Karneol (Karnelyan – Kırmızı Akik)

0
41

Karneol Taşı Özellikleri

Kalsedeon kuvarsının bir türü olan Karneol yarı saydam bir mineraldir. Karnelyan yada Kırmızı Akik olarak ta bilinir. İçerdiği diğer bileşenlere ve oluşum koşullarına bağlı olarak çok farklı renk ve dokularda olabilir. Kırmızının tonlarında bulunur.  En bilinen ve bulunan rengi ateş kırmızısıdır. Akik taşının kırmızı tonlarında olan türüdür ve fazla ilgi görmektedir. akik taşında genel olarak görülen bant sistemi ya yoktur yada çok hafiftir. Kırmızı akik taşı karnelyan ve karneol olarak ün kazanmıştır.

Yaşama sevincini temsil eder. Yenilik ve sadakat taşıdır. Karneol’ da kuvars grubu ailesinin bir üyesidir. Kahverengi dalgalı yüzeye sahip türleride mevcuttur. Akik taşının bir türü olan karneol kırmızı rengini bünyesinde bulunan demir’den alır.

Mohs ölçeğine göre sertlik derecesi 7’dir. Tarih boyunca; yüzük taşı, mühür, düğme, süs eşyaları vb. yapımında yaygın olarak kullanılmıştır. Karneol  genel olarak güçlü bir iyileştirici özelliğe sahip bir taştır.

Bir çeşit terapi aracı olarak kullanılabilir. Karnelyan bünyesinde bulunan çeşitli mineraller, farklı hususlarda şifa kaynağı olabilmektedir. Ancak bedene temas etmesi ve güneş enerjisi başta olmak üzere doğadaki enerjinin taştan geçerek bedene ulaşabilmesi gerekmektedir. Bu taşın bir akik türü olması sebebiyle etkileri bazı farklılıklar gösterse de genel anlamda Akik taşı ile aynıdır. Bu sebeple Akik Taşı ve Faydaları adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Karnelyan (Karneol) yani kırmızı akik Peygamber Efendimizin mühür olarak kullandığı yüzükte kullanılmıştır. Bu sebeple manevi olarakta kıymetli bir taştır.Karneol (Karnelyan – Kırmızı Akik) Taşı Faydaları

  • Akik taşı faydalarına ek olarak,
  • Tembelliği giderir, Güçlü bir enerjiye sahiptir.
  • Düşük Tansiyonu dengeler (yüksek tansiyonu olanlar kullanırken çok dikkatli kullanmalıdırlar),
  • kan dolaşımını düzenler,
  • Cinsel güç verir,
  • Üreme sistemi için faydalıdır,
  • Böbrekler üzerinde olumlu faydaları vardır,
  • Pankreası temizler,
  • Maneviyatı güçlendirir.

Künye

Sertlik

6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2.6

Kimyasal Formül ve Grubu

Kalsedon ve Kuvars Grubu

Renk

Kırmızı, sarıya çalan turuncumsu kırmızı, kahverengi – opak, yarı saydam

Çıkarıldığı Yerler

Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Peru, İzlanda, Romanya, İngiltere, Brezilya, Sibirya, Almanya

Çakralar

Kök Çakra

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here