Kehribar Taşı Nedir?

Kehribar diğer adıyla Amber, bir çam ağacı türünün milyonlarca yılda fosilleşmesiyle oluşan reçinesidir. Şifası bol Kehribar taşı, bugün süs eşyası ve takı yapımında kullanılıyor. Açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde yarı saydam ve kolay kırılabilen bir fosildir. Bir yere gömüldüğü zaman ufak cisimleri kendine çekme özelliği kazanabilen bir taştır.

Kehribar Taşının Özellikleri

Kehribar taşını parlaklık ve renk açısından onu hiçbir saydam taş ile kıyaslamak mümkün değildir. Kehribara yapışan fosilleşmiş böcekler, yabani bitkilerin fazla oluşu, diğer taşlarda görülmeyen önemli özelliklerdendir ve içerisinde böcek yada bitki fosili olanlar daha değerli kabul edilir. Yerküremizde en fazla çıkarılan yerler Baltık Denizi, Burma, Lübnan, Sicilya, Meksika, Romanya, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Polonya, Atlantik’tir. Baltık Denizi’nden (Polonya) çıkarılan baltık kehribarı, yüzyıllardan beri kadınların süs eşyalarından en gözde sayılan taşlardan biri olarak benimsenmiştir.

Kehribar, özellikle ısıtıldığı zaman elektriksel ve manyetik özelliği açığa çıkar.
Eskiden tıpta şöhrete ve epeyce kullanım alanına sahip olan kehribar, bugün bu amaçla kullanılmamaktadır. Geçmişte saflaştırılmış amber yağı isteri ve boğmacada kullanılmıştır. Aynı zamanda ilkçağlardan bu yana güzel koku, parfüm imalatında da kullanılmıştır.

Anadolu’da da yaygın olarak kullanılan amber, mürekkep imalatında da kullanılmaktadır. Kehribar olarak da bilinmekte ve takı yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.
Gerçek kehribarın en önemli özelliği yakıldığında etrafa çam kokusu yaymasıdır. Taklit kehribar, plastik, cam, sentetik çam sakızından imal edilir. Bedenin dokunduğu kısımda terlemeyle karışık kaşıntı oluşturur.

Kehribar yani Amber içeriğindeki amber asidi doğal antibiyotik değerindedir. Bu sebeple 2. yüzyıldan buyana şifa taşı olarak kullanılmaktadır. Özellikle bağışıklığı güçlendirmek amaçlı herkesin kullanması tavsiye edilir.

Kehribar Taşı Bakımı ve Temizliği

Ilık su ve çizmeyecek yumuşak bir bezle kehribar taşının temizliğini yapabilirsiniz. Ancak temizlik işlemini yaparken her hangi bir kimyasal kullanmamalısınız. Kehribar taşı bakımını kuru bir bez üzerine biraz zeytinyağı ile silerek cila yapabilirsiniz. Bu matlaşan taşınızın yeniden parlamasını sağlayacaktır.

Kehribar taşınızı belirli aralıklarla 5-10 dakikalığına toprağın üzerine bırakın, kehribar üzerindeki negatif elektriği boşaltacaktır. Ancak bunu yaparken de dikkatli olunmalıdır. Kehribar doğrudan güneş ışığına yada ani sıcaklık değişikliklerine maruz bırakılmamalıdır,  bu kehribar taşınızın rengini ve özelliğini yitirmesine sebep olur.

Bebeklerde Kehribar Kullanımı

Son dönemlerde yeni doğan bebeklerde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kehribar (Amber), bebeklerin özellikle diş çıkarma dönemlerinde önemli ölçüde fayda göstermektedir. Ağrı kesicidir ve diş çıkarma sürecini kolaylaştırır. Salya azaltır,sakinleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeğin rahat ve dolayısıyla uzun uyumasını sağlar. Mide ve bağırsak enzimlerini düzenlediği için kolik ve gaz sorunlarında faydalıdır. Bronşit ve astım tedavisinde destekleyicidir.

Kehribar bebekler için kolye yada bileklik olarak kullanılabilir. En uygunu kolye olarak kullanılmasıdır.

 Kehribar Taşı Faydaları

 • Ağrıyan yerlere koyulduğunda ağrıları hafifletir. Kullanılan kehribarın, ağrıyan  bölgenin büyüklüğü kadar olması etkisini güçlendirmektedir.
 • Migreni hafifletir.
 • Nazara karşı koruyucudur.
 • Soğuk algınlığı, astım, guatr, bronşit ve alerji tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını tedavide diğer taşlardan üstündür.
 • Sol elde oynandığında bedenin elektriğini toplar.
 • Stresi azaltır.
 • Elektrik yükünü azalttığı için depresyona karşı da faydalıdır.
 • Günlük olağan yaşantınızla, zihinsel ve ruhsal gelişiminiz arasındaki dengenin kurulmasını sağlar.
 • Bereket taşıdır. Para getiren bir taş olduğu düşünülür ve bu amaçla kasalara koyulur. (bu sadece inançla ilgilidir.)
 • Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorumluluklar altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda, şifa yüklü enerjisiyle sizi canlandırır.
 • Yaşamın güzel yanlarını fark etmenizi ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağlar.Pozitif enerji verir.

Künye

Sertlik

2,5

Özgül Ağırlık

 1,10

Kimyasal Grubu

Organik Bileşenler

Renk

Açık sarıdan kızıla kadar, bal rengi, nadiren yeşil

Çıkarıldığı Yerler

Baltık Denizi, Burma, Lübnan, Sicilya, Meksika, Romanya, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Polonya, Atlantik

Çakralar

Alt karın, Güneş sinirağıkehribar-amber-tasi

Kehribar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kehribar Nedir?

Kehribar diğer adıyla Amber, bir çam türünün milyonlarca yılda yeraltında fosilleşen reçinesidir.

Kehribar Taşı Özellikleri Nelerdir?

Kehribar taşı takı yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı kehribar taşlarının içerisinde böcek fosili bulunmaktadır.

Gerçek Kehribar Taşı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek kehribarın en önemli özelliği yakıldığında etrafa çam kokusu yaymasıdır.

Kehribar Taşı Faydaları Nelerdir?

Kehribar sayısız faydalarının yanı sıra en fazla ağrıyı hafifletmesi ile bilinir. Kehribar taşı özellikle bebeklerde ve yetişkinlerde kolye ve bileklik olarak kullanıldığında faydalıdır.

Önceki İçerikVarisit Taşı
Sonraki İçerikLapis Lazuli
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

11 YORUMLAR

 1. merhaba ben kehribar kolye ucu aldım ve kahverengi.tuz testinde yüzdü ama tırnağımı batırdığımda yumuşaklık yok. baltık kehribarı diye aldım tiroid sorunları için.sert olduğu için süphelendim ve ısıyla şekil verilmiş bir uçluk.işlenmiş reçineyse de fayda eder mi?

 2. Merhaba evimde ve üzerimde çok ağırlık var ve çocuklarım çok yaramazlık yapıyor kazancımız geldiği gibi gidiyor evimde kullanabileceğim taş hangisi acaba

 3. Bence de biz faydasını çevremizde ve kendimizde görüyoruz. Çocuğun salyası azaldı kehribar kolyeyi takmaya başladıktan sonra. Çevremizde de huysuz ve çok ağlayan çocuklara iyi geldiğini söyleyen anne babalar var. biz ***’dan aldık memnun kaldık tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here