Ametrin Nedir?

Ametrin, mor ve sarı renklerden oluşan, tedavi amaçlı kullanılan, ametist ve sitrin taşlarının mükemmel birleşimiyle meydana gelmiş bir taştır. Oldukça etkili olan bu taş tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Ametrin Taşı Özellikleri

Hastalıkların altında yatan sebepleri ortaya çıkaran bir taştır Ametrin taşı. Astral yolculukları kolaylaştırdığına ve kişiyi koruduğuna inanılmaktadır. Zihni sakinleştirir ve strese iyi gelen bir taştır. Meditasyonda kullanılan etkili bir taştır. Değerli taşlar arasında oldukça fazla kullanılan ve faydalı taşlardan biridir. Üçüncü göz (alın) çakrasını açar ve 6. hissi kuvvetlendirir.

Ametrin taşı dünya üzerinde birçok  madenden çıkarılır ve bol miktarda bulunmaktadır. Ametrin taşının asıl kaynağı Bolivya’daki Anahi madenidir. Ametrin taşında benzersiz güzellikte bir renk karmaşası vardır. Mor ve sarının mükemmel uyumu bu doğal taşta kendini göstermektedir. Diğer kuvars taşları gibi ametrin taşı da çoğunlukla takı ve mücevher yapımında kullanılmaktadır.Enerjik bir taş olan Ametrin, yaratıcılığı geliştirir ve kişinin sanatçı yönünü ortaya çıkarır. Konsantrasyonu güçlendirir, zihin açıklığı verir. Farkındalık düzeyini yükselten bir taştır. Ametrin olumsuzluğu ve engelleri kaldırır, iyimserliği ve pozitif enerjiyi getirir.

Ametrin Taşı Bakımı ve Temizliği

Ametrin taşının temizliği diğer kuvars grubu taşlarında olduğu gibi toprağa gömerek, suda bekleterek yada güneşte bekleterek yapılabilir. Taşınızın etkisinden maksimum düzeyde faydalanabilmeniz için belirli aralıklarla taşınızı arındırabilirsiniz. Ametrin taşını akan suda 5dk. yıkayarak ya da güneşte 1 gün bekleterek temizleyebilirsiniz.

Bununla birlikte Ametrin, Ametist ve Sitrin taşının birleşiminden oluşur. Sitrin yazımızda bahsettiğimiz gibi sitrin kendini temizleyen bir taştır. Temizlik gerektirmez. Bu taşında içerisinde sitrin olduğu için -sitrin oranına bağlı olarak- sürekli temizlemek zorunda değilsiniz, zaman içerisinde enerjisini kendisi temizleyecektir.

Ametrin Taşı Faydaları

  • Her şeyin en alt katmanına kadar inen ametrin, sorunların gerçek sebebinin ortaya çıkmasını sağlar.
  • Güçlü arındırma özelliği vardır, toksinleri ve olumsuzlukları vücuttan uzaklaştırır.
  • Kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, DNA/RNA’yı dengeler.
  • Ametrin kronik yorgunluk hastalığına iyi gelir.
  • Depresyonu, gastik rahatsızlıkları ve ülseri, stres bağlantılı rahatsızlıkları iyileştirir.
  • Aynı grupta bulunan Ametist ve Sitrin taşının özelliklerini taşır. Birlikte kullanılabilir.
  • Ortamdaki negatif enerjiyi emer,
  • Kas yapısını güçlendirir, hastalıklara karşı korur.Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 ve Silikat, Kuvars Grubu

Renk

Mor, sarı, eflatun renklerde, saydam

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Kanada, Madagaskar, Rusya, Hindistan, Nabibya, Sri Lanka, ABD

Çakralar

Taç, alın

 

Önceki İçerikİnci
Sonraki İçerikYeşil Akik
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here