Lav Taşı Özellikleri

Son dönemde oldukça popüler olan Lav Taşı, volkanik olaylar sonucunda yeryüzüne çıkmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi Lav Taşı (Lava Stone), yeryüzü tabakasının derinliklerinden bize kadar ulaşır.Yüksek ısıya dayanıklı olan lav taşı, mangal taşı olarak bilinse ve bu şekilde kullanılsa da son zamanlarda yarı değerli taşlar kategorisinde de yerini almış bileklik ve tesbih başta olmak üzere takı yapımında kullanılmaya başlanmıştır.

Volkanik olayların gerçekleştiği bölgelerde çıkarılan bu doğal taş, yüksek ısılarda bir çok bileşenin bir araya gelip erimesi ve daha sonra taşlaşması ile ortaya çıkmaktadır. İçerdiği mineraller açısından oldukça zengin olan lav taşının faydaları da oldukça fazladır. İçerisinde bulunan zengin mineraller sayesinde (çoğunlukla demir, magnezyum, çinko, kalsiyum, potasyum gibi) çakralarda etkilidir.Lav Taşı Faydaları

  • Ruhsal ve duygusal dengeyi sağlar, zihin için etkilidir.
  • Lav taşı ısıtıldığında kas rahatsızlıklarında kullanılır. Kas ağrılarında, romatizmal rahatsızlıklarda faydalıdır. Bu sebeple termal tesislerde ve tedavilerde kullanılır.
  • Damarların genişlemesine yardımcı olur, bu sayede kan dolaşımı hızlanır.
  • İnsana enerji verir, kalp için faydalıdır ayrıca hücre yenilenmesini de hızlandırır.
  • Solunum yolları içinde faydaları vardır ve daha rahat solunum için yardımcı olur.
  • Vücudu arındırır, huzur ve dinginlik hissi veren bir değerli taştır lav taşı.

Birçok yazımızda da belirttiğimiz gibi doğal taşların faydalı olduğu bilinmektedir ancak hiçbir hastalığın kesin çözümü değildir. Rahatsızlıklarda öncelikle doktorunuza başvurmalı, ilaçlarınızı kullanmalısınız. Değerli taşlar, ilaç tedavisinin yerinin tutamaz, sadece alternatif olarak kullanılabilir. Bununla birlikte bir taşın faydasını görmek için o taşın faydalı olduğuna inanmalısınız. Taşlar sadece destek amaçlı kullanılmalıdır.

Künye

Renk Siyah, Kahverengi, Kırmızı ve çeşitli renklerde
Çıkarıldığı Yerler Volkanik Bölgeler
Çakralar Tüm çakralar

 

Önceki İçerikBeril
Sonraki İçerikRutil Kuvars
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here