Anjelit (Angelite)

0

Anjelit (Angelite) kristali ruha dinginlik ve pozitiflik verir. Bu taşı kullanan kişinin meleklerle veya ilahi alemle olan bağlantısını güçlendirebileceği inancı vardır ve ismini buradan alır. Anjelit taşı, “Angelite”, “Melek taşı” ve “Mavi anhidrit” isimleriyle de bilinir…

Anjelit Nedir?

1987 yılında Peru’da keşfedilen nispeten daha yeni bir kristaldir. Anjelit, Genellikle solgun mavi yada beyaz renkte bulunan, Anhidrit grubuna bağlı yarı değerli taşlardan biridir. İncimsi bir parlaklığı vardır, çoğunlukla opak ya da yarı saydamdır.

Anjelit Taşı Özellikleri

anjelit-angeliteAnjelit taşı, bünyesinde kalsiyum, sülfür, oksijen içerir. Bazen oluşumu sırasında demir, manganez, silisyum, titanyum, alüminyum, krom yada toryum mineralleri karışabilir. Bu gibi durumlarda hafif kırmızı yada kahverengi damarlar görünür taş üzerinde.

Susuz kalsiyum sülfat olarak bilinen Anhidrit grubuna ait Anjelit taşı, aynı zamanda mavi anhidrit olarakta anılır ve oda bağlı olduğu grup gibi susuzdur. Anhidrit ismi Yunanca “susuz” anlamına gelen “anhidras” kelimesinden gelir. Anjelit taşı milyonlarca yıl önce su ile temas eder ve oluşur ve sonraki uzun süreçte su buharlaşır. Suyun buharlaşması ile geriye kalan alçı kristalleri sıkışır ve anjelit taşını oluşturur. Susuz olması onun en ayırt edici özelliğidir.

Anjelit (Angelite), oldukça yumuşak bir taştır. Su ile teması tavsiye edilmez. Suya maruz kalır, bünyesine su alırsa o artık başka bir taş olur. O artık Gypsum yani Alçı Taşı‘dır.

Görünümü itibari ile Kalsedon taşına benzer. Karıştırılmamalıdır.

Anjelit Taşı Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi oldukça düşük taşlardan biridir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi su ile temas etmemelidir. Enerji temizliği için tütsü kullanabilirsiniz. Bir selenit kütlesi üzerine koyabilir yada tuz lambası yanında 1-2 saat tutarak enerji temizliğini yapabilirsiniz. Fiziksel olarak kirlendiğini düşünüyorsanız nemli bir bezle nazikçe silmeniz yeterli olacaktır.Anjelit Taşı Faydaları

 • Nam-ı diğer Melek taşı, sükuneti ile ruhu sakinleştirir, iç huzuru ve gönül ferahlığı verir, ruhani bir taştır.
 • Bedeni ve ruhu iyileştirir,
 • Stresi ve bunalımı alır,
 • İletişim yeteneğini arttırır,
 • Kişinin kendini doğru ifade etmesine yardımcı olur,
 • Korku ve Öfkeyi azaltır, Anksiyete için faydalıdır.
 • Cesaret verir,
 • Rahat ve huzurlu uyku uyumayı sağlar (bunun için yastık altına konulması tavsiye edilir),
 • Doku ve kaslar üzerinde onarıcı etkiye sahiptir,
 • Psikolojik açıdan insan rahatlatır, hafifletir,
 • Boğaz çakrası üzerinde etkilidir. Boğaz ve çevresindeki fiziksel rahatsızlıkların iyileştirilmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda yine boğaz ve konuşma ile ilgili konularda yardımcıdır.
 • Solunum sisteminin düzenli çalışması ve iyileştirilmesinde kullanılır.
 • Kilo vermek isteyenler için destekleyici ve yardımcıdır. Diyet yapanlar kullanabilir,
 • Baş ağrısını giderir.

Angelite, keşfedildiği dönemden bu yana ruhani olarak değer görmüştür. Meleklerden gelen ince mesajları tanımanıza yardımcı olur. Bu sebeple ona Melek taşı adı verilmiştir. Bu taşı üzerinizde taşıdığınızda meleklerin şifası ve ilahi sevgisini hisseder ve yalnız olmadığınızı hatırlarsınız. Yatıştırıcı ve besleyici mavi rengi ve enerjisiyle bu kristal, hem fiziksel hem de görünmez dünyalarda her zaman birileri olduğunu hatırlatır.Künye

Sertlik

3 – 3,5

Özgül Ağırlık

2,9 – 3

Kimyasal Formül ve Grubu

CaSO4 – Kalsiyum Sülfat – Anhidrit grubu

Renk

Soluk Mavi ,Beyaz

Çıkarıldığı Yerler

Avusturya, İsviçre, Meksika, Kanada, ABD

Çakralar

Boğaz Çakrası
Önceki İçerikAbalone Kabuk
Sonraki İçerikDioptaz
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

15 − 2 =