Korindon Grubu

0

Korendon-grubu

Korindon Nedir?

Korindon (Korendon yada ingilizce adıyla Corundum) bir alüminyum oksit mineralidir. Nadir bulunan bir taştır. Değerli taşlar arasında Elmas’tan sonra en sert olan taştır.  Mohs sertlik skalasına göre sertlik derecesi 9’dur. Korindon ayrıca bir grubuda temsil eder. Kendisine bağlı alt taşlar vardır. Korindon Grubu’na ait taşlardan en bilinenleri Safir (Gökyakut) ve Yakut (Ruby)’dir.

Korindon Grubu Taşları Özellikleri

Birçok renge sahip olan bu grup, silindir biçimli kristaller yada saydam yuvarlak taneler halinde bulunabilir. Saf Korindon renksizdir. Ayrıca mavi, gri, menekşe mavisi, mavi-gri, kahverengi, sarı, yeşil, kırmızı, pembe-turuncu renklerde bulunur.

Korindon minerali sadece değerli taş olarak bulunmaz yada kullanılmaz. Demir oksit ve spinel ile karışım halinde bulunursa zımpara adını alır ve endüstride biçok alanda kullanılır. Çıkarıldığı başlıca ülkeler; Brezilya, Kenya, Hindistan ve Sri Lanka’dır.

Taş olarak kullanımında genellikle “mücevher taşı” olarak kullanılırlar. Temizliği ve bakımı konusunda bu grubun kendi taşları için özel bakım bilgileri verilmiştir ancak sertlik dereceleri yüksek olması sebebi ile dilediğiniz temizleme yöntemi ile temizleyebilirsiniz. Ancak mücevher kalitesinde taşlar olduğu için çizilmemesi ve zarar görmemesi adına nazikçe müdahale edilmesinde fayda vardır.

Korindon Grubundan Yakut (Ruby)

Korendon grubuna ait olan Yakut taşı (Ruby) içeriğinde bulunan krom minerali sebebiyle kırmızı rengini alır. Şeffaf ve kristal yapılı olan yakut taşı 4 değerli taştan biridir. Sertlik dercesi 9’dur. En sert taşlardan biridir. Rengi koyu kırmızısan pembemsi kırmızıya kadar değişiklik gösterir. En değerlileri koyu kıemızı olanlardır. Yakut hakkında detaylı bilgiler için tıklayabilirsiniz.

Korindon Grubundan Safir (Gökyakut)

Korendon grubuna ait olan bir diğer taş Safir (Gökyakut) ise içeriğindeki titan ve demir mineralleri sebebiyle mavi rengini almıştır. Koyu maviden açık maviye saydam yada yarı saydam kristal yapıda olan Safir taşı da en değerli 4 taştan biridir. Safirin farklı renkleri de bulunmaktadır. Beyaz, pembe, nadir de olsa mor (menekşe), sarı, yeşil, kahverengi renklerde de bulunabilir. Safir hakkında detaylı bilgler için tıklayabilirsiniz.Künye

Sertlik 9
Özgül Ağırlık 3,93
Kimyasal Formül ve Grubu Al2O3 ve Alüminyum Oksit
Renk Renksiz, mavi, gri, menekşe mavisi, mavi-gri, kahverengi, sarı, yeşil, kırmızı
Çıkarıldığı Yerler Brezilya, Kenya, Hindistan ve Sri Lanka
Çakralar

 

Önceki İçerikBaltık Kehribarı Nedir?
Sonraki İçerikApatit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four × five =