Abalone Kabuk

0

Abalone, yanar dönerli ve ışıltılı renkleri ile görenler büyülüyor ancak onun özellikleri bununla sınırlı değil elbette…

Abalone Nedir?

Abalone, doğa ananın bize sunduğu birçok mucizeden biri… Denizler ve okyanuslar aracılığı ile bize ulaşıyorlar. Türkçe’de deniz kulağı olarak adlandırılan kabuklu bir deniz canlısı aslında. Ancak görünüşü o’kadar muhteşem ki insan kendini alamıyor.

Abalone, sedef, inci, kehribar gibi organik kökenli bir doğal taştır. Tür olarak sedefe benzer ama görünüm olarak oldukça farklıdır.  Sedef, daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi istiridyenin içerisini kaplar, inci’ye annelik yapar. Beyazlı sarılı yansımaları olan güzel bir taştır.

Abalone Taşı Özellikleri

abalone-deniz-kulagiKulak şeklindeki kabukları dışında, deniz tarağı ve istiridye gibi bir yumuşakça türüdür, deniz kulağının dokunaçları ve ayakları vardır. Bu deniz salyangozları kıyıya yakın kayalara tutunur ve genellikle diğer deniz türleri tarafından tüketilir. Kabuğu son derece dayanıklıdır. Kabuğunun üzerinde ve içerisinde gökkuşağının renklerini görebilirsiniz. Sedeften farklı olarak kabuğun dışı daha parlaktır. Kabuğun üzerinde bir çizgi üzerine sırayla işlenmiş gibi küçük delikler bulunur. Bu delikler onun doğal özelliğidir.

Kuzey Amerika’nın batı kıyısı ve Güney Afrika deniz kulağı için iki ana kaynak olsa da, Yeni Zelanda, Avustralya ve Japonya kıyılarında da bulunabilirler. Hatta çok renkli olanların Avustralya ve Hint Okyanusu’ndan çıkarıldığı belirtiliyor.Abalone Kabuk Kullanım Alanları

abalone-kabuk-ve-tutsuDeniz Kulağı, çok eski çağlardan bu yana kullanılmış ve özellikle yerli Amerikan kabilelerinde ilahi güce sahip olduğuna inanılmıştır. Abalone kabuk bugün zarif ve çok şık takılarda (parça olarak), dekoratif olarak (bütün halde, kase şekline), mekanların enerji temizliği için adaçayı ile birlikte tütsü tabağı olarak kullanılmıştır.

Abalone Kabuk Faydaları

  • Bugünün inanılan abalone iyileştirici özellikleri, kabuğun eski inançlarına çok benzer.
  • Koruma ve duygusal dengenin enerjilerini taşır.
  • Yanında onu tutan kişiyi huzurla kutsayan doğal bir kalkan getirir.
  • Özellikle duygusal kargaşa yaşayanlar veya bir ilişkideki bir durumla başa çıkmakta zorlananlar için faydalıdır.
  • Yatıştırıcı enerjisi sayesinde, durumlara yeni, daha anlayışlı bir bakış açısıyla bakmak için gereken güvenle ruhu yukarı çeken bir koruma katmanı sağlar.
  • İlişki sorunlarınız varsa bilincinizi açmanıza ve ufkunuzu genişletmenize yardımcı olur. Ruhsal ve zihinsel değişim, bir duruma sevgi dolu ve şefkatli bir bakış açısıyla bakmanızı sağlar, sevdiklerimize karşı sevgi dolu ve nazik olmamızı hatırlatır.

Abalone ve Çakralar

abalone-kabukAbalone çakraları öncelikle taç, üçüncü göz ve kalp çakralarıdır. Deniz Kulağı kabuğunu, kabuğun kendisiyle paralel olarak kaplayan sedefin, durumlara ilişkin netlik, duyarlılık ve hayal gücü gibi sezgisel nitelikleri harekete geçirdiği söylenir. Bu doğal taşı temizlik ritüelleri sırasında tutmak saflık hissi verir.

Abalone ile Alan Temizliği

Abalone kabuğun ilahi bir enerjiye sahip olduğu düşünülür. İnanışa göre onu alan/mekan temizliği için adaçayı ile kullanmak okyanusun ruhunu çağırır ve en yüksek çakralarınızı ilahi aleme giden bir kanal olarak kullanır. Bir temizlik ritüeli gerçekleştirmek için bir palo santo çubuğu, kuru beyaz adaçayı demeti yada  kurutulmuş gevşek yapraklı adaçayı tütsüsünü bir deniz kulağı kabuğu ile kullanabilirsiniz.Bu ritüeli istediğiniz her zaman uygulayabilirsiniz. Ancak bir tartışmadan sonra, yeni bir eve taşınırken, seyahatlerden eve döndüğünüzde veya kalabalık olan yerlerden eve dönerken, yeni bir işe başladığınızda, misafirler evden ayrıldıktan sonra mekandaki (evdeki) yada bedendeki negatif enerjiyi atmak için yararlıdır. Meditasyon esnasında da tütsünüz ile birlikte bu kabuğu kullanabilirsiniz.

Abalone kabuk bir kase gibi olduğundan, içini ince bir kum tabakasıyla kaplayarak onu yanan tütsü ateşinden koruyabilirsiniz. Böylece tütsünüz güzel, yanardöner parlaklığında kabuğunuza yanık izleri yapmaz. Kum ayrıca yanan adaçayı veya kutsal Palo Santo gibi diğer temizleme araçlarını havalandırmayı da kolaylaştırır.

Abalone kabuğunun anlamı, rüya gibi ve eterik estetiğinin yanı sıra okyanusla olan bağlantısından ve iyileştirici, sakinleştirici enerjisinden gelir. Yuvarlanmış küçük bir abalone kabuğu parçasıyla karşılaştığınızda, herhangi bir şeye üzülmenin imkansız olduğunu göreceksiniz. Ne zaman güvenliğe veya korunmaya ihtiyaç duyarsanız, bu taşı yanınıza alın ve okyanusun iyileştirici enerjisini hissedin.

Künye

Grubu

Organik Taşlar

Renk

Gökkuşağı Renkleri, yanardöner

Çıkarıldığı Yerler

Kuzey Amerika, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Avustralya, Japonya, Hint Okyanusu

Çakralar

taç, üçüncü göz ve kalp

 

Daha Fazla abalone kabuk görseli için Google 🙂

 

Önceki İçerikAkik (Agat)
Sonraki İçerikAnjelit (Angelite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

five × 2 =