Opal

3

Opal Nedir?

Opal taşı, silis grubuna ait olan, aslında bir kuvars çeşididir. Yer altındaki suların hareket etmesi ve kayalar arasındaki boşluklarda çökelmesi sonucu oluşur. Silis’in hidratlı ve jelatinli tüm çeşitlerini kapsar. Bu sebeple görünümü yağsı ve camsıdır. Opal, yarı değerli taşlar arasında oldukça ünlüdür.

İçerisinde küçük ışıltılı parçacıklar var gibidir. Bir nevi kuvars taşının kristal yapılı olayan türüdür. Işıltılı yapısı sayesinde içerisinde renk ve ışık oyunları sergiler ki buda onun mücevher taşı olarak kullanılmasında önemli rol oynamıştır. Opal taşını değerli kılan renkli oynamaları ise içerisinde bulunan silica küreleri sebebiyle oluşur. Silica küreleri ışınları kırar ve etrafa renkli ışıklar saçarlar. Kürelerin büyüklüğü renk çeşitliliğini de arttırır.

Opal Taşı Özellikleri

Mohs sertlik skalasına göre sertlik derecesi 5,5-6 arasında olan opal çoğunlukla takı ve mücevher olarak kullanılır. Çok sert bir taş olmaması sebebiyle günlük kullanımda özen gösterilmelidir. Opal Taşı ısıya, sıcağa ve güneş ışığına duyarlı bir taştır. Vücut ısısına göre renk değiştirebilme özelliği vardır. Bu özelliğe sahip başka bir taş yoktur. Opal taşına halk arasında panzehir taşı, gökkuşağı taşı gibi isimlerde verilmektedir. Şifalı olan taşlardan biri olduğuna inanılır.

Opal Taşı ve Opal Grubu

Opal, birçok çeşidi olan bir taştır. Bununla birlikte en ünlüsü  ve kıymetlisi Avustralya Queensland Cragg Asil Opal Madeni‘nden çıkan opallerdir. Avustralya opali kaliteli ve en pahalı opallerdir. Yanar döner parıltılar oluşturduğundan oldukça kıymetlidir ve mücevher yapımında kullanılır. En kaliteli opallerin çıkarıldığı bir diğer yer ise Meksika’dır. Meksika’da daha çok ateş opali çıkarılır. Türkiye’de Afyon, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya gibi illerimizde opal yatakları bulunmaktadır.Opal Çeşitleri

Uluslararası sınıflamaya göre 99 çeşidi bulunan Opal’in en yaygın olanlarından bahsedelim. Siyah Opal (Black Opal), Jelimsi opal (Jelly Opal), Kristal Opal (Crystal Opal), Beyaz Opal (White Opal), Süt Opal (Milk Opal), Adi Opal (Common Opal), Ağaç Opal (Wood Opal), Ateş Opali (Fire Opal) en bilinenleridir.

Ateş Opali (Fire Opal)

Ateş Opal renk olarak ateş kırmızısı, turuncu ve sarı tonlarındadır. En değerlileri koyu kırmızı olanlardır. Renk oynaması olmayan bir opal türüdür. Mücevher taşı kalitesinde olan opal çeşididir. Ateş Opali denildiğinde akla ilk gelen yer Meksika’dır. Ülkemizde az miktarda da olsa Kütahya civarında çıkarılmaktadır. Meksika’da bulunan ateş opali ticarette ballı opal, alev opali gibi isimlerle de bilinir.

Siyah Opal (Black Opal)

Siyah Opalde zemin genellikle siyah yada gri, kahverengi, mavi, kırmızı gibi koyu bir renktir. Bu zemin üzerinde gökkuşağı renklerinde ışık kırılmaları oluşur. Nadir bulunan bir tür olan siyah opal Avustralya’daki maden yataklarından çıkarılmaktadır. Nadir ve mücevher taşı değerindedir.

Jelimsi opal (Jelly Opal)

Saydam yada yarı saydam genellikle mavimsi görünümde olan opal türüdür. Jelimsi opal diğer opallerden farklı olarak ışık oyunları küçük parçalar halinde değil taşın genelinde olmaktadır. Bu sebeple aytaşı ve kalsedon ile karıştırılabilmektedir. Genellikle Meksika’da ve Nadiren Avustralya’da çıkarılmaktadır.

Kristal Opal (Crystal Opal)

Kristal Opal’de zemin saydam yada yarı saydamdır. Transparan bir taş olduğu için ışığa tutulduğunda gökkuşağı renklerinin görüntüsü büyüleyicidir.Beyaz Opal (White Opal)

Beyaz Opal’de zemin rengi beyaz, açık sarı ya da krem rengidir. Macaristan’da çıkarılır ve piyasada ‘Macar Opali’ olarak ta adlandırılır. İçerisinde kırmızı, mavi, yeşil ışık oyunları olur. Renk ne kadar fazlaysa taşın değeri o kadar fazladır.

Ağaç Opal (Wood Opal)

Farklı bir tür olan Ağaç Opal milyonlarca yılda oluşur. Toprak altında kalmış ağaçların yüksek ısı ve yüksek basınç altında taşlaşmaları sonrası bu tür opaller meydana gelmiştir. Ağaç opali birçok renkte bulunabilir ancak daha çok oluştuğu ağaçların tonlarını taşır. Kahverengi, gri, pembe, kırmızı, menekşe, sarı gibi renklerde olabilir.

Süt Opal (Milk Opal)

Süt tonunda beyaz ancak diğer opal türlerine göre donuk renkli bir opal türüdür. Renk oyunları göstermez, parlak ve kaygan bir görünümdedir. Takı taşı ve süs eşyası yapımında kullanılır. İçinde ağaç dallarına benzer yapılanmalarda görülebilir.

Adi Opal (Common Opal)

Yağımsı bir görünümü ve parlaklığı olan bir taştır. Beyaz, sarı, yeşil, gri renklerde olabilir. Işık oyunları olmayan bir taş olduğu için takı yapımında pek tercih edilmemektedir. İçinde ağaç dallarına benzer yapılanma olursa ‘dendiritli opal’ olarak ta adlandırılabilmektedir.Opal Taşı Faydaları

 • Sevgi, umut ve şefkat taşıdır.
 • Kızgınlık halini yatıştırır.
 • Göz sağlığına iyi geldiği bilinir.
 • Duygular ve akıl konusunda bütünlük sağladığı söylenir.
 • Kişide özgüveni artırır ve kötü huylardan koruduğu bilinir.
 • Kendini ifade etme özgürlüğü verir. Bağımsızlık ve Özgürlük taşıdır.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Böbrek hastalıklarında faydalıdır.
 • Kan hastalıkları için iyileştirme etkisi vardır.
 • Parkinson tedavisinde yardımcıdır.
 • Kişiye pozitif enerji verir, negatif enerjiyi alır.
 • Utangaçlığın azalmasına yardımcı olur.

Künye

Sertlik

5,5-6

Özgül Ağırlık

1.9 – 2.3

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2nH2O ve Silikat

Renk

Ateş Kırmızısı, renksiz, beyaz, pembe, mavi ve karışık gökkuşağı renklerinde, ışıltılı, yarı saydam yada saydam

Çıkarıldığı Yerler

Avustralya, Meksika, Afrika, Peru, Macaristan, Türkiye (Afyon, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya )

Çakralar

Alın (Üçüncü göz), Taç

Önceki İçerikPirit
Sonraki İçerikOltu Taşı (Jet – Siyah Kehribar)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty + nine =