Necef (Dağ Kristali)

6

Necef Nedir?

Necef diğer adıyla Dağ Kristali, Kuvars grubundan kristal kuvars taşının şeffaf bir türüdür. Camsı parlak bir taştır. Renksiz yada farklı renklerin karışımını içerebilir. Necef taşı dalgalanan bir görüntüye sahiptir. Bunun asıl sebebi ise içerisinde baloncuk benzeri boşlukların bulunmasıdır. Bu boşluklar su yada karbondioksit ile doludur. Kristal Kuvars ile arasındaki en büyük fark Necef’in içerisindeki baloncuklardır. Kristal kuvars düz cam görünümündedir. Bir çok kaynakta ikisi aynı taşmış gibi bahsedilse de aralarındaki temel fark budur.

Necef Taşı Özellikleri

Necef sonsuz şans taşı olarak bilinir. Aynı zamanda bu değerli taş, her türlü negatif enerjiyi içine hapseder, bedeni ve zihni korur. Dağ kristali de denen bu taşı oluşum koşulları ve içeriğindeki su sebebiyle kullanan kişiye ferahlık ve huzur verir.

Necef, Osmanlı döneminde çokça kullanılan taşlardan biriydi. Özellikle tesbih yapımında kullanılırdı. Padişahlar için üretilen tesbihlerde kullanılan en gözde taşlardan biridir.

Necef taşı ismini ilk kez keşfedildiği yer olan Irak’ın Necef kentinden almıştır. Bu taşın kente yağan dolu tanelerinin içerisinde bulunan sıvının dağın oluklardan dağa akması ve orada sertleşip donmasıyla oluştuğu söylenir. Bu sebeple “mucizevi taş” olarak ta isimlendirilmiştir. Buna karşın bu muhteşem dağ kristali, Türkiye dahil dünyanın çeşitli ülkelerinde çıkarılmaktadır.

Çıkarılan başlıca ülkeler; Madagaskar, Rusya, Brezilya ve ABD’dir. Türkiye’de ise Beypazarı’nda, Kars-Kağızman’da, Aydın-Çine-Ovacık dağ köylerinde çıkarılmaktadır. Yüzyıllar önce keşfedilen Necef taşı mekanlarda süs taşı yada takı ve mücevher yapımında kullanılmaktadır.Necef Taşı’nın Faydaları

 • Vücudu fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dengeli ve sağlık durumda tutar.
 • Bedeni negatif enerjilerden arındırır.
 • Ruhsal ve Fiziksel olarak her derde deva bir taş olarak kabul edilmiştir.
 • Zorluklar karşısında dayanma gücü ve sabrı verir.
 • Kıvrak zeka oluşturur, ilgilenilen işe odaklanmayı sağlar. Problem çözmede faydalıdır.
 • Lenf sistemini düzenler
 • Kan dolaşımı sistemini düzenler ve sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Sevgi ve şefkat duygusunu arttırır.
 • Görüşü keskinleştirir, gözler için şifalı bir taştır.
 • Yara izlerinin iyileşmesinde olumlu faydaları vardır.
 • Sindirim sistemi ve mide sağlığı için faydalıdır.
 • İskelet sistemi üzerinde de oldukça fazla faydaları vardır. Düzenli çalışmasını sağlar. Hasta ise iyileştirir.
 • Tiroid bezleri içinde faydalıdır. Guatr tedavisinde kullanılır.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Radyasyonu emer ve radyasyonun kötü etkilerinden korur.
 • Kronik yorgunluğa karşı oldukça iyi gelir.

Necef Taşının bunca faydası olunca uzun ѕürе kullаnımı fаzlа nеgatif еnеrji yüklеnmеsinе sеbеp olur. Bu sebeple biriken negatif еnеrjіnіn, tеkrar kullanıcıya аktаrılmаmаsı için taşın bеlirli аrаlıklаrlа temizlenmesi ve toрrаklаnmаѕı gerekir.

Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 ve Silikat

Renk

Renksiz, beyaz, pembe, yarı opak, saydam

Çıkarıldığı Yerler

Madagaskar, Rusya, Brezilya, ABD, Türkiye

Çakralar

Tepe ve Tüm Çakralar
Önceki İçerikOrtoklaz
Sonraki İçerikPırlanta Taşı ve Özellikleri
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

6 YORUMLAR

  • Merhaba,

   Selenit taşının yanındaki kristalin enerjisini temizlemek gibi güzel bir huyu vardır. Selenit varsa enerji temizliği yapmanıza gerek yoktur. 🙂

 1. merhaba pembe kuvars ve amelistten oluşan bilekliğim ve necef kolye ucum var hepsini boynumda kolye olarak taşıyorum taşlara 2 gün önce 3 kişi dokundu aldığımdan bu yana topraklamana gerek yok 3 ay sonra yap dediler ama 3 ünü birleştirdiğimden beri deli gibi ağlıyorum keyfim yok birşey olduğuda yok ama mutsuzluk çoktu başak burcuyum yükselenim akrep

  • Merhaba, duygu durumunuzla kesinlikle ilgisi vardır diyemeyiz ancak herzaman belirttiğimiz gibi kristallerinize sizden başka biri dokunduğunda mutlaka temizliğini yapın. Dokunan kişinin enerjisi kristallere geçmiştir. Buda olumsuz, negatif etkilere sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

eleven + one =