilidir.
  • İşitme duyusunu güçlendirmede yardımcıdır.

Künye

Sertlik

6-7

Özgül Ağırlık

3,35

KimyasalFormül ve Grubu

Silikat ve Zoisit

Renk

Mavi, Mor, Yeşilimsi Mavi – Saydam

Çıkarıldığı Yerler

Tanzanya Kilimanjaro Dağı eteklerinde

Çakralar

Tepe, Gırtlak, Alın (Üçüncü Göz)

 

Önceki İçerikİnci
Sonraki İçerikDünyanın En Ünlü Mücevher Taşları
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

  1. DOSTUM MERHABA.. O EN ÜSTTE SAYFA BAŞINDAKİ MANKENİN ÜZERİNDEKİ KOLYEN İN ÜSTÜNDEKİ MAVİ TAŞA AŞIK OLDUM.. KOPYALAYAYIM MASAÜSTÜ RESMİM YAPAYIM DEDİM DEMİŞSİN EMEĞE SAYGI YASAK DİYE PEKİ DEDİM ÖYLE OLSUN.. VELHASIL Bİ BAŞKASININ TRİLYONLARI YANIMDA DURSUN ASLA YAN GÖZLE BAKMAM AMA BU KOLYE YANIMDA Bİ BAYANDA OLSA İŞİM ZOR.. 🙂 KENDİNE İYİ BAK DOSTUM ALLAHA EMANET..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz