Karat Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0

Karat Nedir?


Günümüzde kıymetli taş ve değerli maden satışında kullanılan ölçü birimi karat (kırat) nedir?

Karat, 0,2 grama (200 mg) eşit olan bir kütle ölçüm birimidir. Elmas (pırlanta) başta olmak üzere değerli taşların ağırlık ölçümünde kullanılır. Basit bir hesapla; 1 gr taş = 5 karat’tır. Peki karat ölçü birimi nereden gelmiştir.

Karat Ölçü Birimi

1 Karat = 1 Keçiboynuzu Çekirdeği

Karat ölçü birimi çok eski çağlardan bu yana kullanılan bir ölçü birimidir. Karat, aslında yüzyıllar önce Keçiboynuzunun içerdiği çekirdeklerin ağırlıkları ile hesaplanmıştır. O dönemde hassas teraziler olmadığı için elmas başta olmak üzere değerli taş ölçümünde kullanılmıştır. Her bir keçiboynuzu çekirdeği şekil ve ebatlarına bakılmaksızın 200 miligram’dır yani tüm çekirdekler aynı ağırlıktadır. Çekirdeklerin sabit ağırlıklara sahip olması sebebiyle eski çağlarda ağırlık hesaplamalarında keçiboynuzu çekirdekleri tercih edilmiştir. Bir dönem Farklı ülkelerde farklı ağırlıklara karşılık gelen karat karışıklık olmaması için 1907 yılında 0,200 gram olarak kabul edilmiş ve metrik karat olarak adlandırılmıştır…Karat Adı Kökeni

Karat adı ise keçiboynuzunun Arapça karşılığı olan “karrat” sözcüğünden gelir. Keçiboynuzu aynı zamanda İngilizce’de “carob” ,Yunanca’da “keration”dır. Karat ölçü birimi bugün birçok ülkede kullanılmaktadır.

Antik çağlardan buyana elmas ölçü birimi olarak kullanılan karat, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kullanılmıştır.

İşte kuyumculuk sektöründe değerli taş ve maden satışında kullanılan karat buradan gelmektedir.

Karat ölçü birimi en fazla pırlanta sektöründe ölçü birimi olarak kullanılmaktadır. Pırlanta hakkında daha fazla detay için Pırlanta Rehberi Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Önceki İçerikPırlanta Kesim Türleri (Cut)
Sonraki İçerikAragonit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1 × five =