Jeod Nedir?

0

Jeod, içerisinde kayaç boşluğu olan kristal yapılı minerallerdir. Genellikle volkanik alanlarda görülürler. Sertleşen kayacın içindeki boşluğa suların dolması ve sudaki mevcut minerallerin burada kristaller oluşturmasıyla meydana gelirler. En fazla Akik ve Kuvars gibi kristal yapılı taşlarda görülür.

Jeod doğal bir oluşumdur. Dışarıdan baktığınızda sıradan bir kayaç gibi görünür, kırıldığında yada kesildiğinde içerisindeki muhteşem kristalleri görebilirsiniz.

Jeod dış katmanda kayaç, sonrasında birbirini izleyen bantlı, katmanlı yapı ve en içte ise düzgün şekilli kristallerden oluşur.Önceki İçerikApatit
Sonraki İçerikDiaspor (Diyaspor)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

nineteen − sixteen =