Pırlanta Kesim Türleri (Cut)

0

Pırlanta kesim şekli ve ustalığı önem arzeder… Pırlantada dikkat çeken pek çok detay vardır. Özellikle bayanların bu denli yoğun olarak hayran olduğu bu ürünler, aksesuar dünyasının vazgeçilmezleridir. Renkleri, görünüşleri, büyüklükleri ve fiyatlarıyla göz dolduran pırlantalar aynı zamanda kesimleriyle de şıklığı yansıtabilmektedir.

Pırlantanın kesim şekli ne kadar önemli sorusu sık sorulan bir sorudur. Görünüşü baştan aşağı değiştirdiği varsayılırsa bu kesim oldukça önemlidir. Özellikle ışığın kırılması ve yansıması üzerinde pırlanta kesiminin büyük payı vardır. Doğrudan yansıyan ışığın görüntüsünü etkileyici biçimde arttırmaktadır.

Pırlanta Kesim Özelliği

Pırlantanın işlenmemiş versiyonu elmastır. Elmas doğanın insana sunduğu eşsiz değerlerden bir tanesidir. Yeryüzünde bulunan bu değer, profesyonel bir ele geçtiğinde ise çok daha kıymetli bir hale bürünmektedir. Bu nedenle pırlantanın kesimini yapan kişinin mahareti oldukça önemlidir.

Profesyonel ellerde değerini kesim şekli, karatı ve rengi ile kazanan pırlanta daha sonra kıymetini bilecek birilerinin eline geçecektir. Kesim yapmak, değerli taşlara hacim kazandırıp yüzüklere uygun hale getirmektir. Aynı zamanda bileklik, kolye, küpe ve daha pek çok aksesuarda pırlanta detaylarına yer vermek mümkün olmaktadır.

Pırlanta Kesim Türleri Nelerdir?

Pırlanta birbirinden farklı pek çok kesimle şekil almaktadır. Yüzüklere, kolyelere ve daha pek çok aksesuar ihtiyacına, uyum sağlayacağı noktaya göre şekil kazandırılmaktadır. En çok tercih edilen kesimler arasında round cut ismi verilen yuvarlak kesim yer almaktadır. Sonrasında oval, marquise kesimler ve pear cut olarak bilinen damla kesim bulunmaktadır.

Yüzüklerde pek kullanılmasa da farklı aksesuarlarda kullanılan bir başka pırlanta kesim modeli heart cut olarak bilinen kalp kesim modelidir. Bu model de diğerleri kadar estetik, gösterişli ve etkileyici görünmektedir.

Pırlantaların kare veyahut dikdörtgen kesimlerinden hoşlananlar için baguette cut ve assher kesim önerilmektedir. Bunların dışında princess cut ismi ile bilinen prenses kesim ve emerald kesim olarak bilinen elmas kesim de oldukça şık görünmektedir. Cushion ve radiant kesim de tercih edilen diğer pırlanta kesim modelleri arasında yer almaktadır.

En Tercih Edilen Pırlanta Kesim Modeli Hangisidir?

Pırlantada kesim modelleri arasında en çok tercih edilen round cut olarak bilinen yuvarlak kesim modelidir. Yuvarlak pırlanta hemen her yerde görülen çantalardan, ayakkabılara, diş taşlarından yüzüklere kadar hayatın içinde yer alan bir pırlantadır. Hem her yere uyumlu hem de oldukça şık görünen bir modeldir.

En Pahalı Pırlanta Kesim Modeli Hangisidir?

Pırlanta başlı başına pahalı kelimesini taşıyan bir kavramdır ancak pırlantanın pahalı olmasına yardımcı olan pek çok detay bulunmaktadır. Bunlardan biri de kesimdir. Estetik ve özen isteyen bir kesim yapıldığında fiyatın da olduğundan çok daha yüksek bir rakamla söylendiği bilinmektedir.

En pahalı pırlanta kesim modelleri en çok tercih edilen modellerdir. Bu nedenle yuvarlak ve yastık kesim modeli pahalı kesimler arasında yer almaktadır.

Pırlanta hakkında daha fazla detay için Pırlanta Rehberi Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikPırlanta Modelleri
Sonraki İçerikKarat Nedir? Nasıl Hesaplanır?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1 × 5 =