Botswana Akik

0

Botswana Akik taşının çok eski zamanlardan beri şans getirdiğine inanılır. Özellikle fırtınada koruyucu olarak bulundurulmuştur.

Botswana Akik Nedir?

Botswana Akik taşı binlerce yıldır bilinen ve eski çağlardan beri kullanılan bir taştır. Özellikle minyatür ve oyma sanatında tercih edilmiştir. Bilhassa çok renkli katmanlara sahip olan değerli taşlar oyma sanatın kullanılır ki ortaya çıkan eserin büyüleyiciliği de buradan gelir.

Antik Yunan’dan günümüze değin birçok halk muska veya tılsım olarak çeşitli akiklerden yapılan sade oymaları kullanmışlar. Buna bir örnek olarak Griffin savaşçısının mezarında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan akik takıları gösterebiliriz. Bu takıların yapım tarihi ise M.Ö. 1500’lere dayanır.

Botswana Akik, ismini Afrika’daki Botswana’dan alır. Tam olarak çıkarıldığı yer Bobonong adlı bir bölgedir. Diğer akik türlerine göre daha nadirdir ve fiyatı biraz daha yüksektir.

Botswana Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

Botswana Akik Bileklik
Akik grubu ailesinden ve Akik taşının bantlı ve soft renklerdeki türüdür. Gri, bej, beyaz, siyah renk tonlarında ince bantlar şeklinde zaman zaman içinde pembe tonlar veya somon rengi tonlarının etkileri ile ünlü eşsiz rengini alır.

Akik grubunun eşine az rastlanan asaleti ile tanınan Botswana Akik taşı bu asaletini nadir bulunuyor olması, aynı zamanda uzun bir oluşum sürecinden geçmesine borçludur. Oluşum sürecinde karmaşık bantların yavaş hareketlerle lav dalgaları şeklinde, alt kısımlarında arka arkaya silikat kuvars katlarını üst üste oluşturmasıyla meydana gelir. Oluşan bu yoğun baskıyla ağırlığın altında kalan bu katmanlar bir tüp gibi çukurlarda ve ceplerde oluşarak eşsiz şeklini alır. İşte tüm bu oluşum süreci ile birlikte üzerindeki o incecik şerit desenlerinin güzelliği nedeniyle de tercih sebebidir.Botswana Akik Taşının Faydaları

 • Örümcek korkusu olanlara şiddetle tavsiye edilen onları uzak tuttuğuna inanılan bir taş olduğu eski zamanlardan beri söylenmektedir.
 • Pozitif düşünmeye yardımcıdır.
 • Depresyonla baş etmede olumlu etkileri vardır.
 • Detoksifikasyon yardımcı olur.  Organizmanın zararlı toksinlerden arınmasına olumlu etkileri vardır.
 • Dikkat toplama, ayrıntılara daha rahat odaklanmayı ve düşünmeyi sağlar.
 • Ateş ve dumanla iyi ilişkisi nedeniyle sigara içenlerde ve bırakmak isteyenlere olumlu etkileri vardır.
 • İnsanın serüvenci yanını ortaya çıkarır.
 • Eski çağlarda tılsım olarak da kullanılan Botswana Akik’in ham (işlenmemiş) hali beyne benzediği için beyinsel aktivitelerde etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Özellikle taç çakrada etkilidir.
 • Yaratıcı yönleri ortaya çıkarır.
 • Oksijenin dolaşım sisteminde daha etkili olmasını sağlayarak cilt yenilenmesine katkı sağlar.
 • Düşünsel anlamda sorunlara değil; çözümlere odaklanmaya yardımcı olur.

Botswana Akik Taşının Kullanımı, Bakımı ve Temizliği

Sertlik derecesi diğer akik taşları gibi 6,5-7 arasında olduğu için suda bekleterek, akan suda ovalayarak, toprağa gömerek, tütsüleyerek yada tuz lambası yanında enerji temizliğini sağlayabilirsiniz. Dolunay zamanında taşınızı ay ışığına bırakmanız şarj olmasını sağlayacaktır.

Fiziksel temizliğini ise ılık  su ve yumuşak bir fırça ile sağlayabilirsiniz. Temizleme sonrasında nazikçe yumuşak bir bezle kurutun. Nemli kalmamasına özen gösterilmemelidir. Yıkama esnasında hiçbir sabun veya kimyasal temizlik malzemesi kullanılmamalıdır.

Güçlü bir taş olan Botswana Akiği aynı zamanda oldukça hassastır. Makyaj ve bakım ürünlerinden, terden uzak tutulmalıdır. Temiz cilde temas etmeli, illaki kozmetik ile takılacak ise makyaj yapıldıktan bir süre sonra temas ederse daha iyi olur.

Takı olarak tercih ediliyorsa taşın kendine has cilası ve parlaklığı hiçbir şekilde kimyasala maruz bırakılmamalıdır. Parfüm vs. gibi kimyasallar bu cila ve parlaklığı bozar. Direkt olarak temas etmesinden kaçının. Bunu engellemek için parfüm sürdükten sonra belli bir süre ıslaklığın geçmesini bekleyin. Ayrıca terlemeye katkı yapan sporlarda ve yüzme gibi etkinliklerde üzerinizde taşımayın. Daha sonra temiz cilde takarsanız taşınızın klor yahut tere maruz kalarak bozulmasını engellemiş olursunuz.

Direkt olarak güneşe yahut yoğun ısıya maruz bırakılmayacak şekilde yumuşak bir kese, kutu da diğer takı ve taşlarla temas etmeden muhafaza edilmelidir. (Çizilme oluşmaması için)Künye

Sertlik

6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2.60 – 2.65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 Mikrokristalin Kuvars – Bantlı Silikat

Renk

Gri arka fon, açık gri, bej, kahverengi, beyaz  bantlar

Çıkarıldığı Yerler

Afrika’nın Botswana – Bobonong bölgesi

Çakralar

Taç çakra

 

Önceki İçerikAğaç Akik (Dendritic Agate)
Sonraki İçerikKarneol (Karnelyan – Kırmızı Akik)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

sixteen + 8 =