Etkilerine Göre Renkler

0

Renkler hayatımızın her anında ve alanında insanlar üzerinde farklı psikolojik ve fizyolojik etkiler yaratmaktadır. Giydiğimiz kıyafetten, o gün taktığımız takıya kadar renk başlı başına kendimizi iyi hissetmemizi sağlayabilir. Öncelikle belirtmeliyim ki bu yazı taşlar ile ilgili değil, sadece renkler ve hissettirdikleri ile ilgilidir. Rengin algılanması ve ortaya çıkardığı etki bağlamsal olup kişiden kişiye farklılık gösterir. Renk analizi ve kullanımı çok detaylı bir konu ancak genel anlamda incelendiğinde renklerin insanlar üzerinde temel psikolojik etkileri şöyle;Kırmızı: Canlılığı, hareketi, heyecanı ve gücü temsil etmektedir. Kırmızı renk ayrıca uyarıcı bir etkiye sahiptir. 

Sarı: İyimserlik, mutluluk, idealizm, hayal gücü, olgunluk, bereket ve ışığı temsil etmektedir. Sinir sistemini uyarıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Mor: Hüzün, korku ve pişmanlığı temsil etmektedir. Yalnızlıktan hoşlanan, topluma küs insanların rengi olarak ifade edilmektedir. 

Mavi: Barışı, dinginliği, ahengi, umut ve güven duygusunu, sessizliği ve rahatlığı temsil etmektedir. Dinlendirici ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. 

Yeşil: Sadakati, zekâyı ve huzuru temsil etmektedir. Yeniden doğuşun ve büyümenin sembolü olarak ifade edilmektedir. 

Turuncu: Canlılığı, samimiyeti, yaşama sevincini ve eğlenceyi temsil etmektedir. Turuncu, dikkat çekiciliği sağlamak için kullanılabilecek bir renktir.Beyaz: Temizliği, saflığı, masumiyeti, gençliği ve ferahlığı temsil etmektedir. 

Siyah: Ağırlığı, ciddiyeti ve tehlikeyi temsil etmektedir. Keder ve depresyonun rengi olarak da ifade edilmektedir. 

Gri: Olgunluğu, temkinliliği, üzüntüyü, gizliliği ve güvenilirliği temsil etmektedir. 

Önceki İçerikTurmalin
Sonraki İçerikZümrüt
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × 3 =