Karneol (Karnelyan – Kırmızı Akik)

0

Karneol yada Karnelyan… Akik denildiğinde akla ile gelen, akik taşının ateş kırmızısı renkte olanı. Kırmızı akik hem görünümü hemde faydaları sebebi ile oldukça seviliyor ve talep görüyor.

Karneol (Karnelyan – Kırmızı Akik) Nedir?

Kalsedeon kuvarsının yani Akik taşının bir türü olan Karneol yarı saydam bir mineraldir. Karnelyan yada Kırmızı Akik olarak ta bilinir. İçerdiği diğer bileşenlere ve oluşum koşullarına bağlı olarak çok farklı renk ve dokularda olabilir. Kırmızının tonlarında bulunur. En bilinen ve bulunan rengi ateş kırmızısıdır. Akik taşının kırmızı tonlarında olan türüdür ve fazla ilgi görmektedir. Akik taşında genel olarak görülen bant sistemi ya yoktur yada çok hafiftir. Kırmızı akik taşı karnelyan ve karneol olarak ün kazanmıştır.

Karneol Taşı Özellikleri

kırmızı akik - karnelyanYaşama sevincini temsil eder. Yenilik ve sadakat taşıdır. Karneol’ da kuvars grubu ailesinin bir üyesidir. Kahverengi dalgalı yüzeye sahip türleride mevcuttur. Akik taşının bir türü olan karneol kırmızı rengini bünyesinde bulunan demir’den alır.

Mohs ölçeğine göre sertlik derecesi 7’dir. Tarih boyunca; yüzük taşı, mühür, düğme, süs eşyaları vb. yapımında yaygın olarak kullanılmıştır. Karneol  genel olarak güçlü bir iyileştirici özelliğe sahip bir taştır.

Bir çeşit terapi aracı olarak kullanılabilir. Karnelyan bünyesinde bulunan çeşitli mineraller, farklı hususlarda şifa kaynağı olabilmektedir. Ancak bedene temas etmesi ve güneş enerjisi başta olmak üzere doğadaki enerjinin taştan geçerek bedene ulaşabilmesi gerekmektedir. Bu taşın bir akik türü olması sebebiyle etkileri bazı farklılıklar gösterse de genel anlamda Akik taşı ile aynıdır. Bu sebeple Akik Taşı ve Faydaları adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Karnelyan (Karneol) yani kırmızı akik Peygamber Efendimizin mühür olarak kullandığı yüzükte kullanılmıştır. Bu sebeple manevi olarakta kıymetli bir taştır.Karneol (Karnelyan – Kırmızı Akik) Taşı Faydaları

  • Akik taşı faydalarına ek olarak,
  • Tembelliği giderir, Güçlü bir enerjiye sahiptir.
  • Düşük Tansiyonu dengeler (yüksek tansiyonu olanlar kullanırken çok dikkatli kullanmalıdırlar),
  • kan dolaşımını düzenler,
  • Cinsel güç verir,
  • Üreme sistemi için faydalıdır,
  • Böbrekler üzerinde olumlu faydaları vardır,
  • Pankreası temizler,
  • Maneviyatı güçlendirir.

Kırmızı Akik (Karnelyan) Taşı Temizliği ve Bakımı

Akik grubunun kırmızı renkli üyesi Karnelyan (Karneol), temizlik ve bakım rutini bakımından akik taşı ile benzerlik gösterir. Sertlik derecesi 6,5-7 civarında olduğu için suda bekleterek, akan suda ovalayarak, toprağa gömerek ya da diğer yöntemler (tütsülemek vb.) ile rahatlıkla temizliğini ve bakımını sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey parfüm, kolonya gibi alkol içeren, sabun gibi kimyasal içeren maddelerin taşınız ile temas etmemesi gerektiğidir.

Künye

Sertlik

6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2.6

Kimyasal Formül ve Grubu

Kalsedon ve Kuvars Grubu

Renk

Kırmızı, sarıya çalan turuncumsu kırmızı, kahverengi – opak, yarı saydam

Çıkarıldığı Yerler

Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Peru, İzlanda, Romanya, İngiltere, Brezilya, Sibirya, Almanya

Çakralar

Kök Çakra

 

Önceki İçerikBotswana Akik
Sonraki İçerikMor Jade (Türkiyenit)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × three =