Limon Kuvars (Sarı Kuvars)

1

Limon Kuvars diğer adı ile Sarı kuvars, pozitif yaşam enerjisi, yaratıcılık ve bağımsızlık yüklemesi yapar…

Limon Kuvars (Sarı Kuvars) Nedir?

Sarının farklı bir tonu ile karşımıza çıkan ve kuvars grubunun sarı renkli bir diğer üyesi olan  limon kuvars, sarı kuvars olarak da anılmaktadır. Sarı renkli, çok daha bilinen ve popüler olan Sitrin ile oldukça fazla karıştırılır. Aslında aynı taş grubunun, aynı renginin farklı tonlarında oldukları için bu karışıklık oldukça normal. Öyleyse gelin bu karışıklığı biraz gidermeye çalışalım…

Limon Kuvars Özellikleri

Doğal olarak oluşan ve oldukça nadir bulunan limon kuvars, soluk sarı renktedir. Limon sarısı yada yeşilimsi sarı da diyebiliriz ki ismini de buradan alır. Yurt dışında da benzer isimle Lemon Quartz  yada Yellow Quartz olarak anılıyor. Sitrin taşından ayrılan en belirgin özelliği ise tabi olarak rengi. Sitrin taşı biraz daha turuncuya dönük, bal sarısı gibi bir renktedir. Limon kuvarsın açık sarı ve ışıltılı rengi göz kamaştırıcıdır ve gerçek bir mücevher taşıdır.

Diğer kuvars taşları gibi kristal yapıda, opak, saydam ve yarı saydam olarak bulunabilen bir taştır. Tabiki tahmin edebileceğiniz gibi açık sarı ve kusursuz saydam parçalar daha kıymetlidir.

Limon kuvars, sarı rengi dolayısı sebebi ile sadece sitrin ile karıştırılmaz, aslında sarı topaz ile de oldukça yakın renk tonları vardır ve taşın topaz mı kuvars mı olduğu sadece kimyasal analiz ile anlaşılabilir.

Doğal olarak oluştuğu gibi, nadir de olması sebebi ile Limon kuvars taşı, diğer kuvars taşlarına ısıtma işlemi uygulanması ile de elde edilmektedir. Limon kuvars aslında doğal ortamında da belirli fiziksel koşullar altında ve doğal olarak ısıya maruz kaldığında bu renk tonuna kavuşuyor. Bu sebeple diğer kuvars taşlarına insan müdahalesi ile de bu taşın üretilmesi gibi bir yöntem bulunuyor.

Doğal limon kuvarsını tanımlarken ana ayrım, soluk limon sarısı olan kristal rengidir. Eskitme veya cilalama işlemi yapıldığında limon kuvars şeffaf sarı olarak görünmeye başlar. Doğal limon kuvars kristalleri, tabandan uca tutarlı bir renktedir.

Diğer kuvars taşlarından Ametist ve Sitrin kristallerinde renkli noktalar ve net bir taban vardır. Genellikle tabandan beyaz olarak başlar ve kristal uca doğru renk koyulaşır. Limon Kuvars kristalinde bu yoktur, renk geçişi olmaz. Kökten uca aynı renktir ve bu sebeple oldukça nadirdir.

Altıgen bir silikon dioksit kristalidir ve en çok Brezilya ve Afrika’da bulunur. ancak azda olsa Arizona’daki ametist yataklarında da rastlanmıştır.Sitrin ve Limon Kuvars Farkı

Çoğumuz Sitrin Kristalini tanıyoruz ve şifa için özelliklerini biliyoruz. Ama bilmeyenler için Sitrin yazımız da mevcut.  Sitrin’in jeolojik özellikleri kuvars ailesinin özellikleridir ve benzer şekilde usta iyileştirici özelliklere sahiptir.

Sitrin, berrak veya beyaz tabanı ve turuncu veya soluk turuncu-sarı ucu nedeniyle genellikle kolay tanınır. Ancak dikkatli olunması gereken bir konu var çünkü bazı Sitrin kristalleri doğal limon kuvarsına çok benzer. Renk olarak her iki taşın da soluk sarı bir renge sahip olduğu durumlar vardır.

Bazı sitrin taşları doğal haliyle, tıpkı limon kuvars gibi çok açık ve soluk sarı bir renge sahip olabiliyorlar. Bu nedenle, kristal satan kişiler bile bazen limonlu kuvars ve soluk sarı Sitrin kristalini karıştırabilirler.

Aslında satıcılarında çoğu bu konuda çokta hatalı değil. Bazı soluk sarı kuvars kristallerinin tanımlanması o’kadar zor ki yalnızca jeolojik özellikleri incelendiğinde hangisinin hangisi olduğu açıkça belirlenebiliyor.

Limon Kuvars Bakımı ve Temizliği

Kuvars taşlarının bakım ve temizliği aslında oldukça kolaydır. Sertlik dereceleri 7 olduğu için temizleme yöntemlerinin hemen hemen hepsini sorunsuz kullanabilirsiniz. Ancak limon kuvars’ta durum biraz farklı.. Yukarıda bahsettiğimiz gibi limon kuvars ısıya maruz kalarak rengini elde ediyor. Bu sebeple temizleme işlemi yapılırken ısıya maruz kalması, renginde ton kaymasına sebep olabilir, ışıltısını kaybedebilir. Bu sebeple uzun süreler güneş ışığında bırakılmamalıdır.Limon Kuvars Faydaları

Limon kuvars temelde kristal kuvars yani kuvars grubunun renksiz üyesinin hemen hemen bütün özelliklerini taşır. Buna ek olarak sarı rengi ile pozitif enerji, iyimserlik getirir, yaratıcılığı destekler.. Sarı renk netlik, iletişim ve mutluluk ile ilişkilendirildiği için limon kuvarsın bu yönleri dengelemeye ve güçlendirmeye yardımcı olduğuna inanılır.

 • Zihnin netlik ve parlak bir bakış açısı bulmasına yardımcı olur.
 • Kişisel hedeflere odaklanmayı geliştirir.
 • Olumsuz düşüncelerin kontrolünü sağlar, zihni ve kişiyi endişe ve kaygıdan kurtarmakta yardımcı olan taşlardandır.
 • Düşünceleri ve bilgileri güçlendirerek, düşüncenin netliğini ve odaklanmayı teşvik eder. Konuşmada daha fazla netlik ve tatmini teşvik eder.
 • İletişimi dengeler ve güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Sarı rengi ile Güneş Sinirağı Çakrası (Mide, Manipura Chakra) ile ilişkilidir.
 • Meditasyonda kullanılan limon kuvarsının dikkat dağıtıcı şeyleri filtrelediğine, konsantrasyona yardımcı olduğuna ve hafızayı açtığına inanılıyor. Bu sebeple bazı kaynaklarda üçüncü göz ve taç çakra üzerinde de etkili olduğu söyleniyor.
 • İlişkide uyumu sağlamak, mutlu ve sağlıklı bir ilişki, gerçek aşkı bulmak için yardımcı olduğu söyleniyor.
 • Şifa için kristal kullananlar için limon kuvars, yiyecek ve nikotin isteklerini hafiflettiği, şeker hastalığına yardımcı olduğu, hastalık veya ameliyat sonrası sağlıklı iyileşmeyi teşvik ettiği söylenir.
 • Sindirim sağlığını iyileştirmek, temizlemek ve düzenlemek için faydalıdır.
 • Diyabetin yan etkilerinden muzdarip olanlar için yardımcıdır.
 • Lityum bakımından zengin limon kuvars taşları bedenimizden negatif enerjiyi temizler ve uzaklaştırır.
 • Sarı rengi ve pozitif enerjiyi çekmesi sebebi ile oda sitrin gibi para taşı olarak kabul görür ve para getirdiğine inanılır.
 • Enerjik özellikleri yiyecek isteklerini azaltmaya yardımcı olabilir,
 • Kuvarsın titreşimi, sigarayı bırakmak isteyenler için harika olan nikotin isteklerini azaltır.
 • Kuvars özellikleri , kilo kaybına ve enerjiye yardımcı olan metabolik hızımızı artırır.

Ancak her zaman belirttiğimiz gibi kristaller (taşlar) tek başına sağlık ve tedavi getirmez. Tedaviye yardımcı yada tamamlayıcı olarak, destek amaçlı kullanılabilir.

 

Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

 2.65

Kimyasal Formül ve Grubu

Kuvars Grubu

Renk

Sarı, Limon Sarısı, Yeşilimsi Sarı

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Afrika, Arizona

Çakralar

Güneş Sinir Ağı Çakrası

 

Daha fazla görsel için Google 🙂

Önceki İçerikLepidolit
Sonraki İçerikAkik (Agat)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

7 + 1 =