Ametrin

2

Ametrin Nedir?

Ametrin taşı, diğer isimleri ile Bolivianite ya da Boliviyanit, mor ve sarı rengin ahenkli birleşiminden oluşan bir doğal taştır. Kuvars grubuna ait bir taştır. Yine kuvars grubuna ait olan ametist ve sitrin taşlarının mükemmel birleşimiyle meydana gelmiş bir taştır. Oldukça etkili olan bu taş tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Ametrin taşının asıl kaynağı Bolivya’daki Anahi madenidir. Başka ülkelerde az miktarda da olsa çıkarılmaktadır ancak büyük oranda ve en kaliteli taşlar Bolivya’daki madenden çıkarılmaktadır.

Bu değerli doğal taşta benzersiz güzellikte bir renk karmaşası vardır. Mor ve sarının mükemmel uyumu bu doğal taşta kendini göstermektedir. Diğer kuvars taşları gibi ametrin taşı da çoğunlukla takı ve mücevher yapımında kullanılmaktadır.

Bu değerli taşın içerisindeki renk farklılığı, kristalin bünyesinde bulunan demir mineralinin değişik oranlarda oksidasyona uğraması ile oluşur. Sitrin yani sarı kısımlarda bulunan demir minerali oksitlenmiştir, ametist yani mor-lila kısımlardaki demir mineralinde ise oksitlenme olmamıştır. Oksidasyon sırasında ısınma meydana gelir ve kristal içerisinde mor ve sarı tonlarında renk farklılıkları oluşur.

Piyasada çok ucuz fiyatlara yapay ametrin taşı bulunuyor maalesef. Yapay taşlar çeşitli işlemler uygulanarak yapılıyor.

  • Sitrin taşına beta ışınlama tekniği uygulanarak mor kısım yani ametist kısım elde edilir,
  • Ametist taşına diferansiyel ısıl işlem uygulaması yapılır ve taşın bir kısmı sitrin gibi sarı renge dönüştürülür.

Ayrıca piyasada mavi-altın rengi yada yeşil-sarı gibi çeşitli renklerde ametrin ismi ile satılan taşlar mevcuttur. Bir ametrin taşı doğal olarak bu renklerde bulunamaz. Yüksek ihtimal işlem görmüştür yada başka bir taştır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi en kaliteli, mücevher kalitesindeki ametrin taşları Bolivya’daki madenden çıkarılmaktadır.

Ametrin Taşı Özellikleri

Hastalıkların altında yatan sebepleri ortaya çıkaran bir taştır Ametrin taşı. Astral yolculukları kolaylaştırdığına ve kişiyi koruduğuna inanılmaktadır. Zihni sakinleştirir ve strese iyi gelen bir taştır. Meditasyonda kullanılan etkili bir taştır. Değerli taşlar arasında oldukça fazla kullanılan ve faydalı taşlardan biridir. Üçüncü göz (alın) çakrasını açar ve 6. hissi kuvvetlendirir.

Enerjik bir taş olan Ametrin, yaratıcılığı geliştirir ve kişinin sanatçı yönünü ortaya çıkarır. Konsantrasyonu güçlendirir, zihin açıklığı verir. Farkındalık düzeyini yükselten bir taştır. Ametrin olumsuzluğu ve engelleri kaldırır, iyimserliği ve pozitif enerjiyi getirir.

Ametrin Taşı Bakımı ve Temizliği

Ametrin taşının temizliği diğer kuvars grubu taşlarında olduğu gibi toprağa gömerek, suda bekleterek yada güneşte bekleterek yapılabilir. Taşınızın etkisinden maksimum düzeyde faydalanabilmeniz için belirli aralıklarla taşınızı arındırabilirsiniz. Ametrin taşını suda bekleterek ya da güneşte 1 gün bekleterek temizleyebilirsiniz.

Bununla birlikte Ametrin, Ametist ve Sitrin taşının birleşiminden oluşur. Sitrin yazımızda bahsettiğimiz gibi sitrin kendini temizleyen bir taştır. Temizlik gerektirmez. Bu taşında içerisinde sitrin olduğu için –sitrin oranına bağlı olarak– sürekli temizlemek zorunda değilsiniz, zaman içerisinde enerjisini kendisi temizleyecektir.

Ametrin Taşı Faydaları

  • Her şeyin en alt katmanına kadar inen ametrin, sorunların gerçek sebebinin ortaya çıkmasını sağlar.
  • Güçlü arındırma özelliği vardır, toksinleri ve olumsuzlukları vücuttan uzaklaştırır.
  • Kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, DNA/RNA’yı dengeler.
  • Kronik yorgunluk hastalığına iyi gelir.
  • Depresyonu, gastik rahatsızlıkları ve ülseri, stres bağlantılı rahatsızlıkları iyileştirir.
  • Aynı grupta bulunan Ametist ve Sitrin taşının özelliklerini taşır. Birlikte kullanılabilir.
  • Ortamdaki negatif enerjiyi emer,
  • Kas yapısını güçlendirir, hastalıklara karşı korur.

Künye

Sertlik

7

Özgül Ağırlık

2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2 ve Silikat, Kuvars Grubu

Renk

Mor, sarı, eflatun renklerde, saydam

Çıkarıldığı Yerler

Bolivya

Çakralar

Taç, Alın (Üçüncü Göz)

Çok Daha Fazla Görsel için: wikimedia.org

Önceki İçerikPandül (Sarkaç) Nedir?
Sonraki İçerikRodokrozit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

eighteen + 5 =