Baltık Kehribarı Nedir?

1

Bilindiği üzere Kehribar fosilleşmiş bir reçine ve faydası oldukça fazla olan bir değerli taştır. Faydaları saymakla bitmiyor, vücutta temas ettiği bölgenin ağrısını alıyor, stresi azaltıyor, bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde kullanılıyor…

Özellikle kehribar kolye, kehribar bileklik yada kehribar tesbih olarak kullanılan bu mucizevi taş milyonlarca yıl boyunca çam ağaçlarının reçinesinin toprak altında uygun koşullarda bulunması ile oluşur. Diğer değerli taşlar’dan farklı olarak toprak altında oluşmaz, önce reçine olarak toprağa düşer ve sonra orada taşlaşır. Kullanımı tarih öncesi devirlere dayanan kehribar yüzyıllardır insanlara verdiği şifa sebebiyle Avrupa başta olmak üzere birçok yerde alternatif tıpta da kullanılmaya başlanmıştır.

Peki son dönemlerde sık sık duyduğumuz Baltık Kehribarı Nedir?

Kehribarın milyonlarca yıl içerisinde fosilleşerek oluştuğundan bahsetmiştik. Baltık bölgesi ise bu fosilleşmenin yoğun olarak bulunduğu bir yer. Baltık Bölgesi, Baltık denizi ve etrafındaki ülkelerden oluşuyor. Estonya, Litvanya ve Letonya bu ülkelerden bazıları. Özellikle Litvanya’da yüksek miktarda kaliteli kehribar bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yüzbinlerce ton Kehribar bu bölgede yer alıyor. En yüksek kaliteli Baltık Kehribarının yüksek oranı ise belirttiğimiz gibi Litvanya ve çevresinden çıkarılmaktadır. Bu bölgeden çıkarılan ve ülkemize getirilen kehribarlar Baltık Kehribarı ismi ile satılmaktadır.

Baltık Kehribar Taşı Neden Farklıdır?

Baltık Kehribar taşının diğer Kehribar taşlarından farkı nedir diye merak ediyorsunuzdur. Baltık Kehribarı içinde ortalama %8 oranında Süksinik Asit içerir. Süksinik Asit ağrı kesici ve rahatlatıcı özelliğe sahip bir maddedir. Bu özelliği sayesinde özellikle ağrıyan bölgelerde daha etkili sonuçlar elde edilmektedir. Özellikle de son yıllarda bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde ağrıyı azalttığı, diş bölgesindeki kaşıntıyı ve salyayı azalttığı için çokça tercih edilmektedir.

Baltık Kehribar taşında bulunan tamamen doğal olan süksinik asit nedeniyle alternatif tıpta Baltık Kehribar taşını kullanmaktadır. Bu taşın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için taşın tene değmesi gerekmektedir. Bu sebeple genellikle kolye yada bileklik formunda kullanılmaktadır.

Önceki İçerikAragonit
Sonraki İçerikKorindon Grubu
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty − nine =