Kavansit Minerali (Cavansite)

1

Kavansit Minerali (Cavansite) Özellikleri

Kavansit minerali, kalsiyum ve vanadium silikattan meydana gelen mineral grubuna ait bir kristaldir. İsmi bu üç ismin birleşimi ile oluşturulmuştur. Etrafına saf ve parlak mavi titreşimler yayan Kavansit minerali (Cavansite), ilk kez 1967 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde bulunmuştur. Günümüzde takı ve süs eşyasının yanı sıra stres kaynaklı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Mohs sertlik skalasına göre sertlik derecesi 3-4 olan Kavansit, narin bir mineraldir. İşlenirken oldukça özenli davranılmalıdır. Doğada maviden beyaza parlak şeffaf olarak bulunmaktadır.

Kavansit Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi oldukça düşük bir mineral olduğundan bahsetmiştik. Bu taştan yapılmış olan takıları kullanırken oldukça narin dikkatli olunmalı. Temizliğinde çok hırpalamadan, nazikçe nemli bir bez ile silebilirsiniz. Bu işlem sırasında herhangi bir kimyasal temizleyici, deterjan vb. kullanmayınız. Bu tür maddeler taşın yapısına zarar verebilir. Suda bekletme yada toprağa gömerek temizleme yöntemleri riskli olabilir. Enerjisini nötrlemek için tütsüleme yöntemini kullanabilirsiniz. Diğer temizleme yöntemleri için Doğal taşların bakımı yazımızı inceleyebilirsiniz.Boğaz ve üçüncü göz (alın) çakrasına etki eden Kavansit, iç dünyanızdaki gerçekliğin taşı olarak kabul edilir. Kişinin zihnini açar ve dürüst olmasını sağlar. İletişim yeteneğini güçlendirir, aynı zamanda kişiye neşe ve optimistik bir enerji verir. Kişide cesareti arttırıcı özelliği vardır.

Kavansit üçüncü gözü aktifleştirir ve sezgileri güçlendirir. Genellikle psişik şifa amaçlı kullanılır. Ayrıca migren ve stres kaynaklı hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Bağ dokusunun güçlenmesini sağlarken boğaz iltihabı gibi rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılır. Ciltteki pigment sayısını arttırarak gözeneklerin sıkışmasını sağlar.Kavansit Taşı (Cavansite) Faydaları

  • Cesaret ve Güven taşıdır,
  • Zihin açma özelliği vardır,
  • Dürüstlük taşıdır, kişinin dürüst olmasını sağlar,
  • Neşe ve pozitif enerji verir,
  • Stres kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelir,
  • Migren ağrılarını hafiflettiği bilinir,
  • 6. his gibi sezgisel hisler güçlendirir,
  • Cildi gençleştirir,
  • Boğaz ağrılarına iyi gelir,
  • Meditasyon taşıdır, üçüncü gözü açar

Künye

Sertlik

3-4

Özgül Ağırlık

Kimyasal Formül ve Grubu

Kalsiyum ve vanadium silikat

Renk

mavi, beyaz

Çıkarıldığı Yerler

Oregon/ABD, Yeni Zelanda, Brezilya

Çakralar

Boğaz ve üçüncü göz (alın)

 

Kavansit (Cavansite) Görselleri için bağlantıyı inceleyebilirsiniz: https://en.wikipedia.org/wiki/Cavansite

Önceki İçerikMistik Topaz
Sonraki İçerikFlorit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

three × two =