Copal Nedir?

Copal, çeşitli tropik ağaçlardan elde edilen reçinedir. Canlı ağaçlardan veya ağaçların altındaki topraktaki birikimlerden (gömülü kopal) toplanabilir.

Oluşum süresi bakımından kehribara ile kıyaslandığında nispeten daha genç sayılabilecek copal, dış görünüm olarak kehribara çok benzer ancak fiziksel farklılıkları bulunur. Farklı kaynaklardan gelen copaller (kopaller) benzer fiziksel özelliklere, ancak farklı kimyasal özelliklere sahip olabilir. Kehribar olmanın en önemli etkenleri arasında sıcaklık ve basıncın yanında sedimentlerin türü de önemli rol oynamaktadır. Reçine gerekli basınç ve sıcaklık koşullarına ulaşamazsa geçiş sürecinde kalır ve ‘copal’ adını alır. 

Copal Özellikleri

Kehribar ile aynı ailedendirler. Organik taşlar arasında yer alırlar. Kehribar ile aynı yaklaşık sertliğe sahiptirler, ancak organik çözücülerde tamamen veya kısmen çözünür olmaları nedeniyle kehribardan farklıdırlar. Copal 150 santigrat derece altında erir, reçine kıvamına döner, yapışkanlaşır ve reçine kokusu yayar. Kehribar gibi görünüyor olsa da kehribar kadar sert değil, tırnakla iz bırakılabilecek yumuşaklıktadır.

Gömülü copal (kopal) dayanıklılıkta kehribar rengine en yakın olanıdır ve birçok durumda ondan neredeyse ayırt edilemez.

Londra mavi kilinden fosil kopaline kopalit veya Highgate reçinesi denir. Zanzibar adası (Tanzanya) gömülü kopalın önemli kaynaklarından biridir.  Copal ayrıca Çin, Brezilya ve diğer Güney Amerika ülkelerinde de bulunuyor.

Copal aynı zamanda Vernik, mürekkep ve muşamba yapımında da kullanılır.Künye

Sertlik

2 – 2,5

Kimyasal Formül ve Grubu

Organik Taşlar

Renk

Renksiz yada sarı

Çıkarıldığı Yerler

Tanzanya, Çin, Brezilya ve Güney Amerika ülkeleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here