Tanzanit

0

Tanzanit, zümrüt yeşili ve mavi tonların harika bir kombinasyonunu sunan, nadir ve değerli bir taştır. Genellikle mücevherlerde kullanılır ve takılar için tercih edilir. Her ne kadar yarı değerli taşlar kategorisinde listeleniyor olsa da o aslında değerli taşlar arasında yer alamalıdır. Nadir olduğu kadar kıymetli bir taştır.

Tanzanit Nedir?

İsmini Tanzanya eyaletinden alan Tanzanit, NewYork mücevher şirketi Tiffany&Co tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Bu isim ticari anlamda yer edinmiş olsa da bilim adamları bir taşa birden fazla isim verilmesini onaylamadıkları için bu taşı mavi zoisit olarak değerlendiriyorlar. Ancak yine de tanzanitin bugünkü değerini kazanması Tiffany&Co şirketi sayesindedir.

Tanzanit Taşı Özellikleri

En kaliteli Tanzanit safir rengindedir. Yinede dikkatli bakıldığında mavisinin tonu kendine has bir tondadır. Tanzanit taşında genellikle maviden mora, bazende maviden yeşile renk geçişleri görülür. Tanzanite yapay ışıkta mor yakut rengini alır, bununla birlikte 400-500 °C civarında ısı uygulanması ile sarı ve kahverengi renkleri yok olur, mavi rengi daha belirginleşir.

Tanzanit oldukça sıradışı ve değerli bir taştır. Daha öncede belirttiğimiz gibi dünya üzerinde sadece Tanzanya’da çıkarılmaktadır. Bu taşın en belirgin özelliklerinden biri de Mavi rengini çevreleyen pembe ışığıdır ki bu renk sadece parladığında ortaya çıkmaktadır. Özellikle 10 karat ve üzeri taşlardaki pembe ışık oldukça kuvvetlidir.

Milyonlarca yıl önce; tektonik hareketliliğin yaşandığı eski dünyada, muazzam basınç ve ısıyla beraber oluşan volkanik kayaçların arasında oluşmuştur. Tanzanite, Afrika’nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı’yla beraber oluşum sürecini tamamlamıştır. Ancak 600 milyon yaşındaki bu nadide taş 1967′ye kadar keşfedilememiştir. İlk olarak Masai kabilesinden bir çoban Klimanjaro’nun eteklerinde bu mavi krastali bulmuştur.

Tanzanite, zoisit grubunun mavi üyesidir. Kalsiyum aliminyum silikat birleşiminden oluşmuştur ve sertlik derecesi Mohs cetvelinde 6.5’tir. Bu da genellikle mücevherde kullanılan tanzanitin çok sert olmadığı ve kullanım esnasında dikkat edilmesi anlamına gelmektedir.Tanzanit Taşı Faydaları

Bazı inanç sistemlerine göre, tanzanitin ruhsal ve zihinsel dengeyi desteklediğine ve iletişimi güçlendirdiğine inanılır. Metafizik olarak, taşın rahatlama ve dinginlik getirdiği düşünülür.

  • Tanzanit Kalp, Boğaz ve 3.Göz çakrası üzerinde etkilidir.
  • Zihnin ve kalbin enerjisinin etkili bir şekilde artmasına yardımcı olur.
  • Boğaz çakrasına etkisinden dolayı kişinin iletişim kabiliyetini artırır.
  • Yüksek tansiyona iyi gelir.
  • Önsezi yeteneğini artırır.
  • Biyolojik ve ruhsal görme yetisini destekler.
  • Depresyonun olumsuz etkilerini hafifletmede etkilidir.
  • İşitme duyusunu güçlendirmede yardımcıdır.

Tanzanit Taşı Temizliği ve Bakımı

Tanzanit gibi değerli taşların temizliği ve bakımı, taşın özelliğini korumak ve parlaklığını sürdürmek için önemlidir.

Tanzanit taşını temizlerken nazik olun. Aşındırıcı temizlik maddeleri veya sert fırçalar kullanmaktan kaçının. Bunlar, taşın yüzeyine zarar verebilir.

En iyi temizlik yöntemi, ılık su ile yıkamak ve yumuşak bir bez veya pamuk ile kurulamaktır. Sertllik derecesi 6,5-7 arasındadır ancak nadir ve kıymetli olduğu için çizilmesini istemeyiz. Tanzanit, asitlere ve kimyasallara karşı hassas olabilir. Parfüm, saç spreyi gibi kimyasal ürünlerle teması önlemeye çalışın. Ayrıca temizlik yaparken sert temizlik kimyasalları veya aşındırıcı maddeler kullanmaktan kaçının.Tanzanit taşını saklarken, direkt güneş ışığından, ısıdan ve darbelerden koruyun. Ayrıca taşı diğer takı veya metal nesnelerden ayrı tutmaya özen gösterin. En iyi saklama seçeneği, takı kutusu veya yumuşak kumaş torbaları kullanmaktır.

Tanzanit taşınızın güzellik ve değerini uzun süre korumak için yukarıdaki temizlik ve bakım önerilerini takip etmek önemlidir.

Künye

Sertlik

6,5 -7

Özgül Ağırlık

3,35

KimyasalFormül ve Grubu

Ca2Al3(SiO4)3OH ve Zoisit Grubu

Renk

Mavi, Mor, Yeşilimsi Mavi – Saydam

Çıkarıldığı Yerler

Tanzanya Kilimanjaro Dağı eteklerinde

Çakralar

Kalp, Boğaz ve 3.Göz çakrası
Önceki İçerikGül Yağı
Sonraki İçerikKoç Burcu Taşları (21 Mart – 20 Nisan)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

10 − two =