Lav Taşı

1

Lav Taşı Nedir?

Lav taşları diğer bilinen adıyla Bazalt taşı aslında dünyanın en eski taşlarındandır. Birçok kültür, lav taşını yüzyıllarca kültürel ritüellerinde kullanmıştır.

Volkanlar patladığında tıpkı obsidyen taşları gibi lav taşları oluşur. Lav bir yanardağdan fırlar ve aşağı doğru akar. Bu inanılmaz derecede sıcak sıvı kaya kuruduktan sonra bir lav taşına dönüşür. Bu süreçlerden dolayı lav taşı yeniden doğuş taşı olarakta kabul edilir. Pek çok uzman, onları oluşturan yanardağın ateşli gücü olduğunu, pek çok iyileştirici özelliği olan lav taşlarına yol açtığını düşünüyor.

Lav Taşı Özellikleri

Son dönemde oldukça popüler olan Lav Taşı, volkanik olaylar sonucunda yeryüzüne çıkmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi Lav Taşı (Lava Stone), yeryüzü tabakasının derinliklerinden bize kadar ulaşır.Yüksek ısıya dayanıklı olan lav taşı, mangal taşı olarak bilinse ve bu şekilde kullanılsa da son zamanlarda yarı değerli taşlar kategorisinde de yerini almış bileklik ve tesbih başta olmak üzere takı yapımında kullanılmaya başlanmıştır.

Volkanik olayların gerçekleştiği bölgelerde çıkarılan bu doğal taş, yüksek ısılarda bir çok bileşenin bir araya gelip erimesi ve daha sonra taşlaşması ile ortaya çıkmaktadır. İçerdiği mineraller açısından oldukça zengin olan lav taşının faydaları da oldukça fazladır. İçerisinde bulunan zengin mineraller sayesinde (çoğunlukla demir, magnezyum, çinko, kalsiyum, potasyum gibi) çakralarda etkilidir.

Lav Taşı ve Çakralar

Hint kültürü ve mistisizminden bir kavram olan çakra, insan vücudunun ruhsal güç merkezleri ile ilgilidir. Genelde yedi farklı çakranın var olduğu kabul edilir. Birçok lav taşı kullanıcısı, taşın toprakla olan güçlü bağlantısı nedeniyle kök çakrayı temellendirdiği ve stabilize ettiğine inanır. Kök çakrası sabitlendiğinde, beden ve zihin kendini pozitif, güvende ve dünyaya bağlı hissedecektir.

Lav Taşları ve Aromaterapi (Uçucu Yağlar)

Günümüzde lav taşı kullanım alanlarından biri de aromaterapi olmuştur. Lav taşı yağı emen ve uzun süre bünyesinde tutabilen gözenekli yapısı sayesinde aromaterapi yağları ile birlikte kullanılabilmektedir. Doğal taş olarak oldukça faydalı olan bu değerli taş, aromaterapi ile etkilerini dahada yazla arttırmaktadır.

Lav taşları doğaları gereği oldukça gözeneklidir, yani içlerinde çok sayıda küçük delik vardır. Taşların gözenekli yapısı, kullanmayı tercih ettiğiniz uçucu yağlar için onları mükemmel yayıcılar yapar. Esansiyel yağlar, vücutta farklı duyguları ve reaksiyonları teşvik etmek için kullanılır. Bugün piyasada yüzlerce çeşit uçucu yağ vardır ve her biri ile farklı özellikler ve faydalar ilişkilendirilmiştir.

Stres veya anksiyete ile mücadele eden insanların bir kısmı bu semptomlarla savaşmalarına yardımcı olmak için bir çeşit alternatif (tıbbi olmayan) tedavi kullanıyor. Uçucu yağlar kolay, popüler ve çok yönlü bir alternatif terapi seçeneği. Lav taşları herhangi bir uçucu yağı dağıtabilir ve üzerinizde taşımanızı sağlar. Lav taşı ile genelde limon ve lavanta esansiyel yağları kullanılıyor. Bu yağlar stres, endişe ve düşük enerji seviyelerine yardımcı olabiliyor. Limon, enerji verici ve olumlu iyileştirici özellikler sağlayabilen canlandırıcı bir uçucu yağdır. Lavanta yağı ise stresi azaltma, rahatlama sağlama ve uykuya dalmaya yardımcı olması nedeniyle daha rahatlatıcı bir uçucu yağdır.

Lavtaşı takılarını lavanta yağı ile kullanmayı seçen bazı kişiler, taşları uykuya yardımcı olması için yastıklarının altına koyarlar.

Aromaterapi yağlarının taşlar ile kullanımı yazımızda daha fazla detay bulabilirsiniz..

Lav Taşı Nasıl Kullanılmalı?

Şifalı değerli taşların çoğuna olduğu gibi, lav taşlarının cilde yakın veya doğrudan temas ettiğinde en iyi şekilde çalıştığı düşünülmektedir, çünkü bu özel taşla enerjinin kolay ve net bir şekilde akmasına izin veren herhangi bir engel veya tıkanma olmaz.

Bununla birlikte, enerji dengesini korumak ve duyguların temizlenmesine yardımcı olmak için lav taşlarını odanıza da koyabilirsiniz..

Lav Taşı Faydaları

Taşların enerjisine ve iyileştirici özelliklerine inanan insanlar, lav taşlarının bedeni sakinleştirmede ne kadar değerli olabileceğini zaten biliyorlar. Lav taşları yeryüzünün derinliklerinden geldiği için çıktıkları yere benzer bir enerji taşıdıklarına inanılıyor. Bu enerjinin öfke ve olumsuzluk hisseden insanlara yardım ettiği, bu duyguları azalttığı ve yerine güç ve cesaret verdiği söyleniyor.

Lav taşları aynı zamanda genel enerjinizi, korumanızı ve girişkenliğinizi de artırabilir.

Lav taşının kök çakra üzerindeki etkiler topraklama etkisi yapar. Bu topraklama etkileri, lav taşı kullanıcısının hayatına istikrar getirebilir ve kaygı duygularını azaltabilir. Bu istikrarın, lav taşlarının sahip olduğu toprakla olan güçlü bağlantıdan kaynaklandığı düşünülmektedir.

  • Ruhsal ve duygusal dengeyi sağlar, zihin için etkilidir.
  • Aksiyete ve Strese karşı savaşır.
  • Isıtıldığında kas rahatsızlıklarında kullanılır. Kas ağrılarında, romatizmal rahatsızlıklarda faydalıdır. Bu sebeple termal tesislerde ve tedavilerde kullanılır.
  • Damarların genişlemesine yardımcı olur, bu sayede kan dolaşımı hızlanır.
  • İnsana enerji verir, kalp için faydalıdır ayrıca hücre yenilenmesini de hızlandırır.
  • Solunum yolları içinde faydaları vardır ve daha rahat solunum için yardımcı olur.
  • Vücudu arındırır, huzur ve dinginlik hissi veren bir değerli taştır lav taşı.

Birçok yazımızda da belirttiğimiz gibi doğal taşların faydalı olduğu bilinmektedir ancak hiçbir hastalığın kesin çözümü değildir. Rahatsızlıklarda öncelikle doktorunuza başvurmalı, ilaçlarınızı kullanmalısınız. Değerli taşlar, ilaç tedavisinin yerinin tutamaz, sadece alternatif olarak kullanılabilir. Bununla birlikte bir taşın faydasını görmek için o taşın faydalı olduğuna inanmalısınız. Taşlar sadece destek amaçlı kullanılmalıdır.

Künye

Renk Siyah, Kahverengi, Kırmızı ve çeşitli renklerde
Çıkarıldığı Yerler Volkanik Bölgeler
Çakralar Kök Çakra

 

Önceki İçerikRodokrozit
Sonraki İçerikAltın
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

19 − 18 =