Bolluk ve Bereket Taşları

1

Bereket, inançla ilgili bir konudur. İnsanlık tarihi boyunca bir çok dinde ve mitolojik kaynaklarda bolluk ve bereket sarı renk ile ilişkilendirilmiştir. Güneş ise bereketi sembolize etmiştir. Bereket konusu binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İlahi dinlerin dışındaki dinler içinde bolluk ve bereket önemli yere sahipti. Özellikle Mezopotamya, Antik Mısır, Kenân, Eski Anadolu, Antik Yunan, Antik Roma…

Bereket kelimesi eski lügat ve günümüz sözlüklerinde, “Nimet bolluğu, maddi imkanların çoğalması, hayır ve saadet, artış, bolluk, çokluk, genişlik, feyiz, uğur, sebat, devamlılık, süreklilik” gibi anlamlara gelmektedir.Bereket sadece para ile ilgili değildir elbette. Paranın olmadığı dönemlerden buyana kullanılan bir terimdir. Örneğin yağmurun yağması, o yılki mahsülün iyi olmasıda bereketi gösterirdi ozamanlar.

Bereket’in rengi sarı olarak belirtilmiş olsa da, bolluk ve bereket getirdiğine inanılan ve eski zamanlardan buyana kullanılan çeşitli renklerdeki taşları listelemeye çalıştım. Sizinde bildiğiniz başka bir taş varsa yorum olarak bırakabilirsiniz. Araştırıp listeye ekleyebiliriz.. 🙂

Bolluk ve Bereket Getirdiğine İnanılan Doğal Taşlar

Sitrin

Sitrin taşı para taşı yada tüccar taşı olarak bilinir ve yüzyıllar öncesinden bu şekilde kullanılmıştır. Parasal gücü arttırdığına inanılır.

Akik

Bereket ve Başarı taşı olan Akik taşının da bolluk getirdiğine inanılır. Akik zaten halihazırda birçok faydası olan bir doğal taştır. Akik ayrıca Nazara karşı da koruma sağlar.

Aventurin

Aventurin şans taşıdır. Bu sebeple haneye yada kişiye para, bereket getirdiğine inanılır.

aventurin

 

Kehribar

Bereket taşıdır. Kehribar’da binlerce yıldır enerjisinden faydalanılan bir taştır ve Eski çağlarda para getirdiği inancı ile kasalara koyulmuştur.

Granat

Granat diğer adıyla Lal taşıda şifa ve enerji anlamında güçlü bir taştır. Özellikle Çek Cumhuriyetinde Granat taşının yeri ayrıdır. Bordo Elmas olarak anılan bu taşın bolluk getirdiğine inanılır.

Mavi Topaz

Topaz taşının en çok tercih edilen türü mavi topaz taşının nazara karşı koruduğu, bolluk getirdiğine inanılır. Ayrıca zihin açıklığı ve muhakeme gücü verir.

Jasper

Eski çağlarda yağmur getiren taş olarak anılmış ve kullanılmıştır. Bu sebeplede bereket getireceğine inanılmıştır.

Jasper ve Kalsedon

Akuamarin

Antik çağlardan günümüze kadar kullanılagelmiş Akuamarin taşı birçok faydasının yanında bereket ve uğur taşı olarak görülmüştür.

akuamarin

Kaplan Gözü

Kaplangözü, şifası bol, koruyucu ve şans getiren bir taştır. Şans getirmesinden ve cesaret vermesinden dolayı iş hayatında başarı ve dolayısı ile para getirdiğine inanılır.

kaplangozu-tasi

 

Önceki İçerikFlorit
Sonraki İçerikYeşim Taşı (Jade – Nefrit)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × one =