Yakut (Ruby, Rubin)

2

Yakut Nedir?

yakut-kolyeYakut, mücevher alanında kabul edilmiş 4 değerli taştan biridir. Diğer taşlar yarı değerli taşlar, doğal taşlar yada süs taşları olarak gruplanır. Nedir bu 4 değerli taş: Elmas, Yakut, Safir ve Zümrüt. Güzellik ve estetik bakımından en değerli taşlardan biri olan yakut, Hindistan’da taşların efendisi olarak kabul görür. Korindon grubuna ait olan Yakut, Elmastan sonra en değerli ve en sert taştır. Yakutun sertliği 9.0 , erime noktası 2050 °C ‘dir.

Kırmızının çeşitli tonlarında, kırmızıdan kahverengiye ya da pembeden eflatuna doğru giden bir renk yelpazesine sahiptir. Bu taşa kırmızı rengini veren ise içindeki krom elementidir. En fazla tercih edilen ve değer gören ise koyu, canlı kan kırmızısıdır.

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut, yabancı dildeki diğer adları ile Ruby yada Rubin, ilk önceleri lazer yapımında kullanılmıştır. Sanılanın aksine, yakutla lazer yapımı çok kolay olmamıştır. Zorluğun başlıca sebebi yakutun üç enerji seviyesine sahip olmasıdır.

Doğal halinde gösterişsiz bir taş olsa da hünerli ellerde işlendiği zaman elmas kadar göz alıcı olabilmektedir. En değerlisi kan kırmızı olandır. Taşın rengine ve berraklığına göre değeri maddi olarak belirlense de etki olarak bir taşın yakut olması yeterlidir bence.

Kök Yakut Nedir?

kök yakut

Bildiğimiz üzere Yakut, kan kırmızısı, şeffaf (saydam) kristal yapıda değerli bir taş. Ancak bu hale gelene kadar birçok işlemden geçer. O ışıltısını ve güzelliğini kazanabilmesi çok emek ister. Madende bulunduğu halde bu taşın heryeri kristal yapıda değildir. Opak ve yarı saydam kısımlarıda vardır. Bu taşın opak olan türü “kök yakut” olarak adlandırılır. Tabiki parlak, saydam, koyu kırmızı taşa göre değeri daha düşüktür ancak bu Yakut olduğu gerçeğini değiştirmez. Etki bakımından aynıdır, sadece maddi değeri farklıdır.

Buarada kök yakut taşınında kendine göre bir güzelliği var belirtmeden geçmeyelim. 🙂

Yakut kişilere özgürlük duygusu verip, canlanma etkisi verir. Cesaret, liderlik, mutluluk gibi duyguların dışa vurulmasını sağlar. Kan dolaşımını pozitif yönde canlandırır. Taşıyan kişiye cesaret ve öz güven duygusu verir. Kırmızı rengi içindeki enerjiyi taşıyan kişiye yansıtır.

Yüzük, kolye, bileklik ve gerdanlık gibi takılarda değerli taşlar olarak kullanılır. Mücevher severlerin en çok değer verdikleri taşlar arasında yerini alır. Kırmızının tonlarını barındıran harika bir renk yelpazesi yansıtır. Kırmızı renginin verdiği enerjiyle vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bilinir. Mücevher taşı olduğu kadar şifalı taşlar arasında da çok sevilen ve tercih edilen taşlardandır.

Yakut Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi bakımından oldukça sert olan bu taşın bakımı çok zor değildir. Temiz su ile elinizde nazikçe yıkayarak yada nemli bir bez ile çizmeden silerek temizliğini sağlabilirsiniz. Mücevher kalitesinde bir taş olduğu için bakımını yaparken ve saklarken çizilmemesine dikkat etmelisiniz.Yakut Taşı Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Cinsel aşırılıklara karşı iyi gelir.
  • Kan dolaşımına pozitif yönde canlandırıcı etkisi vardır.
  • Kendisini taşıyan kişiyi dürüst olmaya yönlendirir.
  • Kişinin gerçek doğasını, kişiliğini özgürce ifade edebilmesine yardımcı olur.
  • Kişinin özgüvenini ve cesaretini kuvvetlendirir.
  • Kişiyi kendi sınırlamalarından kurtarır, ruhsal gelişim ve mutluluk duygularını artırır.
  • Kişiyi kendisi hakkında hissettiği olumsuz duygulardan kurtarır.
  • Koşulsuz sevmeyi sağlar. Diğer insanlara karşı duyulan anlayış ve hoşgörü duygularını artırır.
  • Sezgileri kuvvetlendirerek, kötülüklerden uzak durulmasını sağlar.

Künye

Sertlik

9

Özgül Ağırlık

4 – 4,1

Kimyasal Formül ve Grubu

Oksitler, Korindon

Renk

Kırmızı tonları

Çıkarıldığı Yerler

Burma, Sri Lanka, Afganistan, Pakistan, Vietnam, Tayland, Hindistan, Avusturalya, Rusya

Çakralar

Kök, Kalp

 

Önceki İçerikHavlit
Sonraki İçerikEmpati Yönü Kuvvetli Kişilerin İhtiyacı Olan 10 Güçlü Doğal Taş
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty − one =