Safir Nedir?

safir-ozellikleri Safir taşı, gökyakut olarak ta bilinen ve dünyanın en değerli taşlarından biridir. Sert, ısıya dayanıklı ve genellikle göz alıcı mavi renktedir. Fakat en kıymetlisi berrak ve derin mavi olanıdır. Korindon grubu taşlarındandır ve kırmızı hariç (kırmızı olanı Yakut’tur) diğer renklerde de olabilir. Safir renksiz (beyaz), gri, kahverengi, yeşil, pembe, sarı, turuncu renklerde olabilmektedir. Safir 4 değerli taştan biridir ve çoğunlukla mücevher üzerinde kullanılır. Nadir bulunan kıymetli taşlardandır.

Safir taşının kullanımı Milattan önceki dönemlere kadar uzanır. Binlerce yıl simya, astroloji, şifa için kullanılmıştır. Sonrasında Antik Roma, Yunan ve Mısır dönemlerinde özellikle kıymet görmüş ve kraliyet taşı olarak kullanılmıştır. Truvalı Helen’den Kral Süleyman’a, Arap krallıklarına kadar birçok medeniyet safir taşına değer vermiş ve kullanmıştır. Yakın tarihimizde ise 1747 yılında İsveçli minerolog Johan Gottschalk Wallerius (JG Wallerius) tarafından mineroloji literatürüne eklenmiştir.

Safir eski çağlarda mücevherin yanı sıra şifa,astroloji, ritüel gibi mistik konularda kullanılmıştır. Safir bugün en fazla Hindistan, Tayland, Sri Lanka, Afganistan, Avustralya, Brezilya ve Pakistan’da çıkarılmaktadır.

Safir Taşı Özellikleri

safir-tasi-faydalari Safir herkesin çok değer verdiği bir taştır. Safir kişilere güven veren etkisini yayar ve özgürlük hissi verir. Safir taşının iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Sakinleştirici etkisi vardır. Bayanların genelde takı olarak kullanmayı tercih ettiği Safirin aşkta sadakati sağladığı bilinir.

Renginin verdiği harika enerjiyle pozitif bir zindelik verir. Dünya’nın en pahalı taşlarından biri olduğu için çok fazla ilgi görür. Rengi ve parıltısı göz alıcıdır. Dünyadaki en değerli ve ünlü olan safirler Hindistan’ dan çıkmışlardır.

Dünyadaki en büyük safir 563 karat büyüklüğünde olan Hindistan yıldızıdır.Safir Taşı Temizliği

Korindon grubundan Safir taşının sertlik derecesi 9’dur. Yani Elmastan sonra en sert taşlardan biridir. Sertlik derecesi yüksek olduğundan dolayı taşınızı su ile 2-3 dakika yıkayarak temizliğini yapabilirsiniz. Yıkarken her hangib bir kimyasal, sabun yada temizleyici kullanmamalısınız. Sonrasında çizmeyecek yumuşak bir bez ile kurulayınız. (kadife olabilir)

Safir Taşının Faydaları

  • Böbrekleri kuvvetlendirir.
  • Özgürlük hissi verir.
  • Kalbi kuvvetlendirir.
  • Tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliğe sahiptir.
  • Aşkta sadakati sağlar, yanlış davranışları engeller.
  • İnancı güçlendirerek kişiye güven verir.
  • Sezgiyi kuvvetlendirir.
  • Sinirleri sakinleştirir ve konsantrasyonu artırır.

Künye

Sertlik

9

Özgül Ağırlık

4 – 4,1

Kimyasal Formül ve Grubu

Oksitler, Korindon

Renk

Koyu maviden açık maviye tonlarda ayrıca Renksiz, Gri, Kahverengi, Yeşil, Pembe, Sarı

Çıkarıldığı Yerler

Hindistan, Tayland, Sri Lanka, Afganistan, Avustralya, Brezilya, Pakistan

Çakralar

Boğaz, Alın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here