Zirkon

2

Zirkon Taşı Nedir?

Zirkon (Zircon, Zirconia, Zirconium) sanılanın aksine sentetik bir taş değildir. Zirkon taş için nedense halk arasında sahte taş, sentetik, pırlantanın sahtesi gibi bir düşünce vardır. Zirkon aslında ana elementi Zirkonyum olan bir doğal taştır. Bununla birlikte birçok sahte taş yada kristal camlar zirkon olarak piyasaya sürüldüğü için belkide böyle yanlış bir algıya sebep olmuştur. Zirkon, yarı değerli taşlar arasında yer alır.

Zirkon Taşı Özellikleri

Aksesuar ve Takı dünyasında oldukça fazla kullanılan bir taş Zirkon taşı. Öyleki Gümüş, Altın, Platin gibi değerli madenlerin takı ve mücevher işçiliğinde kullanılmaktadır.

Antik çağlardan günümüze kadar gelen Zirkon taşı çok eski zamanlarda Elmas’a olan benzerliği sebebi ile elmasın kardeşi olarak görülmüştür. Günümüzde hala çokça kullanılan Zirkon taşlı takılar, Ortaçağ Avrupa’sında ise sahibine iyi şöhret, bilgelik getirdiğine inanılmış ve sıklıkla o dönem insanları tarafından kullanılmıştır.Genellikle küçük taneler halinde bulunan zirkon nadir de olsa kristal kümesi, dal formu yada çubuk şeklinde de bulunabilmektedir. Asıl rengi Renksiz (şeffaf) olmakla birlikte gri, mavi, kırmızı, pembe, turuncu, sarı, kahverengi ve yeşil renklerde de Zirkon taşına rastlanılmaktadır. Bazı kaynaklara göre mavi ve yeşil renkli zirkon taşlara “starlight”, sarımsı ve şeffaf zirkon taşlara ise “jargon” ismi verildiği belirtilmiştir.

Zirkon taşının dünya üzerindeki rezervlerinin büyük kısmı Avustralya’dan çıkarılmaktadır. Topraklarında yaygın olarak bulunan Avustralya, piyasadaki zirkonların %40’lık payına sahiptir. Öyle ki Avustralya Zirkon ismi ile satılan ürünler vardır. Avustralya dışında ise Brezilya, Amerika, Kanada, Hindistan, Tayland, Srilanka, Kamboçya ve Norveç diğer zirkon bulunan yerlerdir.

Zirkon taşı sertlik derecesi Mohs cetveline göre 7,5 olarak belirlenmiştir. Ancak Zirkon en az elmas kadar dayanıklı ve sert yapıdadır. Öyle ki yanardağ patlamasından meteor çarpmasına en şiddetli doğa olaylarından bile hasar almadan kurtulabilen bir taştır. 

Zirkon taşının ayrıca dünya üzerindeki en eski element yapısına sahip olduğu düşünülmektedir. Avustralya’da bulunan ve 4,4 milyar yıl öncesine ait olan küçük kristal parçasının, bilim insanları tarafından yapılan testler sonucu yer kabuğunun en eski parçası olduğu belirlendi. 2014 yılında bulunan zirkon taşının  Batı Avustralya’nın Jack Hills bölgesindeki kum taşından çıkarıldığı belirtildi.

Zirkon Taşı Bakımı ve Temizliği

Zirkon taşı oldukça sert ve dayanıklı bir mineraldir. Temizliği kolaydır ancak temizliği yapılırken herhangi bir kimyasal temizleyici kullanılmamalıdır. Nemli bir bezle silebilir ya da akan suda yıkayabilirsiniz.Zirkon Taşı Faydaları

  • Bedeni dengede tutar, hastalıkların hızla iyileşmesinde yardımcıdır,
  • Sindirim sistemini düzenler ve sağlıklı tutar,
  • Zihni ve hafızayı kuvvetlendirir,
  • Enerji veren bir taştır, vücudu zinde tutar,
  • Uyumayı kolaylaştırır ve kötü rüya, kabus gibi şeylerden uzak tutar,
  • Üreme sistemini sağlıklı tutar. Prostat bezlerini ve testisleri güçlendirir,
  • Ülser tedavisinde faydalıdır,
  • Çakraları açar, Aurayı canlandırır,
  • Duygu dalgalanmalarını, aşırı duygusal tepkileri önler. Sakinlik ve huzur verir.
  • Üst solunum sistemini hastalıklardan korur.

**Epilepsi ve kalp hastaları için önerilmemektedir.

Künye

Sertlik

7,5

Özgül Ağırlık

4,6-4,7

Kimyasal Formül ve Grubu

Zirkonyum, Silisyum, Oksijen | Silikat Grubu

Renk

Renksiz, gri, mavi, kırmızı, pembe, turuncu, sarı, kahverengi ve yeşil

Çıkarıldığı Yerler

Avustralya, Brezilya, Amerika, Kanada, Hindistan, Tayland, Srilanka, Kamboçya ve Norveç

Çakralar

Tüm Çakralar

 

Önceki İçerikHemimorfit (Kalamin)
Sonraki İçerikPeridot (Zeberced)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four × five =