Mor Jade (Türkiyenit)

0

Mor Jade bu en bilinen bu isminin yanında “Purple Jade”, “Lavanta Yeşim Taşı” ve son dönemlerde yeni yeni duyulmaya başlayan isimleri ile “Türkiyenit” ve “Türk mor jadesi”olarak da anılmaktadır. Dünyada sadece ülkemizde Bursa’nın Harmancık Bölgesi’nde bulunmaktadır. Türkiyenit olarak adlandırılmasının sebebi de budur. İlk kez 1970’li yıllarda keşfedilmiş, 1980’lerden sonra Türk Mor Jade’si ismini alarak süs taşı pazarında satışına başlanmıştır.

Jade grubunun oldukça nadir bulunan bir türü olması sebebiyle değerli taş kategorisinde değerlendirilmektedir.

Mor Jade Taşının Özellikleri

Jade (Jadeit) taş grubunun en yaygın ve bilinen rengi yeşildir. Bu sebeple yeşim taşı olarak tanıyoruz onu.  Jade taşının mor renklisi ise nadirdir ve sadece Türkiye’de tek bir bölgede çıkarılmaktadır. Rengi liladan koyu mora kadar değişik tonlarda bulunur. Mor jade, lavanta yeşim ismini de bu lila tonlarından alır. Bazı taşlarda beyaz benekler yada hafif kahverengimsi damarlar görülebilir. Bunun yanı sıra çok nadir de olsa kırmızı benekli taşlarda çıkarılmıştır. Kırmızı benekli mor jade taşının içeriğinde civa sülfür olması sebebiyle bu görüntü oluşur ve çok ender rastlandığı için bu değerli taşın en nadir olanı kırmızı benekli mor jade taşıdır.

Çoğu Jade (Yeşim) taşı pürüzsüz bir dokuya ve parlak bir parlaklığa sahiptir. Ancak Mor Jade (Mor Yeşim), genellikle donuk ve mumsu bir görünüm alır.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Görevlileri tarafından bu taş hakkında detaylı araştırmalar yapılmış ve bir döküman yayınlamış. Bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Keşfedilme geçmişi çok eskiye dayanmayan, mor yeşim taşının Osmanlı İmparatorluğu’nda hanedanlık taşı olarak kullanıldığı söylenir. Sevgi ve aşk taşı olarak bilinir.Mor Jade Taşının Faydaları

  • İç uyanışı temsil eder.
  • Hem Ruhsal hem de zihinsel anlamda uyanışı, ruhun ve zihnin netleşmesini,  yenilenilenerek  yükselmesini sağlar.
  • Yoğun gücü  astral seyahatler ve  boyutlar arası enerjilere açıktır.
  • Üçüncü  göz  çakrasını harekete geçirir.
  • Yaratıcılığı, becerikliliği ve pratikliği teşvik etme yeteneği ile bilinir.
  • Fiziksel gücünüzü artıracak ve sevgi duygularını teşvik edecektir.

**Kapak görseli temsilidir. Mor Jade fotoğrafları için Google görsellere bakabilirsiniz. 🙂

Mor Jade Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi çok düşük olmamakla birlikte tercihen bir gece kuru toprağa gömerek, tütsüleme yaparak, tuz lambası yanına yada selenit kaseye koyarakta enerji temizliğini yapabilirsiniz. Aynı zamanda ılık su ile yıkayarak ve sonrasında yumuşak bir bez ile silerek temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz. Sert bir taş olasada yinede keskin ve aşındırıcı yüzeyler tarafından zarar görebileceğini unutmayın. Nadir bulunan bir taş olması sebebi ile çizilme ve kırılma olmaması için kullanmadığınız zamanlarda ayrı bir kesede mıhafaza etmeniz önerilir.

Künye

Sertlik

6,5 -7

Özgül Ağırlık

3.04

Kimyasal Formül ve Grubu

Karmaşık silikat

Renk

Lila’dan Mor’a değişen renklerde

Çıkarıldığı Yerler

Türkiye (Bursa – Harmancık)

Çakralar

Üçüncügöz Çakrası

 Önceki İçerikKarneol (Karnelyan – Kırmızı Akik)
Sonraki İçerikSerpantin (Yılan Taşı)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ten + three =