Aragonit

3

Farklı bir kristal yapıya sahip olan Aragonit taşı, ismini İspanya’da bunlanan Aragon’dan almaktadır. Aragon, İspanya’nın kuzeydoğusunda bulunan bir özerk bölgedir. Çıkarıldığı diğer bölgeler ise Brezilya, Fransa, Sicilya, İngiltere, Meksika, Namibya, Amerika, Avusturya’dır. Neredeyse her derde deva Aragonit taşı 1700’lü yılların sonuna doğru bulunmuştur.

Aragonit yapı itibari ile kalsiyum karbonat alaşımından oluşur. Aragonit aslında renksiz ve beyaz görünümlüdür. Ayrıca sarımsı, gri, yeşil, mavimsi yeşil, mavi, kırmızı, kahverengi, menekşe moru gibi renklerde de Aragonitler görülmektedir.

Aragonite beyaz kabarcıklı bir görünümde olsa da, Aragonit kristalleri ikizlenme (sahip olduğu düzlemin iki tarafında simetrik iki farklı yönde gelişim gösteriyorsa, bu kristal ikizlenmesi’dir), iğnemsi yada levha şeklinde de bulunurlar. Çoğunlukla ise yeryüzüne yakın, düşük sıcaklığı olan yataklarda bulunurlar. Aragonit dayanıklı ve sert bir kayaç gibi görünse de mohs sertlik skalasına göre derecesi 3,5-4’tür ve çok kolay zedelenip hasar görebilir. Bu sebeple takı olarak kullanılsa da çok dikkatli olunmalıdır.

Aragonite duygulara hitap eden ve fayda gösteren bir taştır. Bu demek değildir ki fiziksel faydaları yok. Aragonit birçok hastalığa şifa olan, değerli taşlar arasında önemli yere sahip olan bir taştır. Aragonit taşı faydaları için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.Aragonit Taşı Faydaları

 • Öfke, stres, duygusal olarak gergin olunan durumlarda bünyesindeki enerji ile kişiyi rahatlatır.
 • Disiplin eksikliğinde kişinin kendisini toplamasında faydalı olur.
 • Huzur ve mutluluk veren bir taştır.
 • Kişisel gelişim için faydalıdır. Dış dünya ile iletişimi kuvvetlendirir, durgunluğun, içe kapanıklığın aşılmasında yardımcı olur.
 • Kök çakrasını düzenler. Vücut için topraklama görevi yapar.
 • Soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelir,
 • Ağrı geçirici özelliği varıdır.
 • Vücut ateşini dengede tutar
 • Bedendeki kalsiyum miktarını dengede tutar, fazlasının dışarı atılmasına, eksikliğinde tamamlanmasına yardımcı olur. Bu sayede kemik ve eklemlerinde sağlıklı olmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Cildin kendini yenilemesinde vücuda yardımcı olur.
 • Küçük yara ve yanıkların çabuk iyileşmesinde etkilidir.

Künye:

Sertlik 3,5 – 4
Özgül Ağırlık 2.95
Kimyasal Formül (Ca,Sr,Pb,Zn)CO3 – CaCO3
Renk Beyaz, Renksiz, Sarımsı, Gri, Yeşil, Mavimsi yeşil, Mavi, Kırmızı, Kahverengi, Menekşe moru
Çıkarıldığı Yerler Brezilya, İspanya, Fransa, Sicilya, İngiltere, Meksika, Namibya, Amerika, Avusturya

 

Önceki İçerikKarat Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Sonraki İçerikBaltık Kehribarı Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 + 1 =