Topaz

0

Topaz Nedir?

topazTopaz taşı hep değer görmüştür. Eski zamanlardan buyana kullanılan ve en kudretli taşlardan biri olduğuna inanılan Topaz’ın, göz hastalıklarına ve veba gibi salgın hastalıklara iyi geldiği söylenir. Kuvars grubundan olan Topaz’ın pek çok rengi mevcuttur.

Topaz Taşı Özellikleri

Topaz, şeffaf (renksiz), beyaz, gri, mavi, sarı, turuncu, kahverengi, kırmızı renkte olabilmektedir. Renksiz topaz ağırlık bakımından da elmasla aynı ağırlıkta olduğundan karıştırılabilmektedir ve çok kıymetlidir. Bu benzerlik ancak Mohs ölçeğiyle ayırt edilebilir.

Topaz taşının rengi çoğunlukla değişkendir ve güneş ışığında rengini kaybedebilir. Örneğin Sibirya’nın kahverengi topazı güneş ışığında beyazlaşır. 18.yüzyılda ilk defa bir kuyumcu Brezilya topazının hafifçe ısıtıldığında pembeleştiğini bulmuştur ve bu metod yaygınlaşmıştır. Bu tarz yanık topazlara genellikle Brezilya yakutu denir ve nadir bulunan tabii kırmızı topaz aynı isimle anılır.Bu taşın sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu, onlara cesaret verdiği bilinmektedir. Çok güzel ve nadir bulunan taşlardan olan Topaz, özellikle mücevher yapımında kullanılır. Doğal ve muhteşem ışığıyla göz kamaştırıcı bir taştır.Özellikle sarı topaz ve turuncu topaz en değerli çeşitleridir.

Mavi Topaz

mavi-topazMavi topaz ise en yaygın kullanılan topaz çeşididir. Bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Bilgeliği ortaya çıkarır ve yüksek benliklerimizle bağlantımızı geliştirir. Mavi renkli olup sarı ve kırmızı renkler içeren topazlar da çok tercih edilir. Sarı topaz karaciğer ve dalağa iyi gelir. Mavi Topaz, Mavi Kuvars ile karıştırılmamalıdır.

Bugün dünya yüzünde en değerli Topaz’larının çıkarıldığı ülke Brezilya’dır. Ayrıca Sri Lanka, Pakistan, Rusya, Nijerya, Çin’de de Topaz çıkarılmaktadır.

Topaz kristalleri genelde dörtgen şeklinde olup, elmasla aynı ağırlığa sahip yegane doğal değerli bir taştır. Şeffaf Topaz kimi zaman elmastan ayırt edilemez.Topaz Taşının Faydaları

 • Genel olarak önemli bir bedensel ve ruhsal iyileştiricidir.
 • Özellikle saydam Topaz, ruhsal gelişim sağlar.
 • Göz hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir.
 • Zihin açıklığı verir, muhakeme gücünü artırır, birdenbire ortaya çıkan tehlikeli veya zor durumlarda, kişiye bu durumla başa çıkabilecek akıl, sezgi gücü ve cesareti verir.
 • İletişimi kuvvetlendirir (Mavi topaz)
 • Bilgeliği ortaya çıkarır ve yüksek benliklerimizle bağlantımızı geliştirir.(Mavi Topaz)
 • Kas sistemi ve sindirim sistemi üzerinde etkilidir. (Sarı topaz)
 • Kötü karakterli kişilerin kötülüğünden koruduğuna inanılır.
 • Zekâ ve yetenekleri geliştirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Göz hastalıkları ve salgın hastalıklara iyi gelir.

Künye

Sertlik

8

Özgül Ağırlık

3,5-3,6

Kimyasal Formül

Al2 SiO4 (F, OH)2

Renk

Renksiz, Beyaz, Gri, Donuk Mavi, Sarı, Sarımsı Kahverengi, Kırmızı

Çıkarıldığı Yerler

Rusya, Çin, Almanya, Brezilya, Japonya, Sri Lanka, ABD, Nijerya, Pakistan

Çakralar

Kök, Güneş sinirağı, Boğaz, Taç

 

Önceki İçerikKuka Nedir?
Sonraki İçerikHemimorfit (Kalamin)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

12 − eight =