Pırlanta Sertifikası Nedir?

0

Bir pırlanta ne kadar iyi işlenmiş ise, onu işleyen usta ne kadar hünerli ise o taş o kadar kıymetli oluyor. Artık hepimiz biliyoruz ama tabiki bilmeyenler vardır. Aslında pırlanta ve elmas aynı taştır. Pırlantanın ham hali yani işlenmemiş, kesim yapılmamış halidir elmas. Elmasın pırlanta kesim modeli ile kesilmesi ve işlenmesi sonucunda ise pırlanta ortaya çıkıyor. Pırlanta kesimin incelikleri, cilalanması ve el işçiliği onun değerini belirliyor.

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken kriter ve özelliklerden daha önce diğer yazılarımızda bahsettik. 4C özellikleri (Cut, Color, Clear, Carat) bir pırlantada ilk dikkat etmemiz gereken şey. Peki ya güvenlik? Hepimiz pırlanta uzmanı değiliz ve bu 4 kritere dikkat ederek gerçek ve kaliteli pırlantayı ayırt edemeyebiliriz. İşte bu sebeple pırlanta için sertifika veren kurumlar var.

Pırlanta Sertifikası Neden Önemli?

Pırlanta taşını ister bir takının üzerinde montürlü olarak, isterseniz yatırım amaçlı çıplak halde almış olun farketmez. Önceliğiniz satın alırken güvenilir bir mağaza yada markadan alışveriş yapmak olmalı.

Güvenilir marka yada mağazalardan aldığınız pırlanta taşınız aynı zamanda garanti kapsamında da olacaktır. Birçok büyük marka garanti belgesi yanında ayrıca sertifika’da vermektedir.

Garanti Belgesi ve Pırlanta Sertifikası aynı şey değildir. Garanti belgesi, satın aldığınız firmanın size verdiği güvencedir. Sertifika ise uluslararası firmalar tarafından verilir ve dünya genelinde geçerliliği vardır. Geri vermek istediğinizde değerinde satabilmek için sertifika ve garanti önemlidir.

Pırlanta taşların her biri kendilerine has özelliklerinden dolayı ayrı sertifikalara sahiptir. Her birinin rengi, karat ağırlığı, temizliği, berraklığı ve kesimi farklıdır. Sertifikada tüm bu özellikler yer alır. Hatta bazı kurumlar sertifikayı sizin adınıza düzenleyebilmektedir..

Pırlanta sertifikasında önemli olan ise sertifikanın güvenilir, uluslararası geçerliliği olan bir kurumdan verilmiş olmasıdır. Herhangi bir kurumun, mağaza yada markanın kendi kendine düzenlediği sertifika sadece o markayı bağlar. (Bu kötü birşey değildir. Pırlantanızın kötü yada sahte olduğu anlamına gelmez ancak başka bir kurumda geçerliliği olmayacağı için aksi bir durumda hak iddia edemeyebilirsiniz. Bu sebeple dikkatli olmak gerekir.)

 Başlıca popüler olan pırlanta sertifikaları şunlardır:

  • HRD (Hoge Raad voor Diamant) – Pırlanta Üst Kurulu
  • IGI – Uluslararası Gemoloji Enstitüsü
  • GIA – Amerika Gemoloji Enstitüsü
  • AGSL – Amerikan Mücevher Derneği Laboratuvarları
  • IDL – Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı

Pırlanta hakkında daha detaylı bilgiler için Pırlanta Rehberi sayfamızdaki yazılara göz atabilirsiniz..

Önceki İçerikSarı Renkli Taşlar
Sonraki İçerikGua Sha Nedir? Gua Sha Taşı ve Kullanımı
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seventeen − five =